Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Karolina Wysota
|

PIT-28. Kto składa ten formularz?

0
Podziel się:

Nie wszystkich podatników obejmuje data 30 kwietnia. Niektórzy muszą rozliczyć się z fiskusem wcześniej.

PIT-28. Kto składa ten formularz?
(Ginasanders/Dreamstime)

Do końca stycznia z fiskusem muszą rozliczyć się osoby, które opodatkowały przychody ryczałtem. Ostatni dzień miesiąca wypada w weekend, dlatego najpóźniej zeznanie trzeba wysłać do urzędu skarbowego w poniedziałek 2 lutego.

Deklaracja przeznaczona jest zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla osób osiągających przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze rozliczanych poza działalnością gospodarczą.

Można prowadzić działalność gospodarczą i wynajmować mieszkanie jednocześnie. Jeżeli najem nie jest częścią biznesu (nie został wpisany z zakres prowadzonej działalności w CEIDG), wówczas należy złożyć dwie deklaracje: przychody z firmy rozliczyć na przykład na PIT-36, a z najmu na PIT-28.

Osoby, które wynajmują mieszkanie poza działalnością gospodarczą i chcą rozliczyć się ryczałtem z przychodów za 2014 rok, musiałyby złożyć do 20 stycznia poprzedniego roku stosowne oświadczenie do urzędu skarbowego. Nie obowiązuje gotowy druk, na którym należałoby to zrobić. Wystarczy pisemnie powiadomić fiskusa o wyborze ryczałtu, jako formy opodatkowania. Gdy, przykładowo mieszkanie zostało wynajęte w trakcie roku (na przykład w lipcu), to urząd należy powiadomić do dnia, w którym otrzymano zapłatę za pierwszy czynsz. Jeżeli pieniądze wpłynęły na konto 10 lipca, wówczas jest to ostateczny dzień, w którym należało wysłać oświadczenie do urzędu. Jeżeli ten obowiązek został pominięty, to przychody z najmu trzeba rozliczyć, ale według skali - 18 lub 32 procent.

Próg podatkowy - podstawa obliczenia podatku według skali
Źródło: Money.pl
18 procent przychody do 85 528 zł
32 procent Przychody ponad 85 528 zł

Składając PIT-28 nie można odliczyć dodatkowych kosztów typu remont mieszkania, kupno wyposażenia itp. Taką możliwość mają osoby, który wybrały sposób opodatkowania przychodów według skali. Jest to korzystne rozwiązanie dla podatników, jednak nie dla wszystkich. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Majątek wspólny

Jeżeli wynajmowane mieszkanie jest majątkiem wspólnym małżonków, to przychody za najem muszą rozliczyć obie strony po połowie, składając dwa formularze PIT-28. Istnieje sposób by z fiskusem mogła rozliczyć się tylko jedna osoba. Wystarczy wysłać do urzędu skarbowego pisemne oświadczenie, najpóźniej do 20 dnia miesiąca następnego, po tym jak otrzymano pierwszą zapłatę za najem.

Rozliczyć się z fiskusem trzeba raz do roku, ale zaliczki na podatek płaci się za każdy miesiąc, do 20 dnia następnego miesiąca. Od przychodów za najem opodatkowanego ryczałtem trzeba odprowadzić fiskusowi 8,5 procentowy podatek dochodowy.

Przykład

PIT-28. Jak wypełnić?

Rozliczając przychody za rok 2014 należy to zrobić na prawidłowym formularzu. Aktualnie obowiązuje wersja 18 PIT-28. Można to sprawdzić w dolnym, prawym rogu na pierwszej stronie.

W zależności od rodzaju przychodów, do samego druku trzeba wybrać odpowiedni załącznik: PIT-28/A lub PIT-28/B. Dla rozliczenia przychodów z najmu odpowiedni będzie załącznik A.

Przykład

Na podstawie powyższego przykładu przedstawimy jak wypełnić deklarację PIT-28 oraz załącznik PIT-28/A.

Na początku wypełnia się numer identyfikacji podatkowej. Dla omawianego przykładu odpowiedni jest numer PESEL.

Następnie, w części A, wpisuje się nazwę urzędu skarbowego (według miejsca zamieszkania podatnika)
, do którego kierowane jest rozliczenie podatkowe oraz oznacza się czy jest to zeznanie pierwotne czy korekta.

Następnie w części B należy uzupełnić dane identyfikacyjne oraz adres zamieszkania.

Część C należy wykazać łączną kwotę przychodu z najmu osiągniętego w roku podatkowym.

Przychodu osiągane poza działalność gospodarczą należy wykazać w kolumnie _ przychody: z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze _ (pkt 3).

Kwotę przychodu z przykładu 24 000 złotych trzeba wykazać w pozycjach 34, 35, 38 i 42. Następnie w pozycji 52 trzeba potwierdzi udział procentowy wpisując 100.

Następnie kwotę przychodu należy wpisać w części D -odliczenia od przychodu, w pozycji 66 i 68.

W części D wykazuje się podstawę opodatkowania. Z racji, że podatnik z przykładu nie ma odliczeń od przychodów w pozycji 82 należy ponownie wpisać kwotę 24 000 zł.

W części G wykazuje się kwotę obliczonego już ryczałtu. W przypadku najmu właściwa stawka to 8,5 procent, dlatego w pozycjach: 90, 95 i 98 trzeba wpisać kwotę 2040 zł.

Kwotę 2014 zł trzeba również wpisać w pozycji 105 (cześć I). Następnie w części J należy zaznaczyć trzeci kwadrat - _ nie _.

Z kolei w części K - wypełnia się pozycję 109 (kwota wpłaconego ryczałtu od stycznia do listopada) i pozycję 110 (kwota do zapłaty).

Podatnik z przykładu za okres od stycznia do listopada zapłacił 1870 zł. Podatek za cały rok wynosi 2014 złotych, dlatego w polu 110 należy wpisać brakującą zaliczkę - 170 zł. Nadpłata w tym przypadku nie wystąpi, w związku z tym wartość pola 111 to 0 złotych.

W części L wykazuje się zapłacone w ciągu roku zaliczki ryczałtu za okres od stycznia do listopada. W polach od 112 do 122 powinna pojawić się ta sama kwota, według przykładu jest to 170 zł. Z kolei w pozycji 123 trzeba wpisać łączną kwotę wykazaną w pozycjach powyżej 1870 zł (170x11).

Zaliczkę za grudzień, tj. 170 zł (płatną do 20 stycznia następnego roku) należy wpisać w polu 124.

Następnie można przejść do wypełnienia załącznika PIT-28/A. W lewym, górnym rogu należy podać numer identyfikacji podatkowej, w tym przypadku jest to numer PESEL.

Należy określić rok, którego dotyczy formularz (dla omawianego przykładu w tym miejscu należy wpisać 2014).

W części A wpisuje się dane podatnika oraz datę urodzenia. Natomiast w części B1 (pozycja 6) należy określić rodzaj działalności, która przynosi dochody - na przykład _ najem - mieszkania. _

Z kolei w części B2, a dokładnie w pozycji 14 należy ponownie wpisać łączną kwotę przychodu za cały rok (24 000 zł).

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t322564.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/podatek-od-wynajmu-mieszkania-ile-wynosi-i,217,0,1661657.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tak zapłacisz nawet dwa razy niższy podatek Zamiast 18 możesz oddawać fiskusowi tylko 8,5 procent. Zobacz, co musisz zrobić.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t329911.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/pit-11-przez-internet-zobacz-kto-musi,117,0,1692277.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) PITy-11. Ważne zmiany dla pracodawców! Od tego roku obowiązują nowe terminy i sposoby przekazania dokumentów. Sprawdź, jakie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t329914.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/jak-uniknac-oplaty-za-zwrot-z-pit,26,0,1689626.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Dodatkowe koszty za zwrot podatku PIT Fiskus może zażądać od ciebie 1 procenta kwoty, która ma Ci oddać.
baza wiedzy
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)