Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opłata wstępna w leasingu - kiedy może być kosztem?

0
Podziel się:

Przedsiębiorca musi zwrócić uwagę na właściwe sformułowanie umowy. Inaczej fiskus zakwestionuje zaliczenie opłaty wstępnej do kosztów uzyskania przychodu.

Opłata wstępna w leasingu - kiedy może być kosztem?
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Urzędy skarbowe nie ugięły się pod ciężarem wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego i w dalszym ciągu utrzymują, że opłaty wstępnej w umowie leasingu nie można wrzucić w koszty firmy jednorazowo. Jest jednak sposób na pogodzenie interesów przedsiębiorców i fiskusa.

Leasing aut z kratką, w związku z planowanymi zmianami w ustawie o VAT, bije rekordy popularności – przedsiębiorcy śpieszą się z podpisywaniem umów, by przed końcem tego roku nabyć prawa do odliczenia całego VAT-u od firmowego samochodu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/199/t21703.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/zaliczenie;w;koszty;pierwszej;wplaty;leasingowej,106,0,558954.html) Zaliczenie w koszty pierwszej wpłaty leasingowej
Starając się w ten sposób obniżyć koszty działalności, nie powinni jednak zapominać o innej optymalizacji – księgowo-podatkowej.

Podpisując na szybko umowy, mogą pozbawić się szansy na korzystne, jednorazowe zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu opłat związanych z umową leasingu. A dokładnie – tzw. opłat inicjalnych, wstępnych, wynoszących zazwyczaj od 10 do 20 proc. wartości netto leasingowanego auta.

Łatwiej odliczyć _ na książce _

Kłopotów z jednorazowym zaliczeniem takich opłat w koszty nie będą mieli przedsiębiorcy rozliczający się przy pomocy podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Problemy pojawiają się za to w firmach, które prowadzą ewidencję księgową w postaci ksiąg rachunkowych.

Urzędy skarbowe stoją bowiem na stanowisku, że w ich przypadku opłat o charakterze wstępnym nie można zaliczyć do kosztów jednorazowo, tylko proporcjonalnie do czasu trwania umowy leasingu. Są jednak w tej opinii odosobnione. Interpretację urzędów skarbowych kwestionują między innymi wojewódzkie sądy administracyjne.

Ich zdaniem wstępna opłata leasingowa – samoistna i bezzwrotna – nie jest związana z poszczególnymi ratami leasingowymi, a jej poniesienie jest konieczne do realizacji umowy leasingu, dlatego nie powinna być rozliczana w czasie, tylko jednorazowo.

W podobnym duchu wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny, wydając w 2010 r. dwa wyroki korzystne dla podatników.

Nawet jego autorytet nie przekonał jednak urzędników skarbówki, którzy ciągle upierają się, że opłat inicjalnych nie należy zaliczać w koszty jednorazowo – świadczą o tym wydane po ogłoszeniu wyroków NSA interpretacje indywidualne.

Jak sformułować umowę?

Co w takim razie powinni zrobić przedsiębiorcy, by nie popaść w konflikt z fiskusem, a jednocześnie nie stracić szansy na korzystne jednorazowe rozliczenie? Zwrócić uwagę na szczegóły umowy leasingu – nie powinien się w niej znaleźć zapis, że opłata inicjalna jest opłatą na poczet usługi wykonywanej przez okres trwania umowy.

Należy w niej także zastrzec, że płatność nastąpi nie przed, a już po uruchomieniu leasingu. Organy podatkowe przyznają bowiem, że jeśli pierwsza rata nie nosi znamion opłaty wstępnej i jest płatna po wydaniu leasingowanego auta, podatnik ma prawo do zaliczenia jej w koszty jednorazowo.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t89307.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/umowy;leasingowe;-;warto;pospieszyc;sie;z;ich;zawieraniem,114,0,696690.html) Umowy leasingowe - warto pospieszyć się z ich zawieraniem Przedsiębiorca biorący samochód w leasing uprawniony jest obecnie do odliczenia 100 procent podatku naliczonego od towarów i usług.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t97958.jpg ) ] (http://msp.money.pl/archiwum/artykul/auta;z;kratka;rozruszaly;rynek;leasingowy,88,0,653912.html) Auta z kratką rozruszały rynek leasingowy Wartość rynku leasingowego spadła w tym półroczu o dwa procent, jednak w kilku branżach mieliśmy niespodziewane wzrosty.

Autorki pracują w firmie Tax Care

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)