Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
09.08.2018 07:53

Ordynacja podatkowa. Skarbówka na życzenie sprawdzi transakcję, ale po latach może zmienić zdanie

W nowej Ordynacji podatkowej pojawi się możliwość, by firma zamówiła kontrolę skarbówki. Tak, by mogła się upewnić, że prawidłowo się rozlicza. O takie rozwiązanie apelowali sami przedsiębiorcy. Ale nowe prawo zostało skonstruowane tak, że na pewno nie o tym marzyły firmy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Idutko, shutterstock.com)
Niczego nie możemy być pewni. Skarbówka daje sobie prawo do zmiany decyzji

W nowej Ordynacji podatkowej pojawi się możliwość, by firma zamówiła kontrolę skarbówki. Tak, by mogła się upewnić, czy prawidłowo się rozliczyła. O takie rozwiązanie apelowali sami przedsiębiorcy. Ale na pewno nie marzyli o nim w takiej formie, jaką zaproponował resort finansów.

Zgodnie z nowym projektem owszem, fiskus na życzenie wejdzie do firmy, skontroluje transakcję i wyda decyzję, czy wszystko jest zgodnie z prawem (za co zainkasuje równowartość jednego procenta wartości transakcji). Ale są dwa poważne mankamenty tego rozwiązania.

Jak pisze czwartkowa "Rzeczpospolita", po pierwsze fiskus będzie mógł w razie wykrycia potencjalnych nieprawidłowości wszcząć normalne postępowanie i wymierzyć wyższy podatek. W tym przypadku przedsiębiorca, który zamówi sobie kontrolę, de facto sam na siebie ukręci bat.

Drugi mankament nowego projektu wydaje się jeszcze bardziej absurdalny. Otóż nawet jeśli fiskus po zamówionej kontroli nie stwierdzi nieprawidłowości, to daje sobie furtkę do zmiany decyzji w przyszłości.

Zobacz też: Rząd szykuje zmiany. Podatki mają być prostsze

Jeśli bowiem kiedyś firmę nawiedzi normalna, "niezamówiona" kontrola, ma ona prawo do dowolnej interpretacji starych transakcji. I może się zdarzyć tak, że coś, co jedna kontrola uznała za zgodne z prawem, druga kontrola uzna za niezgodne - i każe płacić.

"Rz" komentuje, że Ministerstwo Finansów podkreśla, iż kluczem do sukcesu jest zaufanie pomiędzy firmami a urzędami. Ale przy tak skonstruowanych przepisach może być o nie ciężko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, ordynacja podatkowa, wiadomości, gospodarka, baza wiedzy, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-08-2018

moje imięTo by nawet mogło być śmieszne, gdyby nie było tragiczne. Te proponowane rozwiązania prawne są tak absurdalne, że nawet tego nie ma jak skomentować.

09-08-2018

Krzysztof 555Bo ma być Pisowski model gospodarki oparty na najlepszych wzorach reżimowych! Partia może wszytko- bez Partii nie możesz NIC ..

09-08-2018

Łukasz rodzinnyCzyli jak zwykle interpretacja przepisów według uznania... na dwoje babka wróżyła...

Rozwiń komentarze (16)