Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ograniczenia w przekazywaniu 1% podatku zgodne z konstytucją

Wybór zasad opodatkowania zależy od woli przedsiębiorcy. Jeśli decyduje się skorzystać z liniowej, preferencyjnej stawki 19%, w zamian musi pogodzić się z pewnymi ograniczeniami - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wybór zasad opodatkowania zależy od woli przedsiębiorcy. Jeśli decyduje się skorzystać z liniowej preferencyjnej stawki 19%, w zamian musi pogodzić się z pewnymi ograniczeniami - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Zdaniem sędziów Trybunału trudno się temu dziwić skoro podatek zostaje i tak znacząco zmniejszony. Państwo nie chce się więc dodatkowo pozbywać nawet jego jednoprocentowej części.

Trybunał nie podzielił argumentów Rzecznika Praw Obywatelskich, przekonującego, że ustawa o organizacjach pożytku publicznego i wolontariacie przyznaje wszystkim podatnikom możliwość przekazania 1 proc. podatku na rzecz wybranych przez siebie organizacji pożytku publicznego.

_ Mimo, że TK uznał ograniczenia za zgodne z Konstytucją, od 2007 roku liniowcy najprawdopodobniej będą mogli skorzystać z tej formy wspierania OPP. Zakładają to przyjęte przez rząd zmiany ustaw podatkowych. _Tymczasem kwestionowane przepisy - jak twierdził RPO - pozbawiają prawa do zmniejszenia podatku o wpłaty dokonane na rzecz organizacji pożytku publicznego przedsiębiorców płacących podatek liniowy oraz podatników podatku od dochodów kapitałowych. Zdaniem RPO zaskarżona regulacja różnicuje sytuację prawną podatników. Stało się tak, pomimo, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych miała wyłącznie uregulować zasady i tryb przekazania tego podatku. Wyłączenie pewnej kategorii podatników z możliwości zmniejszenia podatku ma, jego zdaniem, charakter dyskryminujący, co jest niezgodne z Konstytucją.

Jak uznali jednak sędziowie Trybunału, w związku z tym, że każdy właściciel firmy sam podejmuje decyzję, czy wybiera niższą stawkę - kosztem możliwości skorzystania z ulg i odliczeń - czy też decyduje się płacić podatek wedle skali 19-30-40 procent, brak możliwości odliczania wpłat na organizacje pożytku publicznego dla "liniowców" nie jest ograniczeniem ich konstytucyjnych praw.

Tagi: podatek, wiadomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, najważniejsze, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz