Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki w polsce
05.03.2013 07:27

Podatki w Polsce. Mamy kosztowną administrację skarbową

W wielu krajach UE koszty ściągania podatków są znacznie niższe, bo administracja skarbowa pochłania mniej pieniędzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(greg801/iStockphoto)

Polska jest liderem, niestety w koszcie poboru podatków. Z danych Wewnątrzeuropejskiej Organizacji Administracji Podatkowych wynika, że wydatki na administrację skarbową w Polsce w 2010 roku wyniosły 1,4 procent wpływów.

Dla porównania w Norwegii koszty te stanowią zaledwie 0,55 procent wpływów z podatków, w Finlandii - 0,68 procent, a w Austrii - 0,82 procent - czytamy w _ Dzienniku Gazecie Prawnej _.

Spośród badanych dziewięciu państw gorzej od Polski wypadły tylko: Bułgaria - 1,41 procent - oraz Portugalia - 1,91 procent.

Koszty ściągalności podatków w Polsce, bardzo wysokie w porównaniu z innymi państwami, wynikają nie tylko z drogiej administracji skarbowej. Także z tego, że nasze firmy ponoszą realne wydatki związane z wypełnianiem obowiązków wobec fiskusa.

Czytaj więcej w Money.pl
Kasy fiskalne nowemu. Limit niższy o połowę Od piątku firmy, których dochód związany ze sprzedażą dla klientów detalicznych przekroczył w 2012 r. 20 tys. zł, muszą rejestrować transakcje za pomocą kas fiskalnych.
Projekt nowego podatku: firmy zapłacą 40 procent Wiceminister finansów Maciej Grabowski ujawnił, jak będzie opodatkowane wydobycie gazu.
Prezydent Komorwski zaproponował nową ulgę W swoim wystąpieniu zaproponował odejście od obecnego systemu podatkowych ulg na rzecz nowych rozwiązań.
Tagi: podatki w polsce, administracja skarbowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, baza wiedzy, najważniejsze, gospodarka polska, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz