Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ostatni dzień na upoważnienie pracodawcy do rozliczenia z fiskusem

Ostatni dzień na upoważnienie pracodawcy do rozliczenia z fiskusem

Fot. Stanislaw Kowalczuk/East News.

Dziś, 11 stycznia, mija termin składania PIT-12. Jeśli chcesz, by pracodawca rozliczył cię z fiskusem, masz czas do końca dnia na złożenie stosownego formularza.

Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów wskazuje, że udogodnienie jest adresowane do tych osób, które w ubiegłym roku miały tylko jednego pracodawcę. Decydując się na takie rozwiązanie pracownik nie będzie mógł skorzystać z ulg podatkowych, rozliczyć się wspólnie z małżonkiem ani przekazać 1 procenta na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Osoby, które chcą upoważnić pracodawcę do rozliczenia się z fiskusem, muszą złożyć PIT-12 w miejscu zatrudnienia. Wówczas to firma go zatrudniająca jest obowiązana do sporządzenia rocznego PIT-40 w imieniu podatnika oraz do przekazania go podatnikowi oraz fiskusowi do końca lutego.

PIT-12 mogą złożyć osoby uzyskujące przychody ze stosunku pracy, stosunku służbowego oraz pracy nakładczej, członkowie spółdzielni osoby otrzymujące emerytury i renty z zagranicy za pośrednictwem płatnika (banku, stypendyści), osoby otrzymujące świadczenia z Funduszu Pracy, tymczasowo aresztowani lub skazani oraz osoby otrzymujące świadczenia integracyjne, np. na podstawie ustawy o zatrudnieniu socjalnym (art. 37 ust. 1 ustawy o PIT).

Formularzu PIT-12 nie mogą złożyć ci, którzy w 2015 r. zmieniali miejsca pracy czy łączyli zatrudnienie u kilku różnych pracodawców. W deklaracji PIT-12 podatnik oświadcza, że w poprzednim roku uzyskiwał dochody wyłącznie u jednego pracodawcy, że nie skorzysta z dostępnych ulg podatkowych oraz ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy z dzieckiem (jako samotnie wychowujący dziecko).

Należy pamiętać, że to podatnik składający PIT-12, a nie płatnik, ponosi odpowiedzialność za poprawność np. deklarowanych przez siebie poniesionych zeszłorocznych kosztów uzyskania przychodów oraz za spełnienie warunków uprawniających do „przerzucenia” obowiązku rocznego rozliczenia na płatnika - przypominają eksperci Tax Care.

Zatem otrzymujący PIT-12 pracodawca nie musi sprawdzać dokonanych w nim przez pracownika obliczeń i tym bardziej nie musi dochodzić, czy pracownik spełnia warunki do tego, aby mógł złożyć PIT-12. Weryfikacja zgodności danych zawartych w PIT-12 należy do organu podatkowego.

 

 

fiskus, podatki, pracodawca, rozliczenie pit
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Bogumił Ciborowski
213.184.17.* 2016-01-11 14:37
A co z tymi osobami, które w ubiegłym roku miały jedynego pracodawcę, zaś w tym roku do 30 kwietnia - żadnego (i wstydzili się pobierać zasiłek dla bezrobotnych, utrzymując się ze zgromadzonych oszczędności). Czy wówczas, na życzenie byłego już pracownika, ostatni pracodawca sporządzi zeznanie na druku PIT 40? A może jeszcze lepiej, podatnik wejdzie na stronę internetową fiskusa i zatwierdzi to, co ten ostatni wstępnie przygotował na podstawie danych uzyskanych od płatnika?
SlawekL66
89.73.122.* 2016-01-11 12:58
Fajnie że pracownik może .... za to brak tego formularza za rok 2015 na stronach Ministerstwa ... Jak mam zatem tym Pit-em rozliczyć pracownika ?