Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Powstanie Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Zgoda Senatu

Powstanie Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Zgoda Senatu

SFWON przesądzony. Powstanie nowy fundusz dla niepełnosprawnych Fot. Krystian Dobuszynski/REPORTER
SFWON przesądzony. Powstanie nowy fundusz dla niepełnosprawnych

Senat opowiedział się za ustawą o utworzeniu Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Ma być zasilany z nowego podatku od bogatych, czyli daniny solidarnościowej oraz z części składki na Fundusz Pracy.

Powstanie Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON). To część rządowego projektu wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Kasę funduszu w głównej mierze zasilały będą środki pobrane od najbogatszych, czyli z daniny solidarnościowej.

Czytaj także: Danina solidarnościowa może uderzyć w rynek pracy

Pomysł podatku od najbogatszych wspierała nawet opozycja, dlatego jego przegłosowanie było formalnością. Posłowie i Senatorzy Platformy Obywatelskiej nie zgadzali się jedynie na powołanie nowego funduszu. Uważali, że pieniądze do niepełnosprawnych powinny trafiać poprzez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Jednak w piątek Senat przegłosował ustawę o utworzeniu SFWON. Za przyjęciem ustawy bez poprawek było 51 senatorów, przeciw 20, dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Ustawa zakłada, że źródłem przychodów funduszu będzie wspomniana wcześniej danina solidarnościowa od osób fizycznych, czyli 4-procentowy podatek od nadwyżki powyżej 1 mln zł przychodu rocznie.

Rząd szacuje, że takiemu podatkowi w 2019 r. podlegać będzie 21 tys. osób. Pieniądze wpłyną do tego samego urzędu skarbowego, w którym rozliczany jest podatek dochodowy, czyli do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.

Do tego w skład SFWON wejdzie składka stanowiąca 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy.

Zobacz też: Ekspert o daninie solidarnościowej - "To nie jest głupi pomysł"

 

Jak informuje PAP, pieniądze z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych zostaną przeznaczone m.in. na wsparcie społeczne i zawodowe osób niepełnosprawnych, na zadania związane z promowaniem i wzmacnianiem systemu wsparcia dla niepełnosprawnych oraz na zadania z zakresu innowacyjnych rozwiązań dotyczących rehabilitacji społecznej i zawodowej.

Czytaj także: Przedsiębiorcy coraz bardziej na łasce fiskusa

W uzasadnieniu wprowadzenia nowego funduszu zwrócono uwagę, że „aby umożliwić osobom niepełnosprawnym niezależne życie i pełny udział we wszystkich jego sferach, niezbędne jest zapewnienie odpowiednich środków, umożliwiających przezwyciężenie barier utrudniających im pełnienie ról społecznych oraz pełne włączenie społeczne by mogły funkcjonować na zasadzie równości z innymi osobami".

Zwrócono też uwagę, że obecne wsparcie dzięki pieniądzom z PFRON obejmuje wybrane aspekty aktywizacji zawodowej i społecznej.

"Tymczasem osoby niepełnosprawne wymagają szerszego wsparcia, by mogły korzystać – na zasadzie równości z innymi – z dostępu do środowiska fizycznego, środków transportu, informacji i komunikacji, urządzeń i technologii oraz różnego rodzaju usług" – podkreślono w uzasadnieniu.

Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2019.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
gfd33
2018-11-05 10:29
Etam, Skorzystają na tym, ale na pewno nie niepełnosprawni. Niepotrzebna tutaj jest dodatkowa instytucja. jest już pefron.
nemo
2018-10-30 15:32
"Powstanie Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON)" -czyli nowe stołki i posady dla swoich
Tępa Zośka
2018-10-28 17:45
Ciekawe co konkretnie niepełnosprawni będą z tego mieli, bo różnych organizacji, fundacji itp, mamy w Polsce pod dostatkiem,
Pokaż wszystkie komentarze (7)