Notowania

podatek
09.03.2011 09:32

Prostsze rozliczanie podatku od nieruchomości

Ministerstwo Gospodarki chce wprowadzić jeden wzór formularza dla wszystkich gmin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Prebranac/Dreamstime.com)

*Podatnicy płacący podatek od nieruchomości mogą spodziewać się znacznych udogodnień. Ministerstwo Gospodarki chce wprowadzić ujednolicony wzór deklaracji związanych z rozliczaniem tego podatku. *

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w formie spółki, a ich firmy są właścicielami nieruchomości mają obowiązek złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości. Powinni to zrobić raz do roku, do 15 stycznia. Jeżeli kupią nieruchomość w trakcie roku, mają 14 dni na złożenie deklaracji. Deklaracje składa się w urzędzie gminy.

*Co gmina, to formularz *

Na stronie Ministerstwa Finansów znajduje się wzór formularza deklaracji, każda gmina może jednak ustalić własny formularz, przez co podmioty posiadające nieruchomości położone na terenie wielu gmin często muszą wypełniać deklaracje dla każdej z nich na innym formularzu. Różnorodność formularzy powoduje, że firmy nie mogą np. wykorzystywać programów komputerowych do ich wypełniania. Na dodatek stawki podatku w każdej gminie są inne.

*Ręczna robota *

Nietrudno wyobrazić sobie, że firmy, które posiadają nieruchomości w kilkunastu czy kilkudziesięciu gminach mają z tym bardzo dużo pracy. Wszystkie deklaracje muszą wypełniać ręcznie. Podaje się w nich takie informacje, jak: rodzaj nieruchomości, powierzchnia a także wielkość podatku przypadająca na każdy składnik nieruchomości. Sytuację utrudnia fakt, że wszystko to należy zrobić w bardzo krótkim czasie – teoretycznie w ciągu dwóch tygodni, ale w praktyce w ciągu kilku dni. Gminy bowiem do ostatniej chwili zwlekają z podaniem stawek na dany rok (muszą to zrobić do końca roku).

*Ministerstwo chce ułatwień *

Jest jednak światełko w tunelu, bo Ministerstwo Gospodarki planuje zmiany korzystne dla przedsiębiorców. W dokumencie _ Więcej przedsiębiorczości – mniej papierowych obowiązków _ opublikowanym na stronach resortu, znalazły się propozycje wydłużenia terminu składania deklaracji do 15 lutego, a także ujednolicenia wzoru deklaracji. Jednolity formularz ma określić minister finansów w rozporządzeniu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t91228.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/auto;firmowe;bardziej;oplacalne;od;prywatnego,19,0,787219.html) Auto firmowe bardziej opłacalne od prywatnego Wydatki na samochód firmowy stanowią koszt podatkowy i zmniejszają podstawę opodatkowania, a tym samym podatek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t115544.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/co;daje;obnizenie;stawki;amortyzacji,225,0,786657.html) Co daje obniżenie stawki amortyzacji Zmniejszenie podatku i większa szansa na kredyt - to główne korzyści z obniżenia stawek amortyzacji.

Autorzy są analitykami firmy Tax Care

Tagi: podatek, wiadomości, porady, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz