Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pit 2011
16.01.2012 08:09

PIT-28 musisz złożyć do końca stycznia

Niestety Ministerstwo Finansów po raz kolejny nie przygotowało odpowiedniej broszury, która wyjaśniałaby jak należy wypełnić niektóre z deklaracji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

Większość podatników musi rozliczyć podatek od osób fizycznych za ubiegły rok do 30 kwietnia 2012 roku. Są jednak wyjątki. Należą do nich między innymi osoby opłacające rozliczające się ryczałtem, w ramach karty podatkowej. Swoje deklaracje składają w urzędzie skarbowym do 31 stycznia.

Ryczałtowcy są zobowiązani wypełnić w tym celu formularz PIT-28. W przypadku jeśli rozliczamy przychody pochodzące z działalności gospodarczej, musimy pamiętać o tym, by wcześniej sporządzić spis z natury z dnia 31 grudnia a do 14 stycznia wycenić objęte nim materiały i towary. Pamiętajmy, że w przypadku małżonków, PIT-28 składają oni oddzielnie. Przy ryczałcie możliwość ich wspólnego rozliczania nie jest bowiem w ogóle przewidziana.

Jeśli rozliczamy się za pomocą karty podatkowej, wypełniamy i składamy w urzędzie skarbowym formularz PIT-16A. Wpisujemy w nim wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne, które zapłaciliśmy w poszczególnych miesiącach ubiegłego roku, a które jednocześnie odliczyliśmy od podatku.

Do 31 stycznia swoje zeznania musza też złożyć osoby duchowne rozliczają przychody i opłaty związane z pełnieniem funkcji duszpasterskich. W tym celu wypełniają one formularz PIT-19A.

Niestety Ministerstwo Finansów po raz kolejny nie przygotowało odpowiedniej broszury, która wyjaśniałaby jak należy wypełnić deklaracje PIT-16A, PIT19A oraz PIT-28. Za to wszystkie z nich możemy już przesyłać drogą elektroniczną, bez konieczności zaopatrywania ich w kwalifikowany podpis elektroniczny.

Czytaj więcej o rozliczaniu PIT
PIT 2011: Uważaj na nowe wzory deklaracji i informacji podatkowych Z dniem 1 stycznia 2012 r. weszły w życie rozporządzenia określające nowe wzory deklaracji i informacji podatkowych.
Kto musi wypełniać deklarację PIT-4R? Formularz składamy niezależnie od tego, czy danego pracownika rozliczymy też za pomocą formularza PIT-40.
Możesz uniknąć rozliczania się z fiskusem Pracownicy, którzy w 2011 r. uzyskali dochody od jednego pracodawcy, mogą skorzystać z możliwości rozliczenia podatku dochodowego przez firmę.
Tagi: pit 2011, wiadomości, porady, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz