Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytury
25.07.2018 16:37

Firmy obawiają się o zyski. Wszystko przez zmiany w systemie emerytalnym

Co szósta firma szacuje, że wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) może wyraźnie odbić się na ich zyskach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Kamionka/REPORTER)
Przedsiębiorcy obawiają się wzrostu kosztów działalności.

Około co szósta firma wstępnie szacuje, że wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) może wyraźnie odbić się na ich zyskach - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP).

Aż 17 proc ankietowanych przedsiębiorstw obawia się o zyski. Wszystko przez wprowadzenie kolejnych zmian w systemie emerytalnym. Tym razem chodzi o Pracownicze Plany Kapitałowe.

"Analizując przyszłe skutki wprowadzenia PPK, przedsiębiorstwa liczą się z poważniejszymi obciążeniami wyników. Wśród respondentów, którzy już obecnie są w stanie oszacować efekty wprowadzenia tych przepisów (42 proc. próby) z takim problemem liczy się 82 proc. przedsiębiorstw, z czego 41 proc. jest zdania, że PPK wyraźnie obciąży ich wyniki finansowe" - piszą eksperci NBP w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sektora przedsiębiorstw".

Ewa Małyszko: "PPK to nie OFE-bis. Nie ma ryzyka wycofania pieniędzy, bo należą do uczestnika":

##Jak duże mogą być straty?

Jak podaje NBP, wśród przedsiębiorstw, które oczekują pogorszenia własnej sytuacji w ciągu roku odsetek firm, które uważają, że PPK wyraźnie obniży zyski rośnie do 64 proc. (i jest wyraźnie większy niż w przedsiębiorstwach, które nie oczekują pogorszenia).

24 proc. przedsiębiorstw liczy się z niewielkim zmniejszeniem wyniku finansowego. Poważniejszych problemów oczekują głównie mniejsze przedsiębiorstwa.

NBP sugeruje, że przewidywane pogorszenie nastąpi najwcześniej pod koniec br. lub dopiero w 2019 r. Według ekspertów banku, spadek optymizmu prognoz sytuacji odnotowano w większości analizowanych przekrojów i klas.

##Wzrosną koszty działalności

Przedsiębiorcy badani przez NBP wśród przyczyn obaw, najczęściej wymieniają wzrost kosztów działalności, w tym niezwiązany z kosztami pracy (22 proc firm). Niemal na tym samym poziomie stratę widzą we wzroście płac (21 proc. przedsiębiorstw oczekujących pogorszenia się sytuacji).

"W krótszej, kwartalnej, perspektywie przedsiębiorstwa liczące się z osłabieniem kondycji przypisywały je częściej spadkowi popytu (22 proc. wskazań). Jednak trzeba podkreślić, że odsetek firm spodziewających się pogorszenia sytuacji w ciągu najbliższych trzech miesięcy jest wciąż niewielki (obejmuje 5,2% próby), poza tym w dalszej perspektywie trudności z popytem tracą na znaczeniu i wymieniane są wyraźnie rzadziej. Warto zauważyć, że problemy związane z finansowaniem działalności, takie jak dostęp do finansowania czy niska płynność, stosunkowo rzadko są wskazywane jako przyczyna przyszłych trudności" - podaje NBP.

##Popyt jednak będzie

Jak przekonują eksperci NBP, perspektywy dla popytu na III kwartale 2018 r. są dobre - zarówno dla sprzedaży krajowej, jak i zagranicznej.

"Wskaźniki prognoz popytu, produkcji oraz eksportu uległy niewielkim zmianom w relacji kwartalnej i wciąż notują wartości wyraźnie przekraczające długookresowe średnie. W przekroju branżowym prognozy popytu wzrosły w transporcie oraz wśród przedsiębiorstw produkujących nietrwałe dobra konsumpcyjne oraz oferujących usługi konsumenckie" - czytamy w raporcie.

W I połowie czerwca 2018 r. w Szybkim Monitoringu NBP wzięło udział 2530 podmioty wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego reprezentujące wszystkie sekcje PKD poza rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem, oba sektory własności, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. z półrocznym "vacatio legis" co oznacza, że mechanizm stopniowego nakładania na podmioty zatrudniające obowiązków wynikających z ustawy będzie obowiązywał od 1 lipca 2019 r., wynika z informacji podanych przez Rządowe Centrum Legislacji (RCL).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: emerytury, ppk, wiadomości, gospodarka, porady, podatki, baza wiedzy, najważniejsze, gospodarka polska, msp, czołówki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-07-2018

KroolikOd razu mówię, że kasa na to zostanie wzięta z funduszu plac. U nas pensje rosną co roku, więc w przyszłym roku będą mniejsze dokładnie o tyle, ile … Czytaj całość

27-07-2018

jakiej chcesz Polski?Bardzo dobrze. Dalej nie chodźcie na wybory, niech dalej patologia zarządza kto ma płacić do wspólnej kasy a kto tylko korzystać z cudzej pracy i … Czytaj całość

25-07-2018

Przedsiębiorca-pracodawcaProjekt PPK jet tak niedorzeczny, że jeżeli którykolwiek z moich pracowników chciał do niego przystąpić, to zwolniłbym go natychmiast z powodu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (25)