Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Masz biuro w mieszkaniu? To będziesz miał problem z rozliczeniem kosztów mediów i czynszu. Fiskus zmienia front

Masz biuro w mieszkaniu? To będziesz miał problem z rozliczeniem kosztów mediów i czynszu. Fiskus zmienia front

Fiskus zmienił podejście o 180 stopni. Fot. wutzkohphoto, Shutterstock
Fiskus zmienił podejście o 180 stopni.

Przedsiębiorcy, którzy mają zarejestrowaną działalność w swoim mieszkaniu, mają ostatnio nowy problem. Fiskus utrudnił możliwość rozliczania części czynszu i kosztów mediów, które są ponoszone w związku z prowadzeniem firmy we własnych czterech kątach.

Jeśli w mieszkaniu nie ma wyodrębnionego pomieszczenia, w którym prowadzi się działalność gospodarczą, będzie problem, by wpisać te koszty jako wydatki - podaje "Rzeczpospolita". Do niedawna nie było z tym problemu, bo wystarczyło, że przedsiębiorca ustalał procentowo, jaka powierzchnia mieszkania jest wykorzystana do prowadzenia firmy, i ten procent wydatków mógł rozliczyć.

W ostatnich interpretacjach fiskus zaczął jednak podkreślać, że "firmowe" pomieszczenie musi być wyodrębnione i że ma służyć tylko do prowadzenia działalności gospodarczej.

Uderza to między innymi w prawników, grafików, informatyków czy wszelkiego rodzaju freelancerów, bo często to właśnie przedstawiciele tych zawodów bez problemów wykonują swoją pracę w domu. Takich osób w Polsce może być milion - wynika z danych Krajowej Izby Gospodarczej.

Polacy się bogacą. Zobacz, na co oszczędzamy:

Co ciekawe, nie ma przepisu, który nakazywałby fiskusowi takie podejście - podkreśla doradca podatkowy Grzegorz Gębka, cytowany przez dziennik.

Z rozporządzenia dotyczącego prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wynika tylko, że w kosztach można zaksięgować wydatki związane z "opłatami za czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i centralne ogrzewanie w części przypadającej na działalność gospodarczą" - podkreśla Gębka.

Czytaj także
Polecane galerie
R6
2018-01-21 20:38
Witam i po co ten sarkazm! Przenieście firmy poza granice i pir...olcie urzędy skarbowe i resztę złodzieji rządowych !!! Ja tak zrobiłem : płacę 250funtów za cały rok ( w tym składka emerytalna, zdrowotne ,,,podatek i biuro finansowe)
w imie dobrej zmiany
2017-12-19 15:35
Mogą jeszcze zażądać pozwolenia od proboszcza
Wojciech
2017-11-12 16:11
Kiedy zmniejszycie zus dla małych firm niech będzie naliczany od dochodu firmy, państwo zabija mikro przedsiębiorstwa. Zmniejszenie danin dla małych firm poprawi samozatrudnienie przyniesie nowe miejsca pracy co przełoży się na lepszą kondycję finansową zusu, ja to wiem wicepremier chyba też więc dlaczego tego nie zrobi. W Anglii są śmiesznie małe obciążenia dla firm jest ponadto wiele udogodnień przez co przedsiębiorczość mikro firm kwitnie i nie ma tam problemu z emeryturami.
Pokaż wszystkie komentarze (232)