Notowania

cit
11.05.2011 16:35

Posłowie przeciw wspólnej podstawie CIT w UE

Ich zdaniem Unia nie ma prawa podejmowania decyzji w sprawie podatków bezpośrednich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Według sejmowej komisji do spraw Unii Europejskiej nie można wprowadzić jednolitej dla wszystkich krajów wspólnoty podstawy podatku CIT, bo Unia nie ma prawa podejmowania decyzji w sprawie podatków bezpośrednich. Komisja chce, by Sejm podjął w tej sprawie uchwałę.

W marcu Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie wspólnej, skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych (ang. CCCTB). Zdaniem Komisji uprości to system CIT w UE i sprawi, że będzie on bardziej przejrzysty dla przedsiębiorców, co poprawi konkurencyjność gospodarki europejskiej. Ale nie chodzi o harmonizację stawek podatkowych.

W środę sprawą zajmowała się sejmowa komisja ds. UE. Przygotowała projekt uchwały, którą miałby przyjąć Sejm. Napisano w nim, że projekt dyrektywy Rady dotyczący wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania CIT _ narusza zasadę pomocniczości ze względu na brak kompetencji Unii Europejskiej do przyjmowania aktów prawnych dotyczących podatków bezpośrednich _.

W dokumencie zaznaczono, że Komisja Europejska, jako podstawę swojej propozycji wskazała Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Jednak zdaniem posłów traktat ten zezwala Unii na stanowienie prawa w zakresie podatków pośrednich, tymczasem CIT - którego dotyczy wspólna, skonsolidowana podstawa opodatkowania - jest podatkiem bezpośrednim.

- _ Próba wykorzystania art. 115 TFUE, jako podstawy przyjmowania aktów prawnych Unii Europejskiej dotyczących podatków bezpośrednich stanowi obejście prawa _ - podkreślono w projekcie uchwały.

Sformułowana w marcu propozycja KE zakłada m.in., by firmy, które prowadzą interesy w UE i muszą teraz stosować zasady 27 różnych systemów podatkowych, mogły składać jedną deklarację podatkową oraz konsolidować zyski i straty osiągnięte w różnych krajach. Kraje, gdzie firmy prowadziły interesy, dzieliłyby się między sobą podstawą opodatkowania według aktywów, sprzedaży i siły roboczej. Potem każdy z nich zastosowałby własną stawkę podatkową.

Zdaniem ekspertów podatkowych wprowadzenie podziału podstawy opodatkowania, w przypadku firm prowadzących interesy w wielu krajach UE, mogłaby prowadzić do tego, że firmy w jednych krajach UE płaciłyby wyższy podatek niż dotychczas, a w innych niższy.

W połowie kwietnia wiceminister finansów Jacek Dominik powiedział w Sejmie, że rząd jest przeciw propozycji Komisji Europejskiej. - _ Dyskusja na temat skonsolidowanej podstawy opodatkowania, czy wspólnej podstawy opodatkowania, trwa co najmniej od sześciu lat w UE. Nikt nie został zmuszony do podniesienia stawki nawet o pół procenta _ - powiedział Dominik. Wskazał, że Polska jest gotowa na rozmowę na temat _ szerokiej bazy podatkowej CIT _, bo taką właśnie stosujemy. Jej wprowadzenie w UE zmniejszyłoby konkurencję podatkową ze strony innych państw.

- _ Natomiast nie godzimy się w temacie dalszej konsolidacji i rozliczania różnych kosztów w ramach grup przedsiębiorców _ - podkreślił wiceminister. Zapewnił, że nie ma zagrożeń, że ktoś mógłby zmusić Polskę do zastosowania innej stawki podatkowej w podatkach dochodowych, niż sami byśmy chcieli.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t74597.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/mowimy;nie;unijnemu;podatkowi;dla;firm,213,0,812501.html) Mówimy nie unijnemu podatkowi dla firm Resort finansów opowiada się przeciwko dyrektywie w sprawie wspólnej podstawy opodatkowania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t46863.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/unia;obniza;podatek;od;firm;podnosi;za;to;vat,74,0,637770.html) Unia obniża podatek od firm, podnosi za to VAT Pomiędzy rokiem 2000 a 2010 aż 12 krajów członkowskich UE podniosło stawki VAT.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/34/t100642.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/unia;ma;pomysl;na;nowy;podatek;zaplacimy;2;3;mld;euro,204,0,810444.html) Unia ma pomysł na nowy podatek. Zapłacimy 2,3 mld euro? Unijny komisarz Algirdas Szemet uważa, że podatek od emisji CO2 powinny płacić firmy z branż, które dziś są z tego zwolnione.
Tagi: cit, wiadomości, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz