Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomysł PO na reformę VAT

0
Podziel się:

Zamiast nowej ustawy o VAT ma być jej szybka nowelizacja, autorstwa PKPP Lewiatan.

Pomysł PO na reformę VAT

Platforma Obywatelska zmienia plany podatkowe - czytamy w "Pulsie Biznesu". Zamiast nowej ustawy o VAT ma być jej szybka nowelizacja, autorstwa PKPP Lewiatan.

Od ponad dwóch lat PO przymierzała się do wprowadzenia w Polsce nowej ustawy o podatku VAT. Po wyborach 21 października 2007 koncepcja była aktualna. Ale już nie jest.

"Puls Biznesu" pisze, że Platforma sięgnie po projekt, który był już w poprzedniej kadencji Sejmu przyjęty przez komisję finansów, lecz nie został uchwalony. Autorami tego projektu byli eksperci Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Głównym orędownikiem był Mirosław Barszcz, który później jako wiceminister finansów pilotował go w resorcie i Radzie Ministrów.

Projekt nie zmienia stawek podatku i ma zawierać między innymi rozliczanie VAT od towarów importowanych w deklaracjach zamiast wpłacania gotówki w urzędach celnych. Ponadto obejmuje likwidację 30-procentowej sankcji VAT, likwidację kaucji gwarancyjnej, kwartalne deklaracje podatkowe i ryczałt dla chętnych oraz skrócenie czasu oczekiwania na zwrot podatku z 60 do 50 dni.

W projekcie zabraknie natomiast pełnego odliczania VAT od zakupu aut osobowych oraz od paliw przez firmy. Zrezygnowano też z obciążania kasami fiskalnymi wszystkich usługodawców.

ZOBACZ TAKŻE:

podatki
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)