Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Płacisz podatek ryczałtowy? Mija termin

Płacisz podatek ryczałtowy? Mija termin

Fot. Tiago Estima/Dreamstime.com
Do końca stycznia z urzędem skarbowym powinni rozliczyć się m.in. podatnicy płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z działalności gospodarczej - przypomina Ministerstwo Finansów w komunikacie. Zaznacza, że można to zrobić drogą elektroniczną.

MF poinformowało, że osoby rozliczające się według podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych (np. z działalności gospodarczej, najmu lub dzierżawy) rozliczają się ze swojego podatku na formularzu PIT-28.

- Z takiego sposobu przekazania rocznej deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej w poszczególnych miesiącach, mogą również skorzystać podatnicy opłacający podatek dochodowy w formie karty podatkowej (PIT-16A) oraz płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych (PIT-19A) obowiązani do jej złożenia w terminie do 31 stycznia 2011 r. - napisało MF w komunikacie.

Rozlicz PIT z Money.pl
Resort zaznaczył, że w tym roku zeznanie PIT-28, deklaracje PIT-16A i PIT-19A można wysłać drogą elektroniczną bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W przypadku popełnienia błędu w formularzu w ten sam sposób składa się również korektę tych deklaracji.

Ministerstwo wskazuje, że podatnicy mogą skorzystać z darmowego programu przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Aplikacja dostępna jest na stronie internetowej: www.e-deklaracje.gov.pl

- Warto pamiętać, że rozliczając się na formularzu PIT-28 można korzystać z przysługujących ulg i odliczeń. Dodatkowo uproszczono sposób przekazania 1 proc. podatku należnego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Podobnie jak we wszystkich innych zeznaniach za 2010 r. nie trzeba podawać już nazwy organizacji. Teraz wystarczy jej numer w Krajowym Rejestrze Sądowym - dodaje MF.

Czytaj w Money.pl
Uwaga na PIT 2010. Prawo znów nieprecyzyjne
Nie ma dokładnej definicji samotnego rodzica. Nie wiadomo, dla kogo ulga.
Ulga prorodzinna - sprawdź ile zyskasz
Za jedno dziecko możesz odpisać od podatku do 1.112 zł. Wystarczy podać jego dane w PIT.
PITY 2010: rozliczamy ulgę za internet
Rocznie możemy odliczyć wydatki do 760 zł - w praktyce zyskamy blisko 140 zł.
podatek, pit, rozliczenie, ryczałt
PAP
Czytaj także
Polecane galerie