Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pierwsze miesiące działalności spółki można rozliczyć później

Jeśli rozpoczynasz działalność w drugiej części roku, pierwsze miesiące możesz rozliczyć z następnym rokiem kalendarzowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nyul/Dreamstime.com)

Przedsiębiorcy bardzo często spotykają się z problemem ustalenia właściwego okresu czasu, przyjmowanego za rok podatkowy. Przemyślany dobór tego zakresu ma bardzo istotne znaczenie dla celów rozliczeń z organem podatkowym. Jeśli rozpoczynasz działalność w drugiej części roku, pierwsze miesiące możesz rozliczyć z następnym rokiem kalendarzowym.

Rok podatkowy to w myśl Ordynacji Podatkowej rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa właściwa dla danego rodzaju działalności stanowi inaczej. Oznacza to, że podstawowym okresem czasu, uznawanym za rok podatkowy jest rok kalendarzowy, jednakże przyjęcie takiego rozwiązania nie zawsze jest uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia.

W stosunku do osób fizycznych brak jest możliwości by rok podatkowy nie pokrywał się z kalendarzowym. Jeżeli więc działalność jest rozpoczynana w trakcie roku, to pierwszy rok podatkowy będzie krótszy i zakończy się 31 grudnia. . Wynika to wprost z zapisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którego treść nie przewiduje odstępstw od tej reguły.

Osoby prawne mają wybór

Zupełnie inaczej okres rozliczeniowy względem organu podatkowego naliczany jest w stosunku do osób prawnych. Oczywiście i w tym przypadku rok podatkowy z reguły trwa 12 następujących po sobie miesięcy, jednocześnie pokrywając się z rokiem kalendarzowym. Nie jest to jednak uniwersalna prawidłowość. Regulacje dotyczące roku podatkowego, a także zasad jego ustalania, zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych za rok podatkowy uznają rok kalendarzowy, chyba, że podatnik postanowi inaczej, a stosowna informacja na ten temat zostanie zawarta w statucie, albo umowie spółki danego podmiotu gospodarczego.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie spółki kapitałowej powinni być świadomi, że w razie podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia prowadzenia własnego biznesu do końca roku kalendarzowego lub też do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego. Okres ten nie może być dłuższy niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych.

Jest tu jednak pewien wyjątek. W momencie rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następnego roku. Rozwiązanie takie jest dość korzystne. Dzięki niemu przedsiębiorca nie poniesie już po kilku miesiącach prowadzenia działalności kosztów związanych z przygotowaniem , zatwierdzeniem i złożeniem rocznego sprawozdania.

Raz wybrany rok podatkowy nie musi obowiązywać przedsiębiorcę przez cały czas jego działalności. Można go zmienić. W takim przypadku nowy rok podatkowy nie może być krótszy niż 12 miesięcy i dłuższy niż 23 miesiące. Trzeba pamiętać, żeby najpóźniej do 30 dni od zakończenia ostatniego roku podatkowego poinformować o tym urząd skarbowy.

Czytaj więcej na temat prowadzenia firmy w Polsce
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t20708.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/skladki-zus-2012-ile-po-zalozeniu-firmy.html) Więcej za prowadzenie firmy. O ile? Przynajmniej o 120 złotych wzrosną składki dla początkującego przedsiębiorcy. Niektórzy nie skorzystają z ulg.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t115550.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/dzialalnosc;gospodarcza;mozesz;zawiesic;ale;,94,0,937310.html) Działalność gospodarczą możesz zawiesić, ale... Przedsiębiorcy zawieszający działalność firmy muszą pamiętać, że mogą to zrobić tylko na dwa lata.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/sprawozdanie;finansowe;-;najwazniejszy;raport;firmy,62,0,742206.html) Sprawozdanie finansowe - najważniejszy raport firmy Roczne sprawozdanie finansowe wykonuje się w celu zamknięcia ksiąg rachunkowych na koniec każdego roku obrotowego przedsiębiorstwa.
Tagi: prowadzenie firmy w polsce, firma, wiadomości, porady, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz