Notowania

gospodarka
07-11-2017 (07:06)

Podatki w Polsce. Szykuje się nowelizacja ustawy o VAT

Ważna deklaracja Ministerstwa Finansów. Jest zdecydowane zlikwidować "w niedalekiej przyszłości" odrębne deklaracje podatkowe VAT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka/REPORTER)
Nie będzie odrębnych deklaracji VAT, będą one częścią informacji przesyłanych w formie JPK

Dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów Wojciech Śliż poinformował, że resort finansów planuje odejście od deklaracji VAT i zastąpienie ich składania w formie odrębnego dokumentu zmodyfikowanym Jednolitym Plikiem Kontrolnym.

- Nie będzie odrębnych deklaracji VAT, będą one częścią informacji przesyłanych w formie JPK. Chcemy, aby zmiana ta nastąpiła w niedalekiej przyszłości - poinformował. Wyjaśnił, że będzie ona pochodną wprowadzenia powszechnego JPK, który od 1 stycznia 2018 r. obejmie także najmniejsze firmy.

- Od 1 stycznia przyszłego roku wchodzi obowiązek prowadzenia i wysyłania elektronicznej ewidencji VAT przez wszystkich podatników oraz składania deklaracji VAT w formie elektronicznej (...). Jest logiczne, aby te dwa obowiązki zastąpić jednym. To będzie naturalna konsekwencja wprowadzanych przez nas zmian - dodał dyrektor departamentu VAT w MF.

Polskie gwiazdy wykorzystano do promocji podejrzanych inwestycji

Poinformował, że w związku z tymi planami będzie potrzebna nowelizacja ustawy o VAT. Ministerstwo Finansów już nad nią pracuje. - Na pewno zrobimy to w taki sposób, aby dać trochę więcej czasu firmom na dostosowanie się do zmiany. Myślę, że potrzebny jest co najmniej sześciomiesięczny okres vacatio legis, więc prace legislacyjne powinny ruszyć wiosną przyszłego roku - ocenił Śliż.

Jego zdaniem wprowadzenie zmiany wcześniej byłoby zbyt dużą ingerencją w przyzwyczajenia przedsiębiorców, dlatego należy z nią jeszcze poczekać.

Marcin Musiał

Tagi: gospodarka, budżet, finanse, pap, mf, vat, wiadomości, podatki, baza wiedzy, najważniejsze, msp, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-11-2017

OpoA kiedy obnizq VAT? Tak wrzeszczeli jak byl podnoszony.

07-11-2017

Leon ZPodziwiam Polaków, że pomimo grabieży PO i komunizmu PiS ciągle jakoś dają radę...

07-11-2017

www tcichocki plpodatki w Polsce są nielegalne od dekad są wnioski że nie musisz płacić podatków ,ani zus ostatnio sąd najwyższy orzekł że pieniądze które płacą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)

Wybrane dla Ciebie