Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatek CIT dla małych firm. Resort finansów przygotował ustawę obniżającą podatek do 15 proc.

0
Podziel się:

Niższa stawka podatku CIT ma objąć podatników, u których wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1,2 mln euro.

Podatek CIT dla małych firm. Resort finansów przygotował ustawę obniżającą podatek do 15 proc.
(Katarzyna Mała / East News)

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy obniżającej podatki małym przedsiębiorcom. Ok. 90 proc. podatników CIT będzie mogło skorzystać z niższej 15-procentowej stawki podatku dochodowego od osób prawnych - szacuje resort i podkreśla w komunikacie, że to projekt stanowiący realizację jednej z przedstawionych w expose Beaty Szydło zapowiedzi

Niższa stawka podatku CIT ma objąć podatników, u których wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1,2 mln euro. Preferencja ta będzie dotyczyła także przedsiębiorców rozpoczynających działalność.

Celem zmian, jak wyjaśnia ministerstwo, jest wsparcie podatników, dla których utrudnienia w pozyskiwaniu kapitału na inwestycje czy zaburzone warunki konkurencji stanowią główną barierę w prowadzeniu lub rozwijaniu przedsiębiorstwa. "Wpisuje się to w strategię Ministerstwa Finansów budowania warunków dla wzrostu firm. W perspektywie długookresowej działanie to powinno wpłynąć na przyspieszenie tempa rozwoju i stworzenie sprzyjających warunków do zwiększenia przedsiębiorczości Polaków, w tym także przedsiębiorczości ludzi młodych" - czytamy w komunikacie.

W projekcie zaproponowano także zmiany doprecyzowujące obecne przepisy, tak aby wyeliminować wątpliwości interpretacyjne mogące skutkować unikaniem opodatkowania niektórych dochodów. Resort proponuje m.in. zmianę zasad ustalania przychodu z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. W ten sposób zostanie wyeliminowana możliwość sztucznego generowania straty.

- Uproszczenie i uszczelnienie to zasady, którymi będziemy się kierować tworząc prawo podatkowe. Dlatego obniżamy stawki dla rozpoczynających działalność, jednocześnie zamykamy luki podatkowe, którymi wyciekały pieniądze_ - _ argumentuje Minister Finansów Paweł Szałamacha.

Projekt został skierowany do konsultacji. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2017 r. Zmiany będą neutralne dla sektora finansów publicznych, gdyż ubytek spowodowany mniejszymi wpływami wynikającymi ze stosowania 15-proceentowej stawki podatku, w wys. ok 270 mln zł rocznie, będzie skompensowany dodatkowymi dochodami wynikającymi z uszczelnienia systemu podatku dochodowego.

Zobacz także: Będzie obniżka podatku VAT?

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)