Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Podróż półsłużbowa, półprywatna - jak rozliczyć koszty?

0
Podziel się:

Pracownik przedłużył podróż służbową za zgodą pracodawcy. Czy można wliczyć w koszty zakup biletu powrotnego?

Podróż półsłużbowa, półprywatna - jak rozliczyć koszty?
(daspaddy/CC/Flickr)
bEJsuyKt

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, wszelkie koszty związane z takim wyjazdem ponosi pracodawca. Do kosztów tych, jak wyjaśnia dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, zalicza się koszty dojazdu, pobytu na miejscu, ewentualnego leczenia oraz powrotu.
Jeżeli po realizacji celu służbowego, za zgodą pracodawcy pracownicy przedłużają pobyt dla realizacji celów prywatnych, nie cały koszt ich pobytu związany jest z osiąganym przez pracodawcę przychodem.

Wydatki na zlecony przez pracodawcę wyjazd służbowy za granicę to koszt uzyskania przychodu. W czasie wykonywania zadań służbowych przez pracowników spółka pokrywa wszystkie koszty pobytu delegowanego. Natomiast koszt pobytu prywatnego, ponosi w całości pracownik.

Przepisy prawa podatkowego nie zakazują łączenia podróży służbowej z wyjazdem prywatnym.

bEJsuyKv

Bilet powrotny dla pracownika ma być mu zrefundowany zgodnie z zapisami kodeksu pracy. Zdaniem dyrektora Izby nie ma tu znaczenia (uzgodniony z pracodawcą) termin powrotu. W związku z czym koszt biletu powrotnego jest kosztem obniżającym dochód do opodatkowania.

_ Wobec powyższego, Spółka prawidłowo zalicza do kosztów uzyskania przychodów wydatki na podróż służbową pracownika, w tym na bilet powrotny, w sytuacji gdy za zgodą pracodawcy pracownik przedłużył podróż służbową i za czas pobytu prywatnego sam ponosił określone wydatki - czytamy w interpretacji . _

bEJsuyKW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)