Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pcc
17.11.2010 14:33

Podatnik może kwestionować opinię biegłego

Urząd nie może szacować wartości transakcji i doliczać podatku tylko na podstawie operatów szacunkowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Agnieszka Gotowała)

*Urząd nie może szacować wartości transakcji tylko na podstawie opinii biegłego. Taka opinia jest wyłącznie dowodem w sprawie i podlega ocenie tak samo, jak wszelkie inne dowody. *

Takie, korzystne dla podatników, stanowisko przyjął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w sprawie o sygnaturze I SA/Gl 538/10.

Sprawa dotyczyła sprzedaży nieruchomości i naliczenia od transakcji PCC. Urząd skarbowy zakwestionował cenę nieruchomości przyjętą przez kontrahentów i zlecił biegłemu wykonanie odpowiedniego operatu szacunkowego.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t46852.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/podatek;tylko;od;wzrostu;kapitalu;podstawowego,136,0,622472.html) Podatek tylko od wzrostu kapitału podstawowego
Wartość wyceny dokonanej przez biegłego została zakwestionowana przez podatnika, który powoływał się na klauzule umowne, ograniczające jego prawa do dysponowania przedmiotem zakupu.

W związku z tym, jak twierdził kupujący, nieruchomość traciła na wartości. Organ podatkowy nie uwzględnił tych zastrzeżeń i przyjął kwotę wynikającą z operatu szacunkowego. I od tej podwyższonej ceny naliczył zobowiązanie podatkowe.

Sprawa trafiła do WSA, który wziął tu stronę podatnika i decyzję uchylił.

KOMENTARZ DLA MONEY.PL:

Tagi: pcc, wiadomości, porady, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz