Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
jak rozliczyć pit
15.03.2011 06:01

PIT 2010: jak rozliczać dochody dzieci?

Rodzice doliczają je do własnych i wykazują we wspólnym zeznaniu PIT-36. Są jednak wyjątki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Rodzice doliczają je do własnych i wykazują we wspólnym zeznaniu PIT-36. Od tej reguły są jednak wyjątki.

W sytuacji, gdy małżonkowie składają osobne zeznania, to dochody małoletniego należy podzielić na pół i doliczyć po równej części każdemu rodzicowi.

Inaczej jest wtedy, gdy sąd pozbawi jednego z rodziców prawa do dysponowania majątkiem dziecka. Wówczas całość dochodu dolicza tylko jeden rodzic. Podobnie będzie, gdy małżonkowie są w separacji. Wtedy z dzieckiem rozliczy się ta osoba, która sprawuje nad nim opiekę.

Doliczanie zarobków małoletnich do dochodów podatnika dotyczy środków uzyskiwanych przez dzieci własne oraz adoptowane. Obowiązku takiego nie mają z kolei rodziny zastępcze oraz opiekunowie prawni, np. krewni, których sąd zobowiązał do wychowania dziecka po śmierci rodziców.

Należy wspomnieć, że do dochodu rodziców dolicza się np. środki z renty socjalnej dziecka nieletniego, z praw majątkowych, kapitałów pieniężnych czy z najmu i dzierżawy. Nie robimy tego z dochodami z pracy, stypendiów lub z przedmiotu oddanego dziecku do swobodnego użytku.

Tagi: jak rozliczyć pit, pit, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, podatki, baza wiedzy, najważniejsze, msp, czołówki
Źródło:
e-prawnik.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz