Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podatek CIT do zastąpienia przez podatek przychodowy? Oto rekomendacja ZPP

0
Podziel się:

Wprowadzenie powszechnego podatku przychodowego zamiast CIT rekomenduje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Podkreśla, że taki podatek powinien mieć liniową i niską stawkę, aby firmy nie chciały szukać sposobów na jego obchodzenie.

Podatek CIT do zastąpienia przez podatek przychodowy? Oto rekomendacja ZPP
(Fotolia)

ZPP ogłosił we wtorek raport na temat handlu w Polsce. Właśnie w nim przedstawia swoje rekomendacje dotyczące opodatkowania m.in. handlu detalicznego.

Podatek CIT przy postępującej globalizacji całkowicie traci rację bytu - podkreślił we wtorek na konferencji prasowej szef ZPP Cezary Kaźmierczak. Jest masowo niepłacony, albo płaci go, kto chce - zauważył.

Natomiast powszechny podatek przychodowy jest - jego zdaniem - podatkiem łatwym w poborze, a trudnym do uniknięcia. Gdyby zamiast CIT-u wprowadzić 1-proc. podatek przychodowy dla wszystkich firm, do budżetu wpłynąć by mogło około 60 mld zł, czyli - jak zaznaczył - dwukrotnie więcej od obecnych wpływów z CIT.

Dodał, że sam opowiada się za podatkiem przychodowym w wysokości 0,2-0,3 proc., z możliwością odliczenia CIT w okresie przejściowym (dopóki będzie obowiązywał). Jego zdaniem przepisy przejściowe powinny obowiązywać do końca 2016 roku, a od 2017 mogłaby wejść w życie nowa ustawa podatkowa, znosząca CIT.

Prezes związku zwrócił uwagę, że stawka podatku przychodowego nie może być zbyt wysoka, aby - podobnie jak w przypadku CIT - nie doszło do szukania sposobów na jego uniknięcie. - Podatkiem w wysokości 5 proc. niczego się nie rozwiąże. Jedyne, co uda się zrobić, to skompromitować ideę tego podatku, bo on będzie masowo obchodzony - zauważył.

Kaźmierczak sugeruje wyłączenie z podatku przychodowego artykułów dziecięcych i dóbr kultury, m.in. książek.

Zobacz też: * *Podatek od supermarketów. "Jest lepszy sposób"

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)