Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Podatek CIT do zastąpienia przez podatek przychodowy? Oto rekomendacja ZPP

Podatek CIT do zastąpienia przez podatek przychodowy? Oto rekomendacja ZPP

Fot. Fotolia

Wprowadzenie powszechnego podatku przychodowego zamiast CIT rekomenduje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Podkreśla, że taki podatek powinien mieć liniową i niską stawkę, aby firmy nie chciały szukać sposobów na jego obchodzenie.

ZPP ogłosił we wtorek raport na temat handlu w Polsce. Właśnie w nim przedstawia swoje rekomendacje dotyczące opodatkowania m.in. handlu detalicznego.

Podatek CIT przy postępującej globalizacji całkowicie traci rację bytu - podkreślił we wtorek na konferencji prasowej szef ZPP Cezary Kaźmierczak. Jest masowo niepłacony, albo płaci go, kto chce - zauważył.

Natomiast powszechny podatek przychodowy jest - jego zdaniem - podatkiem łatwym w poborze, a trudnym do uniknięcia. Gdyby zamiast CIT-u wprowadzić 1-proc. podatek przychodowy dla wszystkich firm, do budżetu wpłynąć by mogło około 60 mld zł, czyli - jak zaznaczył - dwukrotnie więcej od obecnych wpływów z CIT.

Dodał, że sam opowiada się za podatkiem przychodowym w wysokości 0,2-0,3 proc., z możliwością odliczenia CIT w okresie przejściowym (dopóki będzie obowiązywał). Jego zdaniem przepisy przejściowe powinny obowiązywać do końca 2016 roku, a od 2017 mogłaby wejść w życie nowa ustawa podatkowa, znosząca CIT.

Prezes związku zwrócił uwagę, że stawka podatku przychodowego nie może być zbyt wysoka, aby - podobnie jak w przypadku CIT - nie doszło do szukania sposobów na jego uniknięcie. - Podatkiem w wysokości 5 proc. niczego się nie rozwiąże. Jedyne, co uda się zrobić, to skompromitować ideę tego podatku, bo on będzie masowo obchodzony - zauważył.

Kaźmierczak sugeruje wyłączenie z podatku przychodowego artykułów dziecięcych i dóbr kultury, m.in. książek.

Zobacz też: Podatek od supermarketów. "Jest lepszy sposób"


PAP
Czytaj także
Polecane galerie
sak1957
77.254.38.* 2016-03-22 20:28
A właściwie to jest jedyne rozwiązanie dla naszego kraju. Tego podatku nie da ominąć, obejść bo jak?
Nie 0,2-0,3%, nie 1% ale 2 do 2,5 % od wszystkich przychodów a kraj będzie się rozwijał. Płacić będą wszyscy a nie tylko polskie firmy.
httt
93.176.210.* 2016-01-13 09:35
nie wolno bo zachodni kapitał ucieknie i gdzie będziemy robić zakupy
sputnick
145.237.2.* 2016-01-13 09:01
Jeśli wprowadzą zamiast CIT podatek przychodowy 2% to:
1. Zostanie przerzucony na klientów bo jest od obrotu więc łatwo to zrobić, bo jest niski więc łatwo to zrobić.
2. Spadną wpływy z PIT, bo wielu przedsiębiorców, czy spółek osobowych przekształci się w z o. o. żeby płacić niższy podatek - wuprowadzanie zysków z takich spółek nei jest problemem.
Zobacz więcej komentarzy (14)