Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Firmy obawiają się o zyski. Wszystko przez zmiany w systemie emerytalnym

Firmy obawiają się o zyski. Wszystko przez zmiany w systemie emerytalnym

Przedsiębiorcy obawiają się wzrostu kosztów działalności. Fot. Piotr Kamionka/REPORTER
Przedsiębiorcy obawiają się wzrostu kosztów działalności.

Około co szósta firma wstępnie szacuje, że wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) może wyraźnie odbić się na ich zyskach - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP).

Aż 17 proc ankietowanych przedsiębiorstw obawia się o zyski. Wszystko przez wprowadzenie kolejnych zmian w systemie emerytalnym. Tym razem chodzi o Pracownicze Plany Kapitałowe.

Czytaj również: Kolejna reforma emerytalna będzie kosztować 34,77 mld zł. PPK już od stycznia 2019

"Analizując przyszłe skutki wprowadzenia PPK, przedsiębiorstwa liczą się z poważniejszymi obciążeniami wyników. Wśród respondentów, którzy już obecnie są w stanie oszacować efekty wprowadzenia tych przepisów (42 proc. próby) z takim problemem liczy się 82 proc. przedsiębiorstw, z czego 41 proc. jest zdania, że PPK wyraźnie obciąży ich wyniki finansowe" - piszą eksperci NBP w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sektora przedsiębiorstw".

Ewa Małyszko: "PPK to nie OFE-bis. Nie ma ryzyka wycofania pieniędzy, bo należą do uczestnika":


 

Jak duże mogą być straty?

Jak podaje NBP, wśród przedsiębiorstw, które oczekują pogorszenia własnej sytuacji w ciągu roku odsetek firm, które uważają, że PPK wyraźnie obniży zyski rośnie do 64 proc. (i jest wyraźnie większy niż w przedsiębiorstwach, które nie oczekują pogorszenia).

24 proc. przedsiębiorstw liczy się z niewielkim zmniejszeniem wyniku finansowego. Poważniejszych problemów oczekują głównie mniejsze przedsiębiorstwa.

NBP sugeruje, że przewidywane pogorszenie nastąpi najwcześniej pod koniec br. lub dopiero w 2019 r. Według ekspertów banku, spadek optymizmu prognoz sytuacji odnotowano w większości analizowanych przekrojów i klas.

Wzrosną koszty działalności

Przedsiębiorcy badani przez NBP wśród przyczyn obaw, najczęściej wymieniają wzrost kosztów działalności, w tym niezwiązany z kosztami pracy (22 proc firm). Niemal na tym samym poziomie stratę widzą we wzroście płac (21 proc. przedsiębiorstw oczekujących pogorszenia się sytuacji).

"W krótszej, kwartalnej, perspektywie przedsiębiorstwa liczące się z osłabieniem kondycji przypisywały je częściej spadkowi popytu (22 proc. wskazań). Jednak trzeba podkreślić, że odsetek firm spodziewających się pogorszenia sytuacji w ciągu najbliższych trzech miesięcy jest wciąż niewielki (obejmuje 5,2% próby), poza tym w dalszej perspektywie trudności z popytem tracą na znaczeniu i wymieniane są wyraźnie rzadziej. Warto zauważyć, że problemy związane z finansowaniem działalności, takie jak dostęp do finansowania czy niska płynność, stosunkowo rzadko są wskazywane jako przyczyna przyszłych trudności" - podaje NBP.

Popyt jednak będzie

Jak przekonują eksperci NBP, perspektywy dla popytu na III kwartale 2018 r. są dobre - zarówno dla sprzedaży krajowej, jak i zagranicznej.

"Wskaźniki prognoz popytu, produkcji oraz eksportu uległy niewielkim zmianom w relacji kwartalnej i wciąż notują wartości wyraźnie przekraczające długookresowe średnie. W przekroju branżowym prognozy popytu wzrosły w transporcie oraz wśród przedsiębiorstw produkujących nietrwałe dobra konsumpcyjne oraz oferujących usługi konsumenckie" - czytamy w raporcie.

W I połowie czerwca 2018 r. w Szybkim Monitoringu NBP wzięło udział 2530 podmioty wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego reprezentujące wszystkie sekcje PKD poza rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem, oba sektory własności, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. z półrocznym "vacatio legis" co oznacza, że mechanizm stopniowego nakładania na podmioty zatrudniające obowiązków wynikających z ustawy będzie obowiązywał od 1 lipca 2019 r., wynika z informacji podanych przez Rządowe Centrum Legislacji (RCL).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

finanse, rząd, emerytury, firmy, bankowość, zyski, reforma emerytalna, morawiecki, pfr, ppk
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
matik
2018-10-23 14:10
Jak tu być optymistą ? Pracownicze Plany Kapitałowe są tak naprawdę tylko z myślą dla wybitnie bogatych i dużych przedsiębiorstw - jest programem dobrowolnym i tak naprawdę utrzymają się najwięksi gracze z Towarzystw Ubezpieczeniowych, nie zaś ci którzy mają ciekawe pomysły dla emerytów jak np polska firma WARTA. O ile OFE chociaż upadło można było nauczyć obywateli tak aby zrozumieli zasady filarów ubezpieczeniowych o tyle PPK wydaje mi się czymś strasznym, jest cofnięciem nas wstecz do zasad a teraz; rozbijamy ruletkę i zaczynamy oszczędzać w Szkolnej Kasie Oszczędnościowej - tyle tylko kilka pokoleń Polaków od roku 1970 zdążyło się zestarzeć proszę Państwa i są dorosłymi ludźmi i oczekują od państwa po prostu jednego - rozkręcenia dobrej koniunktury gospodarczej - znowu Polska ?? Znowu wszystko na naszych barkach ?? Dlaczego nie na barkach Holenderskich kapitałowców którzy po prostu zainwestowali nasze pieniądze - z jakim skutkiem ?? No właśnie -proponuję powrót do OFE jako jedynego systemu który się sprawdził - gdyż był tworzony w pocie czoła przez nielubiany rząd Oleksego - samochód OFE się rozkręcił tylko że daleko nie dojechał - to jest przyczyna upadku systemu Ubezpieczeniowego - proszę pomyśleć o systemie który musi chodzić jak w starym zegarku, aby go od czasu do czasu dokręcić by działał - i będzie ekstra, nie zaś tworzyć pomysły dla kolejnych bogatych firm z których społeczeństwo nasze jak i inne europejskie nie będą miały wzorców. Kolejna sprawa - nie wierzę w to że PPK działa w USA i Wielkiej Brytanii - czarują was - to bogate państwa mające swoje własne prywatne systemy kas oszczędnościowych - i wszystko odbywa się na zasadzie wzajemnej akceptacji jak w handlu - to zresztą bogate państwa - a Polska nie chce przyznać pieniędzy osobom niepełnosprawnym którzy muszą walczyć w kuluarach sejmowych z premierami rządów o dodatek. Państwa Skandynawskie ???? Przecież oni śpią - tam jest bezruch i czekają na to co zrobią Niemcy albo Polska...i koło się zamyka...Europa utknęła na ubezpieczeniach i taki jest fakt - pobudka - czas się obudzić ze słodkiego letargu.Plany PPK są przewidziane już do roku 2040. Chciałbym zobaczyć co będzie w następnym roku - wtedy może zmienię opinię i znowu coś napiszę na forum.
NNW
2018-07-27 16:11
Za jakiś czas pojawi się drugi Tusku
i wszystko zaiwani
Pracuś
2018-07-27 15:41
Mam dla swojego pracodawcy propozycję: daj mi podwyżkę w wys. 2/3 składki na PPK, a ja natychmiast z nich zrezygnuję.
Pokaż wszystkie komentarze (25)