Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cit
28.03.2008 14:10

Ostatnia chwila na roczny CIT

W poniedziałek mija termin złożenia rocznego rozliczenia podatkowego dla osób prawnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Barbara Ostrowska)

Deklaracja CIT - 8, czyli zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za rok podatkowy musi zostać złożona do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.

Każda firma mająca status osoby prawnej, dla której rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, ma więc obowiązek złożenia deklaracji do 31 marca.

Do deklaracji CIT-8 należy dołączyć odpowiednie załączniki - CIT - 8/A i CIT - 8/B dotyczą grup kapitałowych, CIT - 8/O składają firmy, które chcą skorzystać z odliczeń a CIT - D dodatkowo odliczający darowizny.

Załącznikiem do zeznania jest też sprawozdanie finansowe firmy, które powinno zostać złożone w urzędzie najpóźniej 10 dni po jego zatwierdzeniu.

Darowizny z limitem i bez

Darowiznę na cel charytatywny osoby prawne odliczyć mogą do wysokości 10 procent dochodu. Ustawa określa jedynie formę działalności organizacji, której można przekazać pieniądze i zakres jej działania, a nie zawęża grona beneficjentów do samych organizacji pożytku publicznego.

Darczyńca zobowiązany jest udowodnić, że obdarowana organizacja spełnia warunki zawarte w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Poza organizacjami prowadzącymi działalność społecznie użyteczną, do tego samego limitu wolno odliczyć darowizny na cele kultu religijnego.

Limit 10 proc. dochodów nie dotyczy jednak darowizn przekazanych Kościołowi na działalność charytatywno-opiekuńczą. Takie darowizny odliczać można bez limitu.

Tagi: cit, wiadomości, porady, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz