Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Masz biuro w mieszkaniu? To będziesz miał problem z rozliczeniem kosztów mediów i czynszu. Fiskus zmienia front

Masz biuro w mieszkaniu? To będziesz miał problem z rozliczeniem kosztów mediów i czynszu. Fiskus zmienia front

Fiskus zmienił podejście o 180 stopni. Fot. wutzkohphoto, Shutterstock
Fiskus zmienił podejście o 180 stopni.

Przedsiębiorcy, którzy mają zarejestrowaną działalność w swoim mieszkaniu, mają ostatnio nowy problem. Fiskus utrudnił możliwość rozliczania części czynszu i kosztów mediów, które są ponoszone w związku z prowadzeniem firmy we własnych czterech kątach.

Jeśli w mieszkaniu nie ma wyodrębnionego pomieszczenia, w którym prowadzi się działalność gospodarczą, będzie problem, by wpisać te koszty jako wydatki - podaje "Rzeczpospolita". Do niedawna nie było z tym problemu, bo wystarczyło, że przedsiębiorca ustalał procentowo, jaka powierzchnia mieszkania jest wykorzystana do prowadzenia firmy, i ten procent wydatków mógł rozliczyć.

W ostatnich interpretacjach fiskus zaczął jednak podkreślać, że "firmowe" pomieszczenie musi być wyodrębnione i że ma służyć tylko do prowadzenia działalności gospodarczej.

Uderza to między innymi w prawników, grafików, informatyków czy wszelkiego rodzaju freelancerów, bo często to właśnie przedstawiciele tych zawodów bez problemów wykonują swoją pracę w domu. Takich osób w Polsce może być milion - wynika z danych Krajowej Izby Gospodarczej.

Polacy się bogacą. Zobacz, na co oszczędzamy:

Co ciekawe, nie ma przepisu, który nakazywałby fiskusowi takie podejście - podkreśla doradca podatkowy Grzegorz Gębka, cytowany przez dziennik.

Z rozporządzenia dotyczącego prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wynika tylko, że w kosztach można zaksięgować wydatki związane z "opłatami za czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i centralne ogrzewanie w części przypadającej na działalność gospodarczą" - podkreśla Gębka.

Czytaj także
Polecane galerie
Josef
2018-05-16 15:17
Na nagrody miało być dla pisowców....
R6
2018-01-21 20:38
Witam i po co ten sarkazm! Przenieście firmy poza granice i pir...olcie urzędy skarbowe i resztę złodzieji rządowych !!! Ja tak zrobiłem : płacę 250funtów za cały rok ( w tym składka emerytalna, zdrowotne ,,,podatek i biuro finansowe)
w imie dobrej zmiany
2017-12-19 15:35
Mogą jeszcze zażądać pozwolenia od proboszcza
Pokaż wszystkie komentarze (232)