Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Przedsiębiorcy coraz bardziej na łasce fiskusa. Rząd obiecuje odwilż, ale dokręca śrubę

Przedsiębiorcy coraz bardziej na łasce fiskusa. Rząd obiecuje odwilż, ale dokręca śrubę

- Uchwalone zmiany niewątpliwie osłabiają pozycję przedsiębiorców - mówią eksperci.
- Uchwalone zmiany niewątpliwie osłabiają pozycję przedsiębiorców - mówią eksperci.

Przyjazna interpretacja przepisów, partnerska relacja urząd-podatnik, niewładcze formy działania - takimi obietnicami od wielu miesięcy karmi przedsiębiorców Ministerstwo Finansów. Zmiany przepisów podatkowych idą jednak w przeciwnym kierunku.

23 października Sejm w błyskawicznym tempie uchwalił cały pakiet ustaw podatkowych, które w poważny sposób osłabiają pozycję podatników - głównie przedsiębiorców - wobec fiskusa. Urzędnicy skarbówki dostali do rąk kolejne przepisy pozwalające na wydawanie decyzji uznaniowych.

Przy słabym oporze opozycji, w komisjach sejmowych i podczas ekspresowych nocnych głosowań przyjęto zmiany w ustawach podatkowych dotyczących podatków PIT i CIT, nowej ordynacji podatkowej, a także "daniny solidarnościowej".

Wideo: nowa ordynacja podatkowa

 

Wśród przyjętych regulacji najgroźniejsze są te, które jednoznacznie osłabiają pozycję podatnika wobec fiskusa i zmniejszają poczucie pewności prawa. Chodzi głównie o zwiększenie represyjności klauzuli o unikaniu opodatkowania i o osłabienie mocy ochronnej interpretacji podatkowej.

- Uchwalone zmiany niewątpliwie osłabiają pozycję przedsiębiorców w stosunku do organów skarbowych - stwierdza w komentarzu dla money.pl Łukasz Czucharski, ekspert podatkowy Pracodawców RP.

Jak wskazuje, wprowadzane zmiany dotyczące klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania czy umożliwienie szefowi KAS uchylania istniejących interpretacji indywidualnych "zmniejszą i tak już niskie poczucie pewności prawa".

- Systematyczne osłabianie instytucji interpretacji indywidualnych prawa podatkowego przez ustawodawcę działa również demoralizująco na aparat skarbowy, gdyż już teraz powszechne jest wydawanie podatnikom niekorzystnych decyzji, pomimo uzyskania przez nich gwarancji w postaci interpretacji - podkreśla ekspert.

W ocenie Pracodawców RP działania Ministerstwa Finansów nie są spójne z zapowiadaną strategią polityki 3P, czyli regulowania prawa podatkowego w sposób przejrzysty, prosty i przyjazny. - Negatywnie należy ocenić również sposób procedowania, bowiem przepisy uchwalane są w pośpiechu, z ograniczonym czasem na konsultacje, byle tylko weszły w życie z nowym rokiem - mówi Czucharski.

- Jeśli chodzi o działania legislacyjne rządu, faktycznie można mówić o zaostrzeniu polityki fiskalnej - wtóruje mu Dariusz Gałązka, szef doradztwa podatkowego w firmie Grant Thornton. - Tu nastroje podatników na pewno w ostatnim czasie uległy pogorszeniu, ponieważ wprowadzonych zostało wiele zmian przepisów prawa podatkowego oraz nałożone zostały kolejne obowiązki informacyjne - wyjaśnia.

W opinii Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zmiany w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych, od osób prawnych oraz w ordynacji podatkowej mają zmierzać do uszczelnienia systemu i zwiększenia dochodów budżetu, ale "w praktyce mogą być dla podatników niebezpieczne".

Przepisy dotyczące klauzuli o unikaniu opodatkowania zostały bardzo zaostrzone. Teraz będzie mogła być stosowana także wtedy, gdy roczna suma korzyści podatkowych będzie niższa niż 100 tys. zł, a zestaw przesłanek do jej uruchomienia został rozszerzony. Co więcej, sankcja od uzyskanej korzyści podatkowej została podwyższona z 30 do 40 proc.

Wprowadzono tzw. exit tax, zgodnie z którym opodatkowane miałyby zostać dochody z hipotetycznych, niezrealizowanych zysków przy przeprowadzce za granicę. Podatek o stawce 19-proc. będzie nakładany także na osoby fizyczne.

"Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec wprowadzania nowych rozwiązań podatkowych, tak głęboko ingerujących w interesy podatników, w tak krótkim czasie, bez uwzględnienia uwag złożonych w toku konsultacji społecznych, a także bez dogłębnej analizy i dyskusji nad orzecznictwem TSUE odnoszącym się do koncepcji exit tax oraz jego wpływem na ostateczny kształt polskiej regulacji" - pisze ZPP.

Czytaj też: Fiskus gra z podatnikami nieczysto. Utajnia dokumenty, blokując możliwość obrony

Organizacje przedsiębiorców i eksperci podatkowi zwracają także uwagę na coraz bardziej restrykcyjną praktykę fiskusa.

- Przepisy prawa podatkowego częściej niż do tej pory rozstrzygane są na korzyść skarbu państwa albo podatnik częściej otrzymuje odmowę uzyskania interpretacji - wskazuje Dariusz Gałązka. - Coraz częściej zdarza się też, że kwestionowane są rozliczenia podatkowe w przypadku, gdy nie do końca ma to oparcie w twardych przepisach prawa podatkowego - dodaje.

- Przedsiębiorcy sygnalizują, że administracja skarbowa nadużywa przepisów pozwalających na przedłużanie terminu zwrotu podatku VAT mówi z kolei Łukasz Czucharski. - Zdarza się również, że samo wystąpienie o zwrot podatku sprowadza na podatnika kontrolę - zwraca uwagę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

fiskus, ordynacja podatkowa, skarbówka
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Marian
2018-11-03 10:56
Sugeruje zainteresowac sie systemem podatkowym w innych krajach jak Włochy, Niemcy itp. Kraje bardziej rozwinięte gospodarczo ale kontrola i wysokosc podatkow takie, że docenicie jeszcze Nasz system
sprawiedliwy
2018-11-01 19:21
W Polsce mamy same podatki ,a kto będzie otrzymywał ta elit polityczna ich utrzymanie kosztuje nas miliardy ,nic nie mamy z tych ludzi bo są same straty ,kraj zadłużony na biliony ,ale to nie wina narodu tylko rządu swoja prace wycenili na tysiące darmowe życie ,ale naród wyceniony na grosze to jest paranoja i chyba najbardziej nie uczciwa polityka bo tylko naród bije po kieszeniach
szarak
2018-10-30 02:29
Panu Morawieckiemu już dziękujemy. Udowodnił , ze jedyne na czym się zna to jak wcisnąć kredyt frankowy.
Pokaż wszystkie komentarze (37)