Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatnicy złożyli 3 mln 557 tys. 207 elektronicznych PIT-ów

0
Podziel się:

We wtorek o północy minął termin składania deklaracji podatkowej za 2012 r. i rozliczenia się z fiskusem.

Podatnicy złożyli 3 mln 557 tys. 207 elektronicznych PIT-ów
(PAP/Lech Muszyński)

Do wtorku do północy podatnicy złożyli rekordową liczbę 3 mln 557 tys. 207 elektronicznych PIT-ów za 2012 r. - poinformowała w środę rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż.

We wtorek o północy minął termin składania deklaracji podatkowej za 2012 r. i rozliczenia się z fiskusem. Deklaracje można było wysłać pocztą, złożyć osobiście w urzędzie skarbowym, przekazać za pośrednictwem tzw. urzędomatu lub wysłać przez internet przez system e-Deklaracje. Ministerstwo Finansów namawiało do skorzystania zwłaszcza z tej ostatniej metody.

_ - W ostatnim dniu składania PIT-ów monitorowaliśmy system do północy, sprawdzając jego płynność. Liczyliśmy się z ewentualnym przesileniem, bo jeszcze wiele osób rozlicza się na ostatnią chwilę. Nie odnotowaliśmy jednak żadnych problemów, więc akcja zakończyła się pełnym sukcesem _ - poinformowała.

W ostatniej dobie rozliczeń do systemu wpłynęło ponad 208 tys. elektronicznych dokumentów - wszystkie zostały przetworzone, a do podatników wysłano tzw. Urzędowe Potwierdzenia Odbioru potwierdzające ich złożenie.

_ - Za cel postawiliśmy sobie w tym roku, że satysfakcjonującym wynikiem będą już 3 mln 333 tys. 333 PIT-y, które wpłyną przez internet od osób fizycznych. Wpłynęło 3 mln 557 tys. 207 deklaracji elektronicznych PIT 28, 36, 36L, 37, 38, 39 oraz PIT 16, 16A i 19A, co pokazuje rosnącą skalę popularności e-Deklaracji. Odnotowaliśmy kolejny rekord _ - powiedziała rzeczniczka.

Dróżdż wyjaśniła, że wcześniejsze jednodniowe utrudnienia w działaniu systemu wynikały z nadmiernego obciążenia związanego z nałożeniem się terminów składania deklaracji VAT (do 25 kwietnia) i ostatnimi dniami składania zeznań rocznych PIT za 2012 r.

Z danych MF wynika, że do końca kwietnia przez system e-Deklaracje złożono w sumie 12 mln 302 tys. 264 różnych deklaracji elektronicznych wobec 11 mln 282 tys. 416 złożonych w ubiegłym roku. Dla porównania w 2011 r. było ich ok. 6 mln 604 tys., w 2010 r. 3 mln 403 tys., w 2009 r. - 760 tys., a w 2008 niespełna 104 tys.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/179/m268979.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/nie;ma;pit;od;zagranicznej;polisy;wykupionej;pracownikowi,9,0,1297673.html) *Przełomowy wyrok dla firm. W jakiej sprawie? * Spór o podatek od polis wykupionych przez pracodawców dla pracowników wyjeżdżających w zagraniczne podróże służbowe, jest jednym z wielu toczących się w Polsce o tzw. nieodpłatne świadczenia. - To kolejny rekord wskazujący na to, że Polacy coraz chętniej rozliczają się przez Internet. Wzrost popularności systemu to wynik udogodnień wprowadzanych przez resort finansów. Możliwość przesyłania popularnych PIT-ów (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16, PIT-16A, PIT-19A wraz z załącznikami) i deklaracji VAT (VAT-7, VAT-7K, VAT-7D) oraz PCC-3 bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz intuicyjność systemu e-Deklaracje pozwala podatnikom
zaoszczędzić czas i pieniądze _ - uważa Dróżdż.

System e-Deklaracje działa od 1 stycznia 2008 r., ale przełom nastąpił w kwietniu 2009 r. Wtedy umożliwiono podatnikom PIT składanie zeznań podatkowych przez internet bez konieczności podpisywania ich elektronicznym podpisem kwalifikowanym.

W 2009 r. z tej możliwości mogli korzystać tylko podatnicy składający deklaracje PIT-37, w 2010 r. także podatnicy rozliczający się deklaracjami PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39. Potem możliwość tę rozszerzono o kolejne cztery deklaracje PIT, udostępniono także usługę umożliwiającą składanie przez internet bez kwalifikowanego e-podpisu korekt deklaracji i wspólnych rozliczeń małżonków (bez wymogu złożenia pełnomocnictwa przez jednego z małżonków). W 2012 r. do administracji podatkowej wpłynęło ponad 2 miliony zeznań PIT bez podpisu kwalifikowanego, ponad dwa razy więcej niż w 2011 r.

Kto nie zdążył złożyć deklaracji do wtorku o północy, a także rozliczyć się w tym czasie z fiskusem, może zostać ukarany grzywną. Spóźnialscy podatnicy powinni złożyć deklarację z wyjaśnieniem przyczyn opóźnienia, tzw. czynnym żalem. Według MF zazwyczaj urzędy skarbowe przyjmują tłumaczenia podatników i odstępują od wymierzenia kary finansowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważne by rozliczyć PIT. Nie ważne jak W ostatnich dniach kwietnia możliwe jest wolniejsze działanie systemu informatycznego. Przez internet rozliczyły się już ponad 3 miliony Polaków.
Podatnicy wolą płacić przez internet - _ Z dużą satysfakcją obserwuję wzrost popularności wśród podatników rozliczania się przez internet _ - powiedział wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.
Kto ma prawo odliczyć 1 procent podatku? Odliczenie, które kieruje część zapłaconego przez nas podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, dotyczy wszystkich dochodów opodatkowanych.
pit
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)