Notowania

pit 2011
04.01.2012 11:45

PIT 2011: Pracodawca może rozliczyć podatek za pracownika

Pracownicy, którzy w 2011 r. uzyskali dochody od jednego pracodawcy, mogą skorzystać z możliwości rozliczenia podatku dochodowego przez firmę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

Pracownicy, którzy w 2011 r. uzyskali dochody od jednego pracodawcy, mogą skorzystać z możliwości rozliczenia podatku dochodowego przez firmę - przypomina resort finansów w komunikacie. Do 10 stycznia muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek PIT-12.

_ W oświadczeniu PIT-12 pracownik stwierdza, że przez cały rok podatkowy uzyskiwał dochody u jednego pracodawcy i nie będzie korzystał z ulg podatkowych oraz preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów, np. wspólnego opodatkowania dochodów małżonków _ - informuje MF.

Po złożeniu przez pracownika formularza, płatnik obliczy roczny podatek na formularzu PIT-40 i przekaże go do końca lutego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu._ Jeśli pracownik uzyskiwał dochody opodatkowane według skali podatkowej z więcej niż jednego źródła, musi rozliczyć się samodzielnie do 30 kwietnia na formularzu PIT-36 lub PIT-37 _ - zaznacza resort finansów.

Ministerstwo wskazuje, że podatnik, który osiągnął przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19 proc. lub przychody opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i został rozliczony przez płatnika, musi złożyć odrębne zeznania przeznaczone do rozliczania tych przychodów.

W komunikacie podkreślono, że skorzystanie przez podatnika z rozliczenia przez pracodawcę nie pozbawia go prawa do złożenia zeznania (PIT-36 lub PIT-37) według ogólnie obowiązujących zasad.

_ Dotyczy to np. sytuacji, gdy pomimo złożenia oświadczenia (PIT-12), podatnik chce skorzystać z ulg podatkowych i preferencji lub przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego _ - wyjaśniono.

Czytaj więcej o podatku PIT
Chcą odzyskać 16 mld z PIT. Przejrzą ulgi Eksperci podatkowi uważają, że zamiast automatycznego likwidowania ulg konieczny jest przegląd katalogu ponad 130 zwolnień.
Od teraz PIT rozliczysz też w hipermarkecie Nowe formy zapłaty mają ułatwić życie przede wszystkim tym podatnikom, którzy nie prowadzą własnych firm.
Tagi: pit 2011, darowizna, wiadomości, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz