Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Opłaty za studia wliczysz w koszty uzyskania przychodu

Opłaty za studia wliczysz w koszty uzyskania przychodu

Fot. uniinnsbruck/CC/Flickr

Opłaty poniesione za podnoszenie kwalifikacji nie znajdują się w katalogu wydatków, które są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Wcześniej należy jednak ustalić czy przedsiębiorca dzięki studiom nabędzie umiejętności i wiedzę, które przydadzą się do prowadzenia działalności.

Jeśli zdoła udowodnić, że nauka okazała się przydatna w pracy będzie mógł wówczas zakwalifikować wydatki związane ze studiami jako koszty uzyskania przychodu.

Przykład
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, która polega na świadczeniu usług projektowych. Projekty wymagają podpisania i opieczętowania, co mogą robić wyłącznie osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia. Aby nie korzystać z usług innych osób i w ten sposób zmniejszyć koszty prowadzenia działalności, podatnik poszedł na studia, które pozwoliły nabyć mu stosowne uprawnienia. W tej sytuacji Urząd Skarbowy uznał, że istnieje związek między wydatkami na kształcenie a profilem działalności prowadzonej przez przedsiębiorcę.

Istnieją również sytuacje, w których wydatki na zdobywanie nowych kwalifikacji nie do końca mają związek z rodzajem prowadzonej działalności, a które również mogą zostać uznane są za koszt podatkowy. Zgodnie z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej W Katowicach (z 25.02.2011 r., nr IBPBI/1/415-1270/10?WRz) należą do nich wydatki poniesione na studia o specjalności zarządzanie firmą. Podatnik w tym wypadku argumentował, że dzięki zdobytej wiedzy znacznie ograniczył ryzyko błędnych decyzji dotyczących zarządzania swoim przedsiębiorstwem, co ma znaczenie dla wyników finansowych firmy.

Należy jednak pamiętać, że nie można uznać za koszt wydatków, które są niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak np. nauka języka obcego, jeśli podatnik nie prowadzi działalności za granicą lub nie nawiązuje z współpracy z kontrahentami spoza Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Kradzież lub zniszczenie majątku a koszty działalności firmy
Do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej można włączać nie tylko zakupy, ale i straty. A czy kradzież lub zniszczenie majątku firmowego zaliczają się do takich strat?
Badanie lekarskie zleceniobiorcy może być kosztem
Obowiązek przeprowadzenia badań lekarskich dotyczy także osób niebędących pracownikami.
Kiedy podatek może być kosztem?
Podatnik powinien pamiętać, że uregulowane przez niego wartości zobowiązań podatkowych można zaliczyć do kosztów podatkowych, jednakże nie wszystkie.
firma, wydatki, studia, podatnik
Czytaj także
Polecane galerie
wfirma A.Borowska
93.175.124.* 2012-08-13 21:16
Witam,
Jak wynika z art. 22 kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
A więc skoro studia mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, opłata za studia może stanowić koszt uzyskania przychodu.
Najlepiej by było gdyby tego typu wydatek został udokumentowany fakturą VAT wystawioną przez uczelnię lub innym dokumentem (potwierdzenie zapłaty, wyciąg bankowy).
Pozdrawiam.
2012-08-09 18:39
a jeśli prowadzoną działalnością jest szkoła językowa to czy w takim przypadku można wliczyć w koszty firmy koszty studiów magisterskich z danego języka?