Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ostatnia chwila na rozliczenie ryczałtu

0
Podziel się:

31 stycznia mija termin złożenia PIT - 28 - rocznego rozliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Ostatnia chwila na rozliczenie ryczałtu
(PAP/ Barbara Ostrowska)

W formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych rozliczają się podatnicy prowadzący niektóre rodzaje działalności oraz osiągający przychody z najmu, jeśli wybrali taką właśnie formę opodatkowania.

Działalność gospodarcza

Opodatkowanie tak zwanym ryczałtem wybrać trzeba do 20 stycznia. Taki sposób rozliczania się z urzędem skarbowym wybrać mogą podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym osiągnęli przychody nie wyższe niż 800 tysięcy euro.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to opodatkowanie osiąganego przez podatnika przychodu, według stawki zależnej od rodzaju prowadzonej działalności. Przykładowo: przychód z działalności gastronomicznej podlega opodatkowaniu stawką 3 procent, roboty budowlane i działalność wytwórcza stawce 5,5 procent, prowizje od sprzedaży - 8,5 proc., wolne zawody stawce 20 procent.

Podatnik może prowadzić w ramach jednej firmy kilka rodzajów działalności, opodatkowanych według różnych stawek.

W rozliczeniu rocznym PIT-28 osobno rozlicza się wszystkie przychody podlegające poszczególnym stawkom.

Umowy najmu

Podatek od najmu liczony jest według stawek zależnych od wysokości osiąganych przychodów. Podatnik, którego przychód z najmu nie przekroczył 4 tysięcy euro płaci podatek według stawki 8,5 procent. Po przekroczeniu tej kwoty stawka wynosi 20 procent przychodów.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)