Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podważenie interpretacji fiskusa. Masz 14 dni

0
Podziel się:

Podatnik może udać się do sądu, jeśli urząd skarbowy nie odpowie na jego wezwanie.

Podważenie interpretacji fiskusa. Masz 14 dni
(Palko72/Dreamstime.com)

Z zajętym przez fiskusa w sprawie podatnika stanowiskiem podatnik może udać się do sądu, jeśli urząd skarbowy nie zmieni treści wydanej przez siebie interpretacji lub nie odpowie na wezwanie podatnika. Zaskarżenie fiskusa jednak kosztuje.

Wydana przez urząd skarbowy na wniosek podatnika interpretacja indywidualna nie jest wiążąca dla żadnej ze stron. Podatnik może zatem pomoc fiskusa odrzucić, czyli innymi słowy, nie zastosować się do interpretacji. Jeśli natomiast podatnikowi zależy na potwierdzeniu przez organ podatkowy słuszności swojego stanowiska, a odpowiedź fiskusa nie jest dla niego korzystna i w jego ocenie zawiera błęby, podatnik ma prawo wezwać organ do _ usunięcia naruszenia prawa _.

Jeszcze raz do fiskusa

Kiedy wnioskodawca uważa wydaną w swojej sprawie interpretację indywidualną za błędną, może w ciągu 14 dni od dnia doręczenia interpretacji zwrócić się do organu, który tę interpretację wydał z wezwaniem do usunięcia naruszenia prawa. Stanowi ono niejako pierwszy środek odwoławczy, coś na kształt odwołania od decyzji, dający fiskusowi szansę na ponowne merytoryczne rozpatrzenie sprawy.

Wezwanie musi być pisemne, choć nie istnieje jeden obowiązujący wzór tego dokumentu. O czym warto pamiętać, prawo do złożenia wezwania przysługuje podatnikowi tylko raz w jednej sprawie. Innymi słowy, nie można wzywać urzędu skarbowego kilkakrotnie, dokładniej, wysłane kolejne wezwania nie mają mocy prawnej.

Zaskarżyć można w ciągu 30 dni

Jeżeli urząd skarbowy podtrzyma stanowisko prezentowane w interpretacji, wnioskujący o zinterpretowanie przepisów prawa podatkowego ma prawo wnieść skargę do właściwego dla siebie wojewódzkiego sądu administracyjnego (tego, na którego obszarze właściwości ma siedzibę urząd skarbowy, którego działalność została zaskarżona).

Na tę czynność ma 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi na wezwanie. Wniesienie takiej skargi odbyć się musi za pośrednictwem tego urzędu skarbowego, który wydał niezadowalającą dla podatnika interpretację. Wniesienie skargi wiąże się z poniesieniem kosztu opłaty w wysokości 200 zł.

Tak samo podatnik może postąpić w sytuacji, gdy fiskus w ogóle by na wezwanie nie odpowiedział. Co istotne jednak, tutaj podatnik wzywający fiskusa do skorygowania błędu na złożenie skargi ma więcej czasu, dokładniej, może to zrobić w ciągu 60 dni od dnia wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa.

Kolejne 30 na odpowiedź...

Zaskarżony urząd skarbowy ma w takiej sytuacji jest obowiązany w ciągu 30 dni odpowiedzieć na skargę i przekazać ją wraz z aktami sprawy do sądu. Należy to do jego obowiązków. O tym, kto przy interpretowaniu przepisów podatkowych popełnił błąd, rozstrzygnie po przeprowadzeniu rozprawy sąd. Fiskus ma także jednak możliwość uwzględnienia skargi w całości do dnia rozpoczęcia rozprawy przez sądem i wydania interpretacji biorącej w całości pod uwagę zarzuty wnioskodawcy.

Czytaj więcej w Money.pl
Jak policzyć terminy podatkowe? 14 dni na odwołanie od decyzji urzędu skarbowego, 7 dni na wystawienie rachunku to jedne z terminów, jakich czasem muszą dotrzymać podatnicy. Przepisy prawa podatkowego mierzą czas także fiskusowi.
Sprzedaż nieruchomości. Kogo powiadomić? Konsekwencją takiej decyzji może być zmiana wysokości należnego władzom lokalnym podatku.
Będą zmiany w PIT. Rząd nałoży nowe obowiązki Ministerstwo Finansów chce także by to urzędy skarbowe wypełniły za podatników zeznanie PIT.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)