Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Podwyżka VAT na kawę i herbatę w lokalu

Podwyżka VAT na kawę i herbatę w lokalu

Fot. monkeybusinessimages
/iStockphoto

Wyjście do kawiarni czy herbaciarni będzie kosztować więcej od przyszłego roku, a to dlatego, że resort finansów planuje podniesienie z 8 do 23 procent stawki VAT na napoje, przy sporządzaniu których wykorzystuje się napar z kawy lub herbaty.

Oznacza to, że więcej zapłacimy za kawę cappuccino, latte czy herbatę owocową. Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku. Dziennik Gazeta Prawna informuje, że plany ministerstwa martwią właścicieli lokali, którzy już w tym roku notują spadki liczby klientów i zamówień średnio o 5-10 procent. Najbardziej są one widoczne w lokalach położonych w centrach handlowych.

Dlatego przedsiębiorcy już teraz zastanawiają się, co zrobić, by podwyżka VAT była jak najmniej odczuwalna dla klientów. Zapowiadają też, że będą aż do samego końca walczyć o to, by resort zrezygnował jednak z planowanej podwyżki podatku.

Czytaj więcej w Money.pl
Można uniknąć płacenia VAT. Wystarczy, że...
Usługi szkoleniowe korzystają ze zwolnienia z VAT, w przypadku gdy organizowane są w ramach kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.
Podwyżkę VAT połączą z wotum zaufania
Czeska Izba Poselska nie obaliła w środę weta Senatu wobec rządowego wniosku w sprawie podwyżki VAT.
Kolejna obietnica złamana. VAT idzie w górę
Mieszkańcy tego kraju zapłacą więcej za wodę, transport i energię elektryczną.
przedsiębiorcy, kawa, herbata, lokale
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
T.J.
83.8.147.* 2012-09-21 08:13
Prowadzę restaurację 25 lat i nawet do głowy mi nie przyszło żeby naciągać przepisy do kawy z dodatkami-skoro nazywa się kawa i zawiera w sobie kawę to z przepisów powinno być 23 %. W przepisach nie ma nic o procentowej zawartości kawy w napoju, przecież większość stanowi woda ??.
Zadziwia mnie że US pozwolił sobie na dowolność interpretacji.
Pomijając te argumenty także uważam że podatki naleźy obniżać a nie podnosić zwłaszcza że (o czym nikt nie mówi ) te same zarobki Polaków sa wielokrotnie opodatkowane - podatek od wynagrodzeń+VAT+podatki od sprzedaży,darowizn itp
123terazTy
77.253.62.* 2012-09-19 23:43
banda urzędasów, nierobów siedzi i tylko myśli gdzie by tu dowalić podatkiem po kieszeni, Dalej śmiejcie się z prawdziwej prawicy i głosujcie na te swoje nic nie warte partie
Gru460
31.41.30.* 2012-09-19 18:22
Pytanie do klienta, z VAT czy z MLEKIEM?

Kawa z mlekiem już od dawna jest furką na vat. Jako napój mleczny ma niższą stawkę.
Zobacz więcej komentarzy (9)