Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pit 2011
25.01.2012 06:59

Ostatni tydzień na rozliczenie PIT-28

Do końca stycznia do urzędów skarbowych muszą trafić zeznania podatkowe wszystkich osób, których przychody opodatkowane są ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nyul/Dreamstime.com)

Kilkaset tysięcy Polaków, którzy korzystają z opodatkowania w formie ryczałtu, ma czas do końca stycznia, żeby rozliczyć się z fiskusem za 2011 rok. Dotyczy to także osób, które wynajmują swoje mieszkania i wybrali zryczałtowaną stawkę 8,5 proc.

Do końca stycznia do urzędów skarbowych muszą trafić zeznania podatkowe wszystkich osób, których przychody opodatkowane są ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Oznacza to, że w tym terminie muszą rozliczyć się z fiskusem za cały ubiegły rok nie tylko przedsiębiorcy na ryczałcie, ale także zwykli, nieprowadzący działalności gospodarczej podatnicy, którzy osiągali w 2011 r. przychodu z umów najmu czy dzierżawy. Innymi słowy – jeśli ktoś wynajmował swoje mieszkanie w ramach tzw. najmu okazjonalnego i korzystał ze zryczałtowanej stawki podatku 8,5 proc., musi do końca stycznia rozliczyć się ze swoich zarobków z urzędem skarbowym. W tym celu wypełnia i składa formularz PIT-28.

Wiele osób wynajmujących mieszkanie prywatnie sądzi, że mają czas na rozliczenie najmu do końca kwietnia, razem z zarobkami, które uzyskują na etacie. Tak rzeczywiście jest, ale tylko w przypadku osób, które najem opodatkowują na zasadach ogólnych, według stawek skali podatkowej (18 proc. i 32 proc.). Ci, którzy wybrali podatek zryczałtowany w wysokości 8,5 proc., muszą osobno, na dwóch różnych formularzach PIT, rozliczyć przychodu z najmu (do końca stycznia - PIT-28), a osobno dochód z pracy na etacie (do końca kwietnia - PIT-37).

Liczba podatników, którzy płacą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Liczba podatników w 2009 r. Liczba podatników w 2010 r.
Źródło: Ministerstwo Finansów
Zryczałtowany podatek od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej 542 005 547 692
Zryczałtowany podatek od przychodów z tytułu umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze 190 755 243 397

Rozliczający się z fiskusem za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych składają do urzędu skarbowego formularz PIT-28 – niezależnie od tego, czy osiągają przychody w ramach działalności gospodarczej, czy prywatnie, w ramach najmu okazjonalnego. PIT-28 musi trafić do urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku, za który jest rozliczany podatek. Zeznanie można złożyć osobiście, nadać listem poleconym na poczcie lub wysłać drogą elektroniczną (nie jest do tego potrzebny kwalifikowany podpis elektroniczny). Bezpłatną aplikację do rozliczenia PIT-28 przez internet, przygotowaną przez Ministerstwo Finansów, można znaleźć na stronie internetowej www.e-deklaracje.gov.pl. Gdy w zeznanie wkradnie się błąd, w ten sam sposób można złożyć korektę zeznania.

Przedsiębiorca na ryczałcie nie rozliczy się z żoną

Przedsiębiorca na ryczałcie nie może rozliczyć się z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem. Nie odliczy także od podatku atrakcyjnej ulgi na dzieci. Ma jednak prawo skorzystać z pozostałych ulg, przewidzianych w ustawie - między innymi z ulgi internetowej, rehabilitacyjnej czy dla osób osiągających dochody za granicą. Jeśli przedsiębiorca na ryczałcie osiąga również dochody z innego źródła, na przykład pracuje jeszcze na pół etatu, musi złożyć odrębny PIT (w przypadku etatu będzie to PIT-37). W takim wypadku, jeśli ma wystarczający dochód z etatu, może skorzystać z ulgi na dzieci, ale w dalszym ciągu nie może dokonać wspólnego rozliczenia z małżonkiem i samotnie wychowywanym dzieckiem (wspomniane ograniczenia nie dotyczą osób prywatnych, opodatkowujących ryczałtem najem).

Według danych Ministerstwa Finansów, w 2010 r. (zeznania podatkowe składane w 2011 r.) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych płaciło 791 089 podatników (o 58 329 więcej niż w 2009 r.), z czego ponad 540 tys. osiągało przychody w ramach działalności gospodarczej, a ponad 240 tys. przychody z tytułu najmu lub dzierżawy. Gdyby w 2011 r. liczba _ ryczałtowców _ zwiększyła się w podobnym stopniu, co w 2010 r., ich liczba przekroczyłaby już 800 tysięcy.

Czytaj więcej o rozliczaniu PIT 2011
PIT-28 nie wyklucza prawa do ulg i odliczeń Mimo pewnych ograniczeń możliwe jest odliczenie opłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne.
PIT 2011: Uważaj na nowe wzory deklaracji i informacji podatkowych Z dniem 1 stycznia 2012 r. weszły w życie rozporządzenia określające nowe wzory deklaracji i informacji podatkowych.
O czym należy pamiętać przy wypełnianiu deklaracji PIT-4R? W formularzu wykazujemy zaliczki należne za dane miesiące, a nie faktycznie wpłacone w tych miesiącach do urzędu.
Tagi: pit 2011, wiadomości, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz