Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatek handlowy. Szałamacha: w najbliższych dniach zapadną decyje o jego kształcie

0
Podziel się:

Stawki podatku zostaną przedstawione razem z projektem ustawy, ale, jak powiedział minister, będą one podobne do proponowanych kilka miesięcy temu.

Podatek handlowy. Szałamacha: w najbliższych dniach zapadną decyje o jego kształcie
(Rafal Oleksiewicz/REPORTER)

Minister finansów Paweł Szałamacha zapowiedział, że w najbliższych dniach zapadną decyzje w sprawie podatku handlowego. Minister powiedział w radiowej Trójce, że jego resort preferuje podatek progresywny, ale jest też brany pod uwagę podatek liniowy.

Stawki podatku zostaną przedstawione razem z projektem ustawy, ale, jak powiedział minister, będą one podobne do proponowanych kilka miesięcy temu. Gość Trójki podkreślił, że projekt ustawy powinni najpierw poznać członkowie rządu.

Paweł Szałamacha powiedział, że tak zwana luka VAT-owska jest szacowana w Polsce na 26 procent. Oznacza to, że jedna czwarta tego podatku nie trafia do fiskusa. Zdaniem ministra, jedną z metod rozwiązania tego problemu jest wprowadzenie nowoczesnego systemu informatycznego. Gość Trójki powiedział, że chciałby utrzymania w przyszłym roku obecnych stawek VAT. Dodał, że odbudowa dochodów z tego podatku może potrwać dwa lata.

Szef resortu finansów powiedział, że Polskę stać na obniżenie wieku emerytalnego. Będzie to jednak oznaczało zmniejszenie możliwości manewru w innych sprawach. Minister dodał, że obecnie trwa debata nad kwestią wieku emerytalnego.

Mówiąc o przedstawionym wczoraj przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę projekcie tak zwanej konfiskaty rozszerzonej wobec przestępców gospodarczych, Paweł Szałamacha powiedział, że kilka miesięcy temu zaproponował ministrowi zaostrzenie kar za wyłudzenia podatku VAT. Być może minister sprawiedliwości rozwinął tę myśl - powiedział gość Trójki.

Zobacz także: Zobacz także: Ekspert o podatku handlowym: "Mordercza propozycja"
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)