Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Podatek CIT dla małych firm. Resort finansów przygotował ustawę obniżającą podatek do 15 proc.

Podatek CIT dla małych firm. Resort finansów przygotował ustawę obniżającą podatek do 15 proc.

Fot. Katarzyna Mała / East News
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy obniżającej podatki małym przedsiębiorcom. Ok. 90 proc. podatników CIT będzie mogło skorzystać z niższej 15-procentowej stawki podatku dochodowego od osób prawnych - szacuje resort i podkreśla w komunikacie, że to projekt stanowiący realizację jednej z przedstawionych w expose Beaty Szydło zapowiedzi

Niższa stawka podatku CIT ma objąć podatników, u których wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1,2 mln euro. Preferencja ta będzie dotyczyła także przedsiębiorców rozpoczynających działalność.

Celem zmian, jak wyjaśnia ministerstwo, jest wsparcie podatników, dla których utrudnienia w pozyskiwaniu kapitału na inwestycje czy zaburzone warunki konkurencji stanowią główną barierę w prowadzeniu lub rozwijaniu przedsiębiorstwa. "Wpisuje się to w strategię Ministerstwa Finansów budowania warunków dla wzrostu firm. W perspektywie długookresowej działanie to powinno wpłynąć na przyspieszenie tempa rozwoju i stworzenie sprzyjających warunków do zwiększenia przedsiębiorczości Polaków, w tym także przedsiębiorczości ludzi młodych" - czytamy w komunikacie.

W projekcie zaproponowano także zmiany doprecyzowujące obecne przepisy, tak aby wyeliminować wątpliwości interpretacyjne mogące skutkować unikaniem opodatkowania niektórych dochodów. Resort proponuje m.in. zmianę zasad ustalania przychodu z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. W ten sposób zostanie wyeliminowana możliwość sztucznego generowania straty.

- Uproszczenie i uszczelnienie to zasady, którymi będziemy się kierować tworząc prawo podatkowe. Dlatego obniżamy stawki dla rozpoczynających działalność, jednocześnie zamykamy luki podatkowe, którymi wyciekały pieniądze - argumentuje Minister Finansów Paweł Szałamacha.

Projekt został skierowany do konsultacji. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2017 r. Zmiany będą neutralne dla sektora finansów publicznych, gdyż ubytek spowodowany mniejszymi wpływami wynikającymi ze stosowania 15-proceentowej stawki podatku, w wys. ok 270 mln zł rocznie, będzie skompensowany dodatkowymi dochodami wynikającymi z uszczelnienia systemu podatku dochodowego.

Zobacz także: Będzie obniżka podatku VAT?

 

 

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Miś Koralgoal
95.51.182.* 2016-06-27 22:43
Kurcze nosz ludzie - obniżają podatki - i wam źle ? OK może nie mnie, bo też płace PITa jako drobny przedsiębiorca. BA nawet nie wiem jaką formę prawną trzeba by przyjąć dla CIT-a.
Ale ile razy przez ostatnie x lat były obniżki podatków ? Ostatnio pamiętam obniżkę przez PiS też 19 na 18 PITu. A PO 22 na 23 VAT-u i to ujednolicenie, które też podniosło.
Chociaż chłodno myśląc - dziwi mnie stwierdzenie że 90% CIT-owców to mali przedsiębiorcy. Fakt że to "mali przedsiębiorcy" czyli przychód roczny mniejszy niż 1,2 mln EUR - no to szeroki zakres.

Ale reasumując - CHWAŁA IM ZA TO. Tylko tak dalej.
Mam nadzieje że kasa się im zamknie i nadmiernie zadłużać nas nie będą zmuszeni. Ale jestem dobrej myśli
Igor36
185.15.0.* 2016-02-26 08:36
Nie napalajcie się tak. Właściciel firmy płacącej CIT, po zapłaceniu podatku, dalej NIE MA dostępu do opodatkowanych pieniędzy!!! Może nimi dysponować prywatnie (czyt. wpłacić sobie na konto), jeżeli zapłaci kolejny PODATEK, tym razem od zysku z dywidendy - kolejne 19%. Czyli tak naprawdę ŁĄCZNIE PODATEK WYNIESIE 31,15%.
starka
77.255.228.* 2016-02-25 17:32
Nie chcę wyrażać się kolokwialnie, ale ta propozycja to wolne żarty. Jakie 90% podatników? Cit to podatek od osób prawnych, czyli od spółek kapitałowych przede wszystkim. Osoby fiz.prowadzące działalność płacą PIT i obecnie mogą wybrać podatek liniowy, czyli taki jak CIT od osób prawnych (19%). Na 31.12.2015 w Polsce było ogółem 4.184 tys. podmiotów zatrudniających do 9 osób (dane GUS) z czego w sektorze pryw. 4028 tys a w publicznym 121 tys. podmiotów. W sektorze prywatnym prowadziło działalność 951 tys. osób prawnych (CIT) i 2939 tys. osób fizycznych (PIT). Zakładając, że w tych małych podmiotach przychód nie przekroczy 1,2mln euro to dla 951 tys. zostanie obniżony CIT z 19% do 15%, ale te 951 tys. podmiotów to tylko 23,6% podmiotów prywatnych, natomiast osoby fizyczne - podmioty PIT stanowią 73%. Niech do diabła nie mają nas prowadzących działalnośc za osoby nie umiejące liczyć i niech mydla oczu społeczeństwu. To jest po prostu oszustwo tak jak z tym 500+.
Zobacz więcej komentarzy (31)