Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Mieszko Rozpędowski
|

Prowadzenie firmy w Polsce wciąż trudne. Nowy raport nie pozostawia złudzeń

0
Podziel się:

"Polska konsekwentnie poprawia swoją pozycję, stając się państwem w coraz większym stopniu wolnym gospodarczo, ale pod względem prawnego otoczenia biznesu wciąż nadganiamy, nie zachodnią Europę, ale małe, poradzieckie państwa" – to wnioski z raportu "Warunki prowadzenia firm w Polsce", autorstwa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Prowadzenie firmy w Polsce wciąż trudne. Nowy raport nie pozostawia złudzeń
(Gina Sanders)

"Polska konsekwentnie poprawia swoją pozycję, stając się państwem w coraz większym stopniu wolnym gospodarczo, ale pod względem prawnego otoczenia biznesu wciąż nadganiamy nie zachodnią Europę, ale małe, poradzieckie państwa" – to wnioski z raportu "Warunki prowadzenia firm w Polsce" autorstwa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

W ostatnim roku zmalało bezrobocie. Na koniec grudnia 2015 roku zarejestrowanych bezrobotnych było 1 563 300 osób, co daje stopę bezrobocia rejestrowanego 9,8 proc. Dla porównania, w grudniu 2014 roku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 11,4 proc. (1 825 200 osób). Zauważalnie zwiększyła się też liczba ofert pracy – w grudniu 2015 roku było ich ponad 51 tys., podczas gdy rok wcześniej 39,7 tys.

Największy problem przedsiębiorców

”Pierwszym podstawowym problemem, z którego wynika mierna jakość polskiego systemu podatkowego, jest żenująco niska pewność prawa, wynikająca z nader częstych zmian” – czytamy w raporcie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Jak podkreślają autorzy, w 2015 roku ordynacja podatkowa zmieniła się 11 razy, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych 27 razy, ustawa o podatku od osób prawnych 14 razy, ustawa o podatku akcyzowym 7 razy, a ustawa o podatku od towarów i usług 6 razy. Te pięć ustaw zajmuje 1267 stron tekstu. Przy założeniu, że średnie tempo czytania to 200 słów na minutę, a 250 słów mieści się na stronie, lektura przepisów zajęłaby przedsiębiorcy ponad 26 godzin czytania bez przerwy.

"Nie można wymagać od obywateli, w tym przedsiębiorców, że będą postępowali w stu procentach zgodnie z przepisami prawa podatkowego, jeśli zmienia się kluczowe ustawy co tydzień" – uważa ZPP.

Według raportu Global Competitiveness 2015-2016, przygotowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne, to właśnie poziom skomplikowania polskiego prawa podatkowego stanowi najbardziej problematyczny czynnik dla prowadzenia biznesu w Polsce.

Propozycje ZPP

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców rekomenduje, by uprościć prawo podatkowe i poprawić jego jakość tak, by przepisy były zrozumiałe dla przeciętnego obywatela, a nowelizacje na tyle rzadkie, by przedsiębiorca był w stanie zapoznać się ze wszystkimi zmianami bez konieczności poświęcania wielu godzin na lekturę nowych wersji ustaw.

Trzeba obniżyć pozapłacowe koszty pracy, ponieważ obciążenie obywateli składkami na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne jest w tej chwili jednym z najwyższych w OECD – polskiego społeczeństwa nie stać na oddawanie państwu 50 proc. pensji brutto - uważa ZPP.

Ostatnią propozycją Związku Przedsiębiorców i Pracodawców jest kwestia uproszczenia prawa gospodarczego na kształt tzw. ustawy Wilczka z 1988 roku.

Jednym z największych wyzwań na najbliższe lata musi być konsekwentne prowadzenie prowolnościowej polityki, redukcja znacznej części niepotrzebnych regulacji i zdecydowana liberalizacja gospodarki, połączona z rozważnym prawodawstwem podatkowym, bazującym na znacznie wyższych, niż aktualnie, standardach legislacyjnych – podsumowują autorzy.

Raport „Warunki prowadzenia firm w Polsce” dotyczy warunków działania firm w Polsce na tle innych krajów świata i ujmuje stan rzeczy na czas publikacji. W tegorocznej, 6. edycji analizowano otoczenie ekonomiczne, w którym funkcjonują polskie firmy, kluczowe uwarunkowania działalności przedsiębiorstw w Polsce.

wiadomości
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)