Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
06.11.2017 08:00

Masz biuro w mieszkaniu? To będziesz miał problem z rozliczeniem kosztów mediów i czynszu. Fiskus zmienia front

Przedsiębiorcy, którzy mają zarejestrowaną działalność w swoim mieszkaniu, mają ostatnio nowy problem. Fiskus utrudnił możliwość rozliczania części czynszu i kosztów mediów, które są ponoszone w związku z prowadzeniem firmy we własnych czterech kątach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(wutzkohphoto, Shutterstock)
Fiskus zmienił podejście o 180 stopni.

Jeśli w mieszkaniu nie ma wyodrębnionego pomieszczenia, w którym prowadzi się działalność gospodarczą, będzie problem, by wpisać te koszty jako wydatki - podaje "Rzeczpospolita". Do niedawna nie było z tym problemu, bo wystarczyło, że przedsiębiorca ustalał procentowo, jaka powierzchnia mieszkania jest wykorzystana do prowadzenia firmy, i ten procent wydatków mógł rozliczyć.

W ostatnich interpretacjach fiskus zaczął jednak podkreślać, że "firmowe" pomieszczenie musi być wyodrębnione i że ma służyć tylko do prowadzenia działalności gospodarczej.

Uderza to między innymi w prawników, grafików, informatyków czy wszelkiego rodzaju freelancerów, bo często to właśnie przedstawiciele tych zawodów bez problemów wykonują swoją pracę w domu. Takich osób w Polsce może być milion - wynika z danych Krajowej Izby Gospodarczej.

Polacy się bogacą. Zobacz, na co oszczędzamy:

Co ciekawe, nie ma przepisu, który nakazywałby fiskusowi takie podejście - podkreśla doradca podatkowy Grzegorz Gębka, cytowany przez dziennik.

Z rozporządzenia dotyczącego prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wynika tylko, że w kosztach można zaksięgować wydatki związane z "opłatami za czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i centralne ogrzewanie w części przypadającej na działalność gospodarczą" - podkreśla Gębka.

Tagi: podatki, wiadomości, gospodarka, baza wiedzy, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-11-2017

artwiadomo, że PiS, jak to stara "dobra" komuna będzie niszczyć prywaciarzy, najlepiej w zarodku...

06-11-2017

dyzioIII bardzo dobrze. 90 kila procent tych pseudo przedsiębiorców oszukuje skarbówkę i jest z tego dumna. Np. zakup mebli i urządzeń do domu, a w … Czytaj całość

06-11-2017

KarolTe rzekome dobre wyniki gospodarcze PiS to jedna wielka ściema. Jak jest tak dobrze, to czemu miotają się o każdy grosz, nawet niszcząc polskie firmy? … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (232)