Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

PIT 2014. Jak odliczyć ulgę na darowizny?

0
Podziel się:

Krwiodawstwo to jeden ze sposobów na niższy podatek.

PIT 2014. Jak odliczyć ulgę na darowizny?
(Jacek Waszkiewicz / Reporter)

Nawet 3601 złotych rocznie może odliczyć od dochodu mężczyzna (a 3484 złote kobieta) za honorowo oddaną krew. Podatek można jeszcze dodatkowo pomniejszyć o inne darowizny, ale ważne, żeby nie przekroczyć przy tym ustalonego limitu.

Oprócz ulgi prorodzinnej (czytaj więcej tutaj)
czy internetowej (o niej szerzej tutaj)
, przepisy podatkowe pozwalają na pomniejszenie dochodu o tak zwaną ulgę na darowizny, które były przekazane na cele:

  • pożytku publicznego, realizowane na przykład przez fundacje lub stowarzyszenia,
  • kultu religijnego,
  • honorowego krwiodawstwa.

Dotyczy to zarówno darowizn przekazywanych w formie pieniężnej, jak i towarów (ubrań lub żywności) czy nawet krwi.

Krew, osocze, płytki? Jedna stawka

Każdy litr krwi jest warty 130 złotych. W ciągu roku mężczyzna może jej oddać maksymalnie 2,7 litra, natomiast kobieta - nie więcej niż 1,8 litra. Taką samą kwotę można odliczyć również za osocze, ale roczny limit poboru jest w jego przypadku o wiele wyższy i wynosi 25 litrów dla obu płci.

Przykład 1 Podatnik oddał w ciągu roku 10 litrów osocza i 1,5 litra krwi. W sumie więc przekazał _ darowiznę na rzecz krwiodawstwa _ w wysokości 1495 złotych (1300 złotych za osocze i 195 złotych za krew). Będzie mógł o tę kwotę pomniejszyć podstawę opodatkowania, dzięki czemu zapłaci niższy podatek o prawie 270 złotych. Maksymalnie 6 procent

Łączna kwota ulgi na darowizny (wraz ze środkami przekazanymi na przykład na cele charytatywne) nie może przekroczyć 6 procent całorocznego dochodu. Jeśli będzie ona wyższa, odliczeniu podlegać będzie tylko kwota do wysokości limitu.

Wyjątek stanowi sytuacja, w której podatnik w ciągu roku osiągnął dochody z kilku źródeł. Ulga przysługuje nie tylko od dochodów ze stosunku pracy (wykazywanych w PIT-37), ale również z działalności gospodarczej opodatkowanej skalą podatkową (PIT-36) oraz przychodów z najmu (PIT-28). Dochody z każdego źródła można zsumować i ulgę odliczyć częściowo w każdym z zeznań rocznych.

Warunkiem odliczenia darowizny krwi jest przekazanie jej nieodpłatnie. Jeśli bowiem krwiodawca otrzymał za to pieniądze, nie może skorzystać z ulgi. Otrzymanie czekolady czy soku nie jest traktowane jako zapłata.

Ponadto, każda z darowizn musi być odpowiednio udokumentowana. O ile w przypadku przekazania pieniędzy nie powinno to stanowić problemu (wystarczy potwierdzenie przelewu), to jeśli chodzi o krew, udowodnienie jest już trudniejsze. Regionalne stacje krwiodawstwa na wniosek podatnika wystawiają zaświadczenia o ilości oddanej przez niego w danym roku krwi.

Wysokość odliczenia trzeba ująć w zeznaniu rocznym, a konkretnie w załączniku PIT-0. Można go dołączyć do formularza PIT-37, PIT-36 i PIT-28.

Kwoty darowizny trzeba wpisać w części B załącznika, natomiast dane identyfikacyjne obdarowanego - w części D. W przypadku krwiodawców obdarowanym będzie regionalna stacja krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozliczenie z fiskusem do września? To możliwe Zobacz, kiedy rok podatkowy może trwać dłużej niż 12 miesięcy
PIT na papierze? Masz tydzień, by go złożyć Od tego roku weszły w życie nowe przepisy w tym zakresie. Od lutego pozostanie już tylko forma elektroniczna.
Strata w firmie? Czasami to... dobrze! Dzięki niej możesz nie zapłacić podatku nawet przez 5 kolejnych lat.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)