Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatki w Polsce. Potrzebna uchwała NSA w sprawie imprez integracyjnych

0
Podziel się:

Czy koszty zakwaterowania, wyżywienia, dojazdu oraz inne poniesione przez pracodawcę w celu organizacji imprezy szkoleniowo-integracyjnej są dla pracowników przychodem z nieodpłatnego świadczenia?

Podatki w Polsce. Potrzebna uchwała NSA w sprawie imprez integracyjnych
(mediaphotos/iStockphoto)
bEEbchNh

Prokurator generalny Andrzej Seremet wystąpił do Naczelnego Sądu Administracyjnego o podjęcie uchwały w sprawie podatku pracowników od imprez integracyjnych. Podobny wniosek złożyła w maju rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz.

Wniosek Seremeta, skierowany bezpośrednio do Izby Finansowej NSA, dotyczy kosztów zakwaterowania, wyżywienia, dojazdu oraz innych kosztów poniesionych przez pracodawcę w celu organizacji imprezy szkoleniowo-integracyjnej, a także innych podobnych imprez.

_ Czy koszty te są dla pracowników przychodem z nieodpłatnego świadczenia? _ - pyta prokurator. Jego zdaniem, uchwała powinna też wyjaśnić sytuację pracowników, którzy zostali zaproszeni przez pracodawcę na imprezę, ale na nią nie przybyli.

bEEbchNj

W swoim wniosku Seremet wskazał na rozbieżności w orzeczeniach samego NSA. Przypomniał wyroki, w których sąd stwierdzał, że pracownicy nie muszą płacić z tego tytułu podatku, bo nie da się jednoznacznie określić, w jakim zakresie skorzystali ze świadczeń udostępnionych podczas imprezy. Jednocześnie prokurator zacytował przeciwne orzeczenia, w których NSA orzekł, że nieodpłatnym świadczeniem jest już sama możliwość wzięcia udziału w imprezie integracyjnej - niezależnie od tego, czy pracownik faktycznie w niej uczestniczył i ile zjadł, wypił i z jakich innych świadczeń skorzystał.

Z podobnym wnioskiem zwróciła się w maju do NSA rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz, pisząc, że w praktyce nie ma możliwości ustalenia, w jakim zakresie pracownik zaproszony na imprezę integracyjną skorzystał ze świadczeń udostępnionych podczas spotkania integracyjnego. Pod tym względem - zauważyła RPO - imprezy integracyjne różnią się od pakietów medycznych; o ile można ustalić wartość abonamentu na jednego pracownika, o tyle trudno wyliczyć wartość usługi organizacji imprezy integracyjnej w przeliczeniu na jednego zaproszonego.

W połowie stycznia przepisy ustawy podatkowej dotyczące nieodpłatnych świadczeń zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego PKPP _ Lewiatan _. Domaga się uznania za niezgodne z konstytucją przepisów pozwalających urzędom skarbowym żądać podatku od dodatkowych świadczeń pracowniczych, w tym m.in. właśnie od zaproszenia na imprezy integracyjne. Wniosek _ Lewiatana _ czeka na rozpatrzenie przez Trybunał.

Czytaj więcej w Money.pl
Podatek od udziału w imprezie integracyjnej W połowie stycznia PKPP Lewiatan zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy o PIT dotyczące nieodpłatnych świadczeń.
Fiskus chce opodatkować dochody spółek z... Przedsiębiorcy alarmują. Twierdzą, że projekt Ministerstwa Finansów zahamuje wchodzenie polskich firm na rynki zagraniczne.
Korzystne zmiany dla podatników Sejm uchwalił zmiany kilku ustaw podatkowych.
bEEbchNK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)