Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatki w Polsce. Rząd przyjął ważną zmianę, głównie dla rodziców

0
Podziel się:

Firmy będą mogły zaliczyć do kosztu uzyskania przychodu koszt budowy przyzakładowego żłobka czy przedszkola.

Podatki w Polsce. Rząd przyjął ważną zmianę, głównie dla rodziców
(KPRM / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o CIT i PIT, który przewiduje, że firmy będą mogły zaliczyć do kosztu uzyskania przychodu koszt budowy przyzakładowego żłobka czy przedszkola - oświadczyła we wtorek premier Ewa Kopacz (na zdjęciu) na konferencji po posiedzeniu rządu. Reforma, zdaniem resortu finansów, ma kosztować około 100 milionów złotych.

Aktualizacja: 16:54

Projekt noweli ustawy o CIT i PIT, wpisuje się w politykę prorodzinną - zaznaczała premier. Jak wyjaśniła, zakłada on, że każdy zakład pracy, który zdecyduje się zbudować przy swojej instytucji żłobek, przedszkole lub klubik dziecięcy, będzie mógł ten koszt budowy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Od opodatkowania będą zwolnione kwoty, które zakłady będą przekazywać na dotacje rodzicom na przedszkole, żłobek, klubik. - Jeśli to będzie dziecko, które będzie uczęszczać do tego przyzakładowego żłobka, to będzie kwota do 400 zł miesięcznie. Natomiast jeśli dziecko będzie uczęszczać do przedszkola lub klubiku to jest 200 zł miesięcznie i te pieniądze również będą zwolnione od opodatkowania - wyjaśniła szefowa rządu.

Dzięki temu - jak podkreśliła - będzie można pracować wiedząc, że "za ścianą" nasze dziecko przebywa w przedszkolu, żłobku lub klubiku dziecięcym.

Koszt reformy: 100 milionów

- Jednocześnie ci pracodawcy, którzy zdecydują się na dofinansowanie pobytu dzieci pracowników, zarówno w przyzakładowych żłobkach lub przedszkolach, jak i zewnętrznych placówkach, także mogą uzyskać preferencję podatkową z tego tytułu, w kwocie nieprzekraczającej 400 zł miesięcznie na jedno dziecko w żłobku i 200 zł w przedszkolu - powiedział o zmianach minister Szczurek.

- Te świadczenia będą - zgodnie z dzisiejszymi zmianami - zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Bo to jest korzyść, którą ma pracownik, ale korzyść ta będzie zwolniona z podatku - dodał.

Szef resortu finansów wskazał, że szacunki resortu finansów dotyczące kosztu nowych preferencji podatkowych dla budżetu przekraczają 100 mln zł w 2016 r. - Z pewnością, zważywszy na aktywizację zawodową obywateli, zważywszy na wspieranie rodzin i dzietności, byłyby to dobrze wydane pieniądze - ocenił. - Chociaż ostateczny koszt zależeć będzie od decyzji pracodawców, którzy będą korzystali z tych preferencji - zastrzegł.

Według ministra skorzystać z nowego rozwiązania będą mogły wszystkie firmy zainteresowane takimi usługami, czy ułatwieniem życia swoim pracownikom. - Nie wątpię, że przy poprawiającym się rynku pracy, w sytuacji, w której coraz bardziej pracodawcy muszą konkurować o pracowników, takich świadczeń wobec pracowników będzie coraz więcej - powiedział.

Szczurek dodał, że zmiany mają ułatwić pogodzenie życia prywatnego i zawodowego, a tym samym umożliwić aktywizację młodych osób, które chciałyby mieć dzieci, ale też pracować. - To pozwoli też zwiększyć dostępność miejsc w przedszkolach i żłobkach. Ta dostępność już się bardzo zwiększyła w ciągu ostatnich lat, ale liczymy, że tymi zmianami ten proces zostanie jeszcze bardziej pogłębiony - mówił.

Czytaj więcej w Money.pl
Duże podatki w Polsce to mit. Oto dowody Państwo źle wykorzystuje daniny, dlatego zamiast oddawać mu więcej, trzeba uprościć system podatkowy i lepiej kontrolować firmy - komentują dla Money.pl eksperci.
Posiadacze tych kredytów zwolnieni z podatku Aby skorzystać z dobrodziejstw rozporządzenia, kredytobiorca musiałby w chwili umorzenia wykorzystywać nieruchomość na swoje cele mieszkaniowe.
Podatki wysokie jak na Węgrzech? O tym możemy pomarzyć Prezydent Komorowski postraszył Polaków Orbanem i jego wysokimi podatkami. Zobacz, jak jest naprawdę.
podatki
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)