Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PIT 2013. Dziś ostatni dzień na PIT-4R

0
Podziel się:

Obowiązek ten należy wypełnić także w sytuacji, gdy pracodawca rozlicza pracownika wypełniając PIT-40.

PIT 2013. Dziś ostatni dzień na PIT-4R
(MorePixels/iStockphoto)

Do końca stycznia płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli między innymi pracodawcy, podmioty wypłacające należności z tytułu praw majątkowych, osoby wypłacające wynagrodzenia za działalność wykonywaną osobiście (np. umowa o dzieło, umowa zlecenia) muszą złożyć deklarację roczną PIT-4R. Co ważne, obowiązek ten należy wypełnić także w sytuacji, gdy pracodawca rozlicza pracownika wypełniając PIT-40.

W deklaracji PIT-4R płatnik deklaruje kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy. Właściwym adresatem deklaracji jest, w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, urząd skarbowy według jej miejsca zamieszkania, natomiast w pozostałych przypadkach - organ według siedziby firmy bądź miejsca prowadzenia przez nią działalności. Co istotne, PIT-4R złożyć należy bez względu na to, czy w danym roku sporządzony został PIT-11 czy też PIT-40. Nie trzeba go natomiast składać, jeśli wykazywana w nim kwota miałaby wynieść zero.

Jakie informacje uwzględnić w deklaracji?

Zakłady pracy powinny wskazać też w formularzu liczbę wszystkich podatników (pracowników czy zleceniobiorców), od których wynagrodzenia pobierali zaliczki – sporządza się bowiem wyłącznie jedną deklarację PIT-4R dotyczącą wszystkich zatrudnionych.

Nie muszą za to deklarować zaliczek faktycznie wpłaconych w danym miesiącu do urzędu. W formularzu musi się za to znaleźć wartość wynagrodzenia dla płatnika z tytułu wykonywania tej funkcji. O czym warto pamiętać, nie można w deklaracji podawać kwot zaliczek należnych, lecz niepobranych.

Gdy płatnik przegapi termin

Jeżeli pracodawca zapomni poinformować fiskusa o pobranych w ciągu roku zaliczkach do końca stycznia, czeka go kara grzywny za wykroczenie skarbowe. Zgodnie z art. 48 Kodeksu karnego skarbowego, wysokość takiej sankcji może wynosić od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wartości minimalnego wynagrodzenia. W 2014 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 1 680 zł, a zatem granicznymi wielkościami sankcji za niezłożenie deklaracji PIT-4R w terminie są 168 zł (1 680*0,1) i 33 600 zł (1 680*20). W praktyce sprawa powinna zakończyć się w drodze postępowania mandatowego. Obecnie najniższy mandat wynosi 168 zł a najwyższy 3 360 zł.

Po terminie, ale bez sankcji

Płatnik może uniknąć kary grzywny pod warunkiem, że po niezłożeniu deklaracji w terminie zawiadomi o swoim wykroczeniu organ powołany do ścigania (pisemnie lub ustnie do protokołu) i ujawni okoliczności jego popełnienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziś mija ważny termin dotyczący podatków Przedsiębiorcy tylko do dzisiaj mogą zmienić sposób rozliczeń z fiskusem.
Kiedy menedżer rozliczy VAT? Od sposobu określenia w umowie odpowiedzialności zleceniodawcy wobec osób trzecich zależeć będzie, czy zatrudniający się w spółce menedżer wystawi za swoje zarządcze usługi faktury.
Od podarowanego samochodu nie zapłacisz PIT-u Na obdarowanym natomiast może spoczywać obowiązek zapłacenia podatku od spadków i darowizn.
rozliczenie pit
pit
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)