Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opodatkowanie twórców. Obejmie ich 32-procentowa stawka?

0
Podziel się:

Urzędy skarbowe uważają, że zyski z tantiem i honorariów to odrębne źródło przychodów, co oznacza, że twórcy mogą wpaść w 32-proc. PIT.

Opodatkowanie twórców. Obejmie ich 32-procentowa stawka?
(hesa2 - Fotolia.com)
bELoztLV

Ministerstwo Finansów sprawdzi wydane interpretacje i rozstrzygnie kwestię opodatkowania dochodów między innymi z honorariów autorskich uzyskiwanych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą - poinformowało biuro prasowe resortu finansów.

_ Rzeczpospolita _ napisała, że fiskus zmienił zdanie, co do opodatkowania twórców. Według gazety dotychczas artysta przedsiębiorca jako przychód firmy mógł traktować honoraria i - jeżeli wybrał liniowy PIT - korzystać z jednej, 19-proc. stawki. Zdaniem gazety teraz urzędy skarbowe uważają, że zyski z tantiem i honorariów to odrębne źródło przychodów, co oznacza, że twórcy mogą wpaść w 32-proc. PIT.

MF poinformowało, że w związku z rozbieżnymi stanowiskami organów podatkowych, do Ministerstwa Finansów zostały przekazane - do weryfikacji - indywidualne interpretacje podatkowe, w których przychód z tantiem wykonawczych oraz przychód ze sprzedaży praw autorskich do programów komputerowych został uznany za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. - _ Po weryfikacji rozbieżności MF poinformuje organy podatkowe o podjętym przez MF rozstrzygnięciu _ - wyjaśnił resort finansów.

bELoztLX

W komunikacie zaznaczono, że indywidualna interpretacja przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie _ rozliczania się z podatku dochodowego przez przedsiębiorców twórców _ następuje w konkretnym stanie faktycznym z uwzględnieniem wszystkich aspektów sprawy.

MF wskazało, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) odrębnie kwalifikuje, jako źródła przychodów pozarolniczą działalność gospodarczą, a odrębnie prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych. Według ministerstwa kwalifikacji przychodów do pozarolniczej działalności gospodarczej należy dokonywać zgodnie z definicją pozarolniczej działalności gospodarczej zawartą w ustawie o PIT.

Zgodnie z ustawą pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa m.in.: wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, czy polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych. Musi być _ prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów _.

MF poinformowało, jakie kryteria muszą spełnić czynności, aby nie można ich było uznać za pozarolniczą działalność gospodarczą. Chodzi o kwestie związane z odpowiedzialnością wobec osób trzecich za ich rezultat, nadzorem nad nimi i miejscem ich wykonywania, czy ryzykiem gospodarczym związanym z prowadzoną działalnością.

bELoztMd

Resort przypomniał, że dla przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie mają zastosowania zryczałtowane koszty uzyskania przychodów w wysokości 50 proc., np. z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Samsung uchyla rąbka tajemnicy o Galaxy S 5 Odliczanie do premiery kolejnego, flagowego smartfona Koreańczyków już się zaczęło, więc nie dziwi fakt, iż Samsung chce jak najbardziej podgrzać atmosferę.
W styczniu podatnicy przesłali ponad 3 miliony e-deklaracji To o 36 procent więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Opodatkują pomoc od organizacji charytatywnych? Zwykle takie organizacje przekazują pomoc w ramach darowizny. W takim przypadku zastosowanie ma ustawa o podatku od spadków i darowizn - twierdzi resort finansów.
bELoztMy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)