Notowania

polityka społeczna
26.10.2018 21:11

Powstanie Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Zgoda Senatu

Senat opowiedział się za ustawą o utworzeniu Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Ma być zasilany z nowego podatku od bogatych, czyli daniny solidarnościowej oraz z części składki na Fundusz Pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)
SFWON przesądzony. Powstanie nowy fundusz dla niepełnosprawnych

Powstanie Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON). To część rządowego projektu wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Kasę funduszu w głównej mierze zasilały będą środki pobrane od najbogatszych, czyli z daniny solidarnościowej.

Pomysł podatku od najbogatszych wspierała nawet opozycja, dlatego jego przegłosowanie było formalnością. Posłowie i Senatorzy Platformy Obywatelskiej nie zgadzali się jedynie na powołanie nowego funduszu. Uważali, że pieniądze do niepełnosprawnych powinny trafiać poprzez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Jednak w piątek Senat przegłosował ustawę o utworzeniu SFWON. Za przyjęciem ustawy bez poprawek było 51 senatorów, przeciw 20, dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Ustawa zakłada, że źródłem przychodów funduszu będzie wspomniana wcześniej danina solidarnościowa od osób fizycznych, czyli 4-procentowy podatek od nadwyżki powyżej 1 mln zł przychodu rocznie.

Rząd szacuje, że takiemu podatkowi w 2019 r. podlegać będzie 21 tys. osób. Pieniądze wpłyną do tego samego urzędu skarbowego, w którym rozliczany jest podatek dochodowy, czyli do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.

Do tego w skład SFWON wejdzie składka stanowiąca 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy.

Zobacz też: Ekspert o daninie solidarnościowej - "To nie jest głupi pomysł"

Jak informuje PAP, pieniądze z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych zostaną przeznaczone m.in. na wsparcie społeczne i zawodowe osób niepełnosprawnych, na zadania związane z promowaniem i wzmacnianiem systemu wsparcia dla niepełnosprawnych oraz na zadania z zakresu innowacyjnych rozwiązań dotyczących rehabilitacji społecznej i zawodowej.

W uzasadnieniu wprowadzenia nowego funduszu zwrócono uwagę, że „aby umożliwić osobom niepełnosprawnym niezależne życie i pełny udział we wszystkich jego sferach, niezbędne jest zapewnienie odpowiednich środków, umożliwiających przezwyciężenie barier utrudniających im pełnienie ról społecznych oraz pełne włączenie społeczne by mogły funkcjonować na zasadzie równości z innymi osobami".

Zwrócono też uwagę, że obecne wsparcie dzięki pieniądzom z PFRON obejmuje wybrane aspekty aktywizacji zawodowej i społecznej.

"Tymczasem osoby niepełnosprawne wymagają szerszego wsparcia, by mogły korzystać – na zasadzie równości z innymi – z dostępu do środowiska fizycznego, środków transportu, informacji i komunikacji, urządzeń i technologii oraz różnego rodzaju usług" – podkreślono w uzasadnieniu.

Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2019.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: polityka społeczna, sfwon, wiadomości, podatki, baza wiedzy, najważniejsze, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-10-2018

jakotakisprawnyA to PFRON zrobił się "niepełnosprawny" w swoich kompetencjach, że powołano nową kolesiową synekurę?

27-10-2018

4fsWszyscy za to zaplaca, nie tylko najbogatsi.

28-10-2018

Tępa ZośkaCiekawe co konkretnie niepełnosprawni będą z tego mieli, bo różnych organizacji, fundacji itp, mamy w Polsce pod dostatkiem,

Rozwiń komentarze (7)