Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ostatni dzwonek na złożenie JPK. W poniedziałek mija ważny termin

Ostatni dzwonek na złożenie JPK. W poniedziałek mija ważny termin

Resort finansów chwalił się w lutym, że deklarację JPK_VAT za styczeń złożyło ok. 94,5 proc. osób. Fot. MACIEJ GOCLON
Resort finansów chwalił się w lutym, że deklarację JPK_VAT za styczeń złożyło ok. 94,5 proc. osób.

Do końca poniedziałku 26 marca należy złożyć Jednolity Plik Kontrolny. Ten obowiązek dotyczy małych, średnich i dużych firm oraz mikroprzedsiębiorców. Za spóźnienie grozi kara, dlatego warto pamiętać o terminie.

Do północy 26 marca można złożyć Jednolity Plik Kontrolny za luty. Informacje o ewidencji gospodarczej muszą przekazać wszyscy przedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami VAT.

Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy muszą składać taki dokument do 25. dnia każdego miesiąca. Chyba że - tak jak w marcu - dzień ten przypada w niedzielę. Wtedy wydłużany jest o najbliższy dzień roboczy.

Obowiązek złożenia dokumentu dotyczy również ok. 1,5 mln mikroprzedsiębiorców oraz prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Resort finansów chwalił się w lutym, że deklarację za styczeń złożyło ok. 94,5 proc. osób.

Zobacz: Obowiązek przekazywania JPK. Od tego roku dotyczy wszystkich przedsiębiorców

 

Wszyscy ci, którzy nie dopełnią obowiązku złożenia JPK, muszą liczyć się z odpowiedzialnością karno-skarbową. Uchybienie może zostać uznane za przestępstwo lub wykroczenie. Zakwalifikowanie czynu jako wykroczenie skarbowe może skutkować nałożeniem kary w wysokości od jednej dziesiątej minimalnego wynagrodzenia w Polsce - do nawet 20-krotności.

W 2018 roku wartość mandatów wynosi od 210 zł do 4200 zł; za karę wymierzoną nakazem sądu można zapłacić od 210 zł do 21 000 zł, a za karę wymierzoną wyrokiem sądu: od 210 zł do 42 tys. zł.

Jeśli urząd skarbowy zakwalifikuje czyn jako przestępstwo skarbowe - grzywna może wynieść od 10 do 720 stawek dziennych, tj. od 70 zł do nawet 28 tys. zł. Ustalenie stawki dziennej zależy od dochodów sprawcy, jego warunków rodzinnych, osobistych, stosunków majątkowych i zarobków.

Natomiast jeśli przedsiębiorca wie, że z jakiś względów spóźni się ze złożeniem Jednolitego Pliku Kontrolnego, powinien o tym jak najszybciej poinformować skarbówkę. Decyzja o możliwości późniejszego złożenia dokumentu należy do naczelnika urzędu.

Ministerstwo finansów przewidziało także instytucję czynnego żalu - pismo w tej sprawie można złożyć do Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Agnieszka Jaroniec, prezes zarządu biura rachunkowego IC Partners Stratego S.A w rozmowie z money.pl stwierdziła jednak, że mikroprzedsiębiorcy będą "traktowani ulgowo", a Krajowa Administracja Skarbowa w pierwszych miesiącach postawi na edukację, a nie ich karanie.

przedsiębiorca, podatek vat, jpk
Czytaj także
Polecane galerie
Ptynio
2018-03-28 11:10
Faszystowskie państwo pseudo polskie jest organizacją terrorystyczną, neonazistowską i zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym a finansowanie takich organizacji jest nielegalne.
jas
2018-03-28 10:24
jpk mialo porawic funkcjowanie na lini podatnik - zwrot z us. Takiego wala. Wczoraj pani z us zadzwonila i poprosila o kopie faktur zakupu/sprzedazy informacje czym firma sie zajmuje i czy zatrudnia pracownikow. Na moje niesmiale ze od stycznia wysylam jpk zbyla chce pan miec zwrot. To po co cale jpk.Pytanie moje co miesiac place zaliczki na pit4 a na koniec roku skladam pit4R. odp po co szukac w urzedzie niech pan zlozy oswiadczenie. Oprocz tego musialem dostarczyc zaswiadczenia o niezaleganiu z us i zus i czy aby dostawcom nie zalegam. Przeciez jakbym zalegal to mielibyscie vat-z u siebie z info. I teraz moze doczekam sie zwrotu w/g vat odwrocony w budowlance. No jestem szczesliwy. Wiecej nie wystawie faktury na vat odwrocony.
xj
2018-03-28 10:18
same tylko kary nakazy , zakazy aby tylko wyciągnąć kasę od ludzi nic dobrego w tym państwie nie ma.
Pokaż wszystkie komentarze (17)