Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PIT-11 przesłany mailem? Sąd się zgodził

0
Podziel się:

Wyrok WSA to prawdziwy przełom, oznaczający możliwość szybszego otrzymania PIT-a.

PIT-11 przesłany mailem? Sąd się zgodził
(Alexander Raths/Dreamstime.com)

Pracodawca może przesyłać swoim pracownikom PIT-y przez internet. Taki wyrok wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w odpowiedzi na skargę firmy e-file Sp. z o.o. Orzeczenie sądu jest prawomocne.

Dla wszystkich podatników pracujących na umowę o pracę, o dzieło lub zlecenie to prawdziwa rewolucja, oznaczająca możliwość szybszego otrzymania PIT-a od pracodawcy, a tym samym szybszy zwrot nadpłaconego podatku dochodowego.

Szacuje się, że w Polsce liczba druków PIT-11 wystawianych przez pracodawców wynosi ponad 20 milionów. Tej znaczącej grupy osób bezpośrednio dotyczy decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który orzekł, że nie ma przeszkód, aby pracodawca przekazał swojemu pracownikowi PIT-a rocznego za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Pracodawca musi zadbać tylko o to, aby zachować odpowiedni wzór formularza PIT oraz by podpisać maila podpisem elektronicznym, który pozwoli zweryfikować, czy został sporządzony przez upoważniony podmiot.

Skargę do sądu złożyła poznańska spółka e-file Sp. z o.o., zajmująca się tworzeniem aplikacji do komunikacji z urzędami, takich jak m.in. darmowy program e-pity do rozliczania deklaracji podatkowych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t85008.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/pakiety;medyczne;dla;pracownikow;zwolnione;z;vat,244,0,753652.html) Pakiety medyczne dla pracowników zwolnione z VAT
- _ Podczas projektowania naszego programu e-pity do wypełniania PIT-ów, zauważyliśmy nieścisłość w polskim prawie. Skoro pracodawca może wysłać elektronicznie deklarację PIT-40 do fiskusa, dlaczego jej odpowiednika - deklaracji PIT-11, którą ma obowiązek dostarczyć pracownikowi - nie może przesłać mailem? - _mówi Adam Mielcarski, prezes e-file.

- _ Wyszliśmy z założenia, że umożliwienie dostarczania PIT-ów pracownikom drogą elektroniczną jest kwestią czasu i warto postarać się przyspieszyć ten moment - _dodaje Adam Mielcarski.

Spółka e-file w swojej argumentacji uznała, że przekazanie zeznań rocznych pracownikowi powinno - zgodnie z prawem - nastąpić w sposób niebudzący wątpliwości, że pracownik je otrzymał, a pokwitowanie odbioru listu poleconego, mimo że najczęściej stosowane - w dobie komunikacji elektronicznej nie może być jedynym sposobem potwierdzenia odbioru. Kluczowe dla całej sprawy jest to, aby pracownik przekazał adres e-mail, na który pracodawca mógłby przesłać deklarację.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t38641.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/nie;kazda;darowizne;odliczysz;w;pit,94,0,753758.html) Nie każdą darowiznę odliczysz w PIT
W rozstrzygnięciu w sprawie PIT-11 z 22 października 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uznał, że nie ma przeszkód, aby przekazanie deklaracji podatnikowi przez płatnika nastąpiło za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Wyrok od dnia 16 grudnia 2010 r. jest prawomocny i potwierdza że przesyłanie PIT-11 przez e-mail jest zgodne z prawem.

_ - Na uzasadnienie mogą powoływać się polscy pracodawcy, jednak należy pamiętać, że na ten moment wyrok dotyczy spółki e-file, więc zanim nie nastąpią zmiany w polskim prawodawstwie, przedsiębiorcy chcąc mieć pewność właściwego stosowania prawa, powinni ubiegać się o indywidualną interpretację _ - mówi doradca podatkowy Sebastian Jankowiak z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Sebastian Jankowiak, reprezentujący spółkę e-file.

Korzystając z sądowej interpretacji firma e-file w najnowszej wersji programu e-pity udostępni pracodawcom możliwość darmowego wystawienia PIT-11 dla trzech pracowników i przesłania go im mailem. Przesłany plik dla bezpieczeństwa będzie spakowany oraz zabezpieczony numerem PESEL. Otrzymany plik można wydrukować, przepisać lub zaimportować do programu e-pity, który automatycznie wypełni naszą deklarację pytając o ulgi, z których chcemy skorzystać i eliminując ryzyko popełnienia błędu przy samodzielnym wypełnianiu.

W przypadku większej liczny pracodawców, a tym samym kilku formularzy PIT-11 wystarczy kolejno wczytać pozostałe. To ułatwienie dla wszystkich rozliczających PIT-y, ale także ciekawa alternatywa dla osób korzystających z rocznego rozliczenia podatku przez pracodawcę, wykluczającego korzystanie z ulg, rozliczanie się z małżonkiem czy przekazanie 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Możliwość przesyłania PIT-11 mailem to kolejny krok na drodze usprawniania i automatyzacji rozliczeń z fiskusem, co w kraju, w którym w tym roku z możliwości przesłania do urzędu skarbowego e-pita skorzystało raptem ponad 350 tys. osób przy 25 mln podatników jest ważnym krokiem naprzód. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że np. w Stanach Zjednoczonych ponad 80 proc. podatników rozlicza się z fiskusem drogą elektroniczną.

Przesyłanie PIT-11 mailem to nie tylko oszczędność czasu, ale przede wszystkim pieniędzy dla pracodawców i środowiska naturalnego. Przedsiębiorca nie musi ponosić kosztu związanego z drukowaniem, zakupem kopert czy znaczków pocztowych. Biorąc pod uwagę, że standardowy PIT-11 ma dwie strony, a trzeba wydrukować kopię dla pracodawcy, pracownika i urzędu, uwolnienie PIT-11 od papieru pozwoli oszczędzić około 80 mln kartek, a więc pokaźny kawał lasu.

Wszyscy pracodawcy, którzy będą chcieli skorzystać z drogi wytyczonej przez poznańską spółkę, na stronie www.pit-11.pl znajdą gotowe do wykorzystania formularze skarg oraz historię sprawy prowadzonej przez e-file przed poznańską Izbą Skarbową oraz sądem.

_ O postępowaniu sądowym: _

Sygn. akt WSA Poznań. I SA/Po 486/10. Uzasadnienie orzeczenia oraz szczegółowy opis oraz kalendarium postępowania dostępne na www.pit-11.pl.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/nowe;obowiazki;przy;rozliczeniu;vat,59,0,762427.html) Nowe obowiązki przy rozliczeniu VAT To zmiana, która niepotrzebnie utrudni działalność firm - oceniają eksperci.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t93469.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/e-zwolnienia;biczem;na;symulantow,69,0,760389.html) E-zwolnienia biczem na symulantów Nowy sposób wydawania druków L4 ma pomóc w zwalczeniu plagi fałszywych zwolnień.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t25636.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/blad;w;broszurze;fiskusa;moze;byc;kosztowny,12,0,758796.html) Błąd w broszurze fiskusa może być kosztowny Ministerstwo nieprecyzyjnie informuje podatników, że mogą odliczać VAT od paliwa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)