Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Pełna księgowość – ważne decyzje

0
Podziel się:

Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych oraz spółki jawne, których przychód netto za ubiegły rok przekroczył 800 000 euro (3 133 280 złotych) zobowiązane są do założenia ksiąg handlowych.

Pełna księgowość – ważne decyzje

*Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych oraz spółki jawne, których przychód netto za ubiegły rok przekroczył 800 000 euro (3 133 280 złotych) zobowiązane są do założenia ksiąg handlowych. * Do przychodu, którego przekroczenie wymaga wprowadzenia takiej formy ewidencji wlicza się przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Nie wliczamy do niej natomiast n.p. przychodów ze sprzedaży środków trwałych.
Prowadzenie pełnej księgowości wymaga specjalistycznej wiedzy zarówno z dziedziny prawa podatkowego, jak i rachunkowości, dlatego też firmy najczęściej zlecają ją księgowym lub biurom rachunkowym. To jednak nie rozwiązuje wszystkich problemów związanych ze zmianą ewidencji.
Wynika to z faktu, że ustawa o rachunkowości, regulująca zasady prowadzenia ksiąg, nakłada na przedsiębiorców liczne dodatkowe obowiązki dotyczące dokumentowania operacji w firmie.
Przykładowo, dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, kasą jest zazwyczaj po prostu własny portfel. Przy pełnej księgowości natomiast należy szczegółowo dokumentować przepływ pieniędzy w firmie.
Początek roku dla rozpoczynających ewidencjonowanie przy użyciu ksiąg handlowych jest momentem kluczowym. Wtedy bowiem podejmowanych jest wiele decyzji, które będą miały w przyszłości duże znaczenie zarówno dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, możliwości oceny jego kondycji, jak i nawet wysokości płaconych podatków.
Przede wszystkim musimy sporządzić bilans otwarcia, w którym ustalamy, między innymi, kapitał zakładowy. Właściciel firmy jednoosobowej (osoba fizyczna) musi wtedy zdecydować ile pieniędzy zamierza włożyć do nowotworzonej kasy. Należy pamiętać, że wysokość kapitału zakładowego może mieć duże znaczenie przy ubieganiu się o kredyt, czy zamówienie.
Trzeba także dokładnie zbadać stan naszych zobowiązań i należności, ponieważ one także wchodzą do bilansu otwarcia i mają wpływ na wysokość kapitału. Przy ustalaniu wartości towarów, materiałów i produktów, które mamy na stanie pomocny będzie spis z natury sporządzany na koniec roku, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
To jednak nie wszystkie istotne czynności, jakie podjąć trzeba rozpoczynając ewidencjonowanie przy użyciu ksiąg handlowych. Przedsiębiorca musi także sporządzić opis wszystkich stosowanych przez firmę zasad rachunkowości. Dokumentem, który będzie je opisywał jest zakładowy plan kont. Określamy tam m.in. sposoby amortyzacji środków trwałych, metodę rozliczania kosztów, obieg dokumentacji w firmie.
Pełna rachunkowość to jednak nie tylko kłopoty, ponieważ dzięki niej przedsiębiorca może szybko uzyskać wiele cennych informacji dotyczących prowadzonej firmy. Może w każdej chwili ocenić opłacalność poszczególnych przedsięwzięć, stan swojego zadłużenia, czy choćby wysokość prowizji bankowych zapłaconych od początku roku. Jednak to, jakie informacje będziemy mogli z naszej ewidencji łatwo uzyskać, także zależy w dużej mierze od przyjętych zasad księgowania i dokumentowania działalności.
Najlepiej, więc przed rozpoczęciem prowadzenia ksiąg rachunkowych poradzić się specjalisty, który wyczerpująco wyjaśni możliwości, jakie daje prowadzenie takiej ewidencji oraz konsekwencje, płynące z wyboru poszczególnych rozwiązań.

wiadomości
podatki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)