Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
14.01.2011 16:22

Pakiety medyczne dla pracowników zwolnione z VAT

Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił resort finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Igorvoronchikhin/Dreamstime)

*Kontrowersje związane z opodatkowaniem pakietów medycznych fundowanych przez zakłady pracy swoim pracownikom pojawiły się w związku z planowaną nowelizacją ustawy o VAT, która miałaby wejść w życie 1 lutego 2011 r. Zmianami zajmuje się obecnie Sejm.*

Oficjalne stanowisko resortu finansów w tej sprawie powinien rozwiać wątpliwości. Pakiety medyczne dla pracowników z VAT są zwolnione - powiedziała Małgorzata Kobos, rzeczniczka resortu.

_ - Problem związany z refakturowaniem pakietów medycznych dla pracowników wynika z nowelizacji ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2011 r. Natomiast zmiana, która dotknęłaby nieodpłatne świadczenia usług medycznych dla pracowników, z którymi mamy najczęściej do czynienia, wynika z nowelizacji, która ma wejść w życie 1 lutego _ - poinformował PAP partner w kancelarii Baker & Mc Kenzie Jerzy Martini.

Dodał, że w planowanej nowelizacji został zmieniony przepis (art. 8 ust. 2) dotyczący opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług. W uzasadnieniu do projektu resort finansów napisał, że zmiana ma na celu ujednolicenie polskich regulacji z unijnymi.

Według Martiniego z brzmienia nowych przepisów wynika, iż zwolnienie z VAT darmowych pakietów medycznych powinno zostać utrzymane. Jednak niektórzy eksperci podatkowi ostrzegali, że wejście w życie zmiany w projektowanym kształcie mogłoby spowodować konieczność ich opodatkowania.

VAT to niejedyny problem związany z pakietami medycznymi kupowanymi przez firmy dla swoich pracowników. W uchwale z 24 maja 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów uznał, że _ wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych, stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie _.

Resort finansów uważa, że sąd potwierdził stanowisko MF, zgodnie z którym firmy powinny doliczać do przychodów pracowników wartości faktycznie otrzymanych przez nich świadczeń, w tym usług medycznych, i odprowadzać od nich podatek dochodowy. Sprawa ta ma być przedmiotem kolejnej uchwały NSA.

Przygotowana przez rząd nowelizacja ustawy o VAT, która ma wejść w życie 1 lutego 2011 r., przewiduje m.in. opodatkowanie 23-proc. stawką VAT infrastruktury przekazywanej przez deweloperów gminom. Może to spowodować podrożenie inwestycji mieszkaniowych i komercyjnych. Ponadto zmiana zakłada podwyższenie VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci.

Podatek na odzież dla niemowląt i obuwie dla dzieci wzrósłby z 8 proc. do 23 proc. Według MF podwyżka wiąże się z wykonaniem wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. W październiku br. uznał on, że stosowana przez Polskę obniżona stawka podatku VAT w odniesieniu do dostaw, importu i tzw. wewnątrzwspólnotowego nabycia odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego, jest niezgodna z prawem UE.

Czytaj w Money.pl

Tagi: vat, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, baza wiedzy, najważniejsze, msp, czołówki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz