Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opłaty za studia wliczysz w koszty uzyskania przychodu

0
Podziel się:

Wcześniej musimy jednak ustalić czy dzięki studiom nabędziemy umiejętności i wiedzę, które przydadzą się do prowadzenia działalności.

Opłaty za studia wliczysz w koszty uzyskania przychodu
(uniinnsbruck/CC/Flickr)

Opłaty poniesione za podnoszenie kwalifikacji nie znajdują się w katalogu wydatków, które są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Wcześniej należy jednak ustalić czy przedsiębiorca dzięki studiom nabędzie umiejętności i wiedzę, które przydadzą się do prowadzenia działalności.

Jeśli zdoła udowodnić, że nauka okazała się przydatna w pracy będzie mógł wówczas zakwalifikować wydatki związane ze studiami jako koszty uzyskania przychodu.

Istnieją również sytuacje, w których wydatki na zdobywanie nowych kwalifikacji nie do końca mają związek z rodzajem prowadzonej działalności, a które również mogą zostać uznane są za koszt podatkowy. Zgodnie z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej W Katowicach (z 25.02.2011 r., nr IBPBI/1/415-1270/10?WRz) należą do nich wydatki poniesione na studia o specjalności zarządzanie firmą. Podatnik w tym wypadku argumentował, że dzięki zdobytej wiedzy znacznie ograniczył ryzyko błędnych decyzji dotyczących zarządzania swoim przedsiębiorstwem, co ma znaczenie dla wyników finansowych firmy.

Należy jednak pamiętać, że nie można uznać za koszt wydatków, które są niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak np. nauka języka obcego, jeśli podatnik nie prowadzi działalności za granicą lub nie nawiązuje z współpracy z kontrahentami spoza Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Kradzież lub zniszczenie majątku a koszty działalności firmy Do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej można włączać nie tylko zakupy, ale i straty. A czy kradzież lub zniszczenie majątku firmowego zaliczają się do takich strat?
Badanie lekarskie zleceniobiorcy może być kosztem Obowiązek przeprowadzenia badań lekarskich dotyczy także osób niebędących pracownikami.
Kiedy podatek może być kosztem? Podatnik powinien pamiętać, że uregulowane przez niego wartości zobowiązań podatkowych można zaliczyć do kosztów podatkowych, jednakże nie wszystkie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)