Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Firmy obawiają się o zyski. Wszystko przez zmiany w systemie emerytalnym

25
Podziel się:

Co szósta firma szacuje, że wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) może wyraźnie odbić się na ich zyskach.

Przedsiębiorcy obawiają się wzrostu kosztów działalności.
Przedsiębiorcy obawiają się wzrostu kosztów działalności. (Piotr Kamionka/REPORTER)

Około co szósta firma wstępnie szacuje, że wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) może wyraźnie odbić się na ich zyskach - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP).

Aż 17 proc ankietowanych przedsiębiorstw obawia się o zyski. Wszystko przez wprowadzenie kolejnych zmian w systemie emerytalnym. Tym razem chodzi o Pracownicze Plany Kapitałowe.

"Analizując przyszłe skutki wprowadzenia PPK, przedsiębiorstwa liczą się z poważniejszymi obciążeniami wyników. Wśród respondentów, którzy już obecnie są w stanie oszacować efekty wprowadzenia tych przepisów (42 proc. próby) z takim problemem liczy się 82 proc. przedsiębiorstw, z czego 41 proc. jest zdania, że PPK wyraźnie obciąży ich wyniki finansowe" - piszą eksperci NBP w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sektora przedsiębiorstw".

Zobacz także: Ewa Małyszko: "PPK to nie OFE-bis. Nie ma ryzyka wycofania pieniędzy, bo należą do uczestnika":

Jak duże mogą być straty?

Jak podaje NBP, wśród przedsiębiorstw, które oczekują pogorszenia własnej sytuacji w ciągu roku odsetek firm, które uważają, że PPK wyraźnie obniży zyski rośnie do 64 proc. (i jest wyraźnie większy niż w przedsiębiorstwach, które nie oczekują pogorszenia).

24 proc. przedsiębiorstw liczy się z niewielkim zmniejszeniem wyniku finansowego. Poważniejszych problemów oczekują głównie mniejsze przedsiębiorstwa.

NBP sugeruje, że przewidywane pogorszenie nastąpi najwcześniej pod koniec br. lub dopiero w 2019 r. Według ekspertów banku, spadek optymizmu prognoz sytuacji odnotowano w większości analizowanych przekrojów i klas.

Wzrosną koszty działalności

Przedsiębiorcy badani przez NBP wśród przyczyn obaw, najczęściej wymieniają wzrost kosztów działalności, w tym niezwiązany z kosztami pracy (22 proc firm). Niemal na tym samym poziomie stratę widzą we wzroście płac (21 proc. przedsiębiorstw oczekujących pogorszenia się sytuacji).

"W krótszej, kwartalnej, perspektywie przedsiębiorstwa liczące się z osłabieniem kondycji przypisywały je częściej spadkowi popytu (22 proc. wskazań). Jednak trzeba podkreślić, że odsetek firm spodziewających się pogorszenia sytuacji w ciągu najbliższych trzech miesięcy jest wciąż niewielki (obejmuje 5,2% próby), poza tym w dalszej perspektywie trudności z popytem tracą na znaczeniu i wymieniane są wyraźnie rzadziej. Warto zauważyć, że problemy związane z finansowaniem działalności, takie jak dostęp do finansowania czy niska płynność, stosunkowo rzadko są wskazywane jako przyczyna przyszłych trudności" - podaje NBP.

Popyt jednak będzie

Jak przekonują eksperci NBP, perspektywy dla popytu na III kwartale 2018 r. są dobre - zarówno dla sprzedaży krajowej, jak i zagranicznej.

"Wskaźniki prognoz popytu, produkcji oraz eksportu uległy niewielkim zmianom w relacji kwartalnej i wciąż notują wartości wyraźnie przekraczające długookresowe średnie. W przekroju branżowym prognozy popytu wzrosły w transporcie oraz wśród przedsiębiorstw produkujących nietrwałe dobra konsumpcyjne oraz oferujących usługi konsumenckie" - czytamy w raporcie.

W I połowie czerwca 2018 r. w Szybkim Monitoringu NBP wzięło udział 2530 podmioty wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego reprezentujące wszystkie sekcje PKD poza rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem, oba sektory własności, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. z półrocznym "vacatio legis" co oznacza, że mechanizm stopniowego nakładania na podmioty zatrudniające obowiązków wynikających z ustawy będzie obowiązywał od 1 lipca 2019 r., wynika z informacji podanych przez Rządowe Centrum Legislacji (RCL).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(25)
matik
5 lata temu
Jak tu być optymistą ? Pracownicze Plany Kapitałowe są tak naprawdę tylko z myślą dla wybitnie bogatych i dużych przedsiębiorstw - jest programem dobrowolnym i tak naprawdę utrzymają się najwięksi gracze z Towarzystw Ubezpieczeniowych, nie zaś ci którzy mają ciekawe pomysły dla emerytów jak np polska firma WARTA. O ile OFE chociaż upadło można było nauczyć obywateli tak aby zrozumieli zasady filarów ubezpieczeniowych o tyle PPK wydaje mi się czymś strasznym, jest cofnięciem nas wstecz do zasad a teraz; rozbijamy ruletkę i zaczynamy oszczędzać w Szkolnej Kasie Oszczędnościowej - tyle tylko kilka pokoleń Polaków od roku 1970 zdążyło się zestarzeć proszę Państwa i są dorosłymi ludźmi i oczekują od państwa po prostu jednego - rozkręcenia dobrej koniunktury gospodarczej - znowu Polska ?? Znowu wszystko na naszych barkach ?? Dlaczego nie na barkach Holenderskich kapitałowców którzy po prostu zainwestowali nasze pieniądze - z jakim skutkiem ?? No właśnie -proponuję powrót do OFE jako jedynego systemu który się sprawdził - gdyż był tworzony w pocie czoła przez nielubiany rząd Oleksego - samochód OFE się rozkręcił tylko że daleko nie dojechał - to jest przyczyna upadku systemu Ubezpieczeniowego - proszę pomyśleć o systemie który musi chodzić jak w starym zegarku, aby go od czasu do czasu dokręcić by działał - i będzie ekstra, nie zaś tworzyć pomysły dla kolejnych bogatych firm z których społeczeństwo nasze jak i inne europejskie nie będą miały wzorców. Kolejna sprawa - nie wierzę w to że PPK działa w USA i Wielkiej Brytanii - czarują was - to bogate państwa mające swoje własne prywatne systemy kas oszczędnościowych - i wszystko odbywa się na zasadzie wzajemnej akceptacji jak w handlu - to zresztą bogate państwa - a Polska nie chce przyznać pieniędzy osobom niepełnosprawnym którzy muszą walczyć w kuluarach sejmowych z premierami rządów o dodatek. Państwa Skandynawskie ???? Przecież oni śpią - tam jest bezruch i czekają na to co zrobią Niemcy albo Polska...i koło się zamyka...Europa utknęła na ubezpieczeniach i taki jest fakt - pobudka - czas się obudzić ze słodkiego letargu.Plany PPK są przewidziane już do roku 2040. Chciałbym zobaczyć co będzie w następnym roku - wtedy może zmienię opinię i znowu coś napiszę na forum.
NNW
6 lat temu
Za jakiś czas pojawi się drugi Tusku i wszystko zaiwani
Pracuś
6 lat temu
Mam dla swojego pracodawcy propozycję: daj mi podwyżkę w wys. 2/3 składki na PPK, a ja natychmiast z nich zrezygnuję.
kild
6 lat temu
Już 2 lata temu mówiłem zbierać szczaw i mirabelki a powoli dochodzi zbieranie chrustu na zimę i stearyny na świeczki bo prąd sobie drożeje .Rąk do pracy za chwilę będzie ,,, w pip ,,, bo polskich firm zabraknie .Komu się opłaca zbieranie na ZUS , wysyłanie JPK // blokada kasy , czy PPK . Jak ma zarobić 8 tyś z czego 6 oddać to lepsza emerytura lub zasiłek .
PIS won
6 lat temu
dobra zmiana rozda te pieniądzę, BO IM SIĘ PO PROSTU NALEŻAŁO prawda Szydło?!
...
Następna strona