Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Karolina Wysota
Karolina Wysota
|

Podatek za prywatne wykorzystywanie samochodów służbowych

0
Podziel się:

Od nowego roku obowiązują stałe stawki, zależne od pojemności silnika. Zobacz ile zapłacisz.

Podatek za prywatne wykorzystywanie samochodów służbowych
(Fotolia)

Rząd wprowadził zryczałtowany podatek od korzystania ze służbowych aut do celów prywatnych. Pracownik, który firmowym samochodem na przykład dojeżdża pracy, będzie musiał zapłacić fiskusowi 45 zł lub 72 zł miesięcznie.

Zgodnie z przepisami, które obowiązują od 1 stycznia 2015 roku, wysokość ryczałtu zależy od wielkości silnika. Dla użytkowników aut o pojemności do 1600 cm sześciennych pracodawca doliczy do wynagrodzenia tak zwane nieodpłatne świadczenie w wysokości 250 złotych, od którego ma obowiązek potrącić 18 procentową zaliczkę na podatek dochodowy, czyli 45 złotych. W przypadku osób, które jeżdżą samochodami o pojemności przekraczającej 1600 cm sześciennych, wartość prywatnego użytkowania została wyceniona na 400 złotych, co daje miesięcznie 72 złote podatku.

Jeżeli pracownik korzysta z samochodu służbowego do celów prywatnych przez niepełny miesiąc, wówczas każdy dzień należy wycenić osobno, czyli obliczyć 1/30 wyżej wymienionych kwot. Znaczy to, że miesięczny podatek, jaki pracodawca odprowadzi za pracownika do urzędu skarbowego, może być niższy niż stawki przewidziane w ustawie.

Przypomnijmy, że do tej pory używanie służbowego auta do celów prywatnych było opodatkowane, ale na innych zasadach. Obowiązek wyceny spoczywał na pracodawcy, który powinien oszacować miesięczną kwotę nieodpłatnego świadczenia w oparciu o ceny rynkowe wynajmu aut.

Pracownicy bardzo często nie przyznawali się do tego, że jeżdżą służbowym samochodem na zakupy czy na urlop. Warto zaznaczyć, że dojazdy do pracy również są uznawane przez skarbówkę jako użytek prywatny. Z kolei przedsiębiorcy obawiali się, że wyceniona przez nich kwota może zostać zakwestionowana przez urzędnika w trakcie kontroli (za niska lub za wysoka). Dlatego zarówno pracownik, jak i pracodawca unikali obowiązku podatkowego.

Celem wprowadzenia stałych stawek (tak zwanego ryczałtu) jest znaczne uproszczenie dotychczasowych zasad i sposobu naliczania podatku, co zostało zapisane w ustawie z dnia 7 listopada 2014 roku o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej oraz w noweli niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podstawa prawna

Nieodpłatne świadczenie za korzystanie ze służbowego samochodu jak nazwa wskazuje jest to wartość, której pracownik nie otrzyma rzeczywiście, ale o tę kwotę zostanie zwiększony jego przychód. Co miesiąc pracodawca będzie naliczał i płacił fiskusowi zaliczki na podatek dochodowy za pracownika, co zostanie uwzględnione w rocznym PIT-11.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t328756.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zawieszenie-dzialalnosci-gospodarczej-jak-to,222,0,1685726.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Problemy z biznesem? Jest na to sposób Możesz zaoszczędzić i legalnie nie płacić składek ani podatku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t330423.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/profil-zaufany-zalozysz-w-okienku-pocztowym,75,0,1684555.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nowa usługa na Poczcie Polskiej Oferta ma pomóc w załatwianiu spraw urzędowych przez internet.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t321319.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/asertywnosc-w-pracy-kiedy-mozna-odmowic,67,0,1684547.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nie zawsze musisz słuchać szefa Zobacz, w jakich sytuacjach nie dostaniesz "dyscyplinarki".
baza wiedzy
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)