Notowania

Przejdź na

Przedsiębiorcy powinni mieć prawo do zasiłku

Obecne przepisy uniemożliwiają uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych likwidującym działalność gospodarczą przedsiębiorcom, którzy opłacali składki ubezpieczeniowe na preferencyjnych zasadach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eastwest Imaging/Dreamstime)

Organizacje pracodawców alarmują: trzeba zmienić prawo, by przedsiębiorcy opłacający niskie składki mieli prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Chodzi o to, by przedsiębiorcy ci mogli dobrowolnie opłacać składki na Fundusz Pracy.

Obecne przepisy uniemożliwiają uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych likwidującym działalność gospodarczą przedsiębiorcom, ktorzy opłacali składki ubezpieczeniowe na preferencyjnych zasadach - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _. Takie osoby, wybierając niski ZUS, nie opłacają bowiem składek do Funduszu Pracy.

Prawo tymczasem jest jednoznaczne. Jednym z podstawowych warunkow uzyskania zasiłku przez bezrobotnego jest opłacanie składek do funduszu, i to liczonych od podstawy stanowiącej co najmniej płacę minimalną (obecnie to 1386 zł, a od nowego roku 1500 zł).

Zdaniem ekspertów, sprawę rozwiązałoby umożliwienie przedsiębiorcy dobrowolnego opłacania składki do Funduszu Pracy od kwoty odpowiadającej płacy minimalnej. To daje przedsiębiorcy gwarancję, że kiedy zajdzie taka potrzeba, będzie mogł się ubiegać o zasiłek dla bezrobotnych. Przedstawiciele Urzędów Pracy przypominają, że już dziś początkujący przedsiębiorcy mogą uzyskać prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Muszą jednak zdecydować się na płacenie składki do ZUS od wyższej kwoty. Obecnie to 2015,40 zł. Jest to 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na rok 2011.

Problem w tym, że przedsiębiorcy, ktorzy zdecydują się na wybor wyższej podstawy, zapłacą znacznie wyższe składki do ZUS. Może to mieć wpływ na opłacalność prowadzenia biznesu.

Więcej o bezrobociu i składkach na ZUS czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t110140.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/eurostat;bezrobocie;we;wrzesniu;9;4;proc;,112,0,955248.html) Co z pracą? Są dane o polskiej sytuacji Bezrobocie we wrześniu, według metodologii Eurostatu, wyniosło w Polsce 9,4 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t12072.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/uwaga;wyzszy;zus;za;pomylke;grozi;kara,155,0,768411.html) Uwaga, wyższy ZUS: za pomyłkę grozi kara Już jutro osoby pracujące na własny rachunek muszą po raz pierwszy w tym roku zapłacić nowe, wyższe składki do ZUS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t21185.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/znamy;juz;skladke;zdrowotna;dla;przedsiebiorcow,205,0,756429.html) Przedsiębiorcy zapłacą na NFZ o 120 zł więcej Wzrosła podstawa naliczania składki. Prowadzący firmę będą w tym roku wpłacać 243,39 złotych miesięcznie zamiast dotychczasowych 233,32 złotych.
Tagi: zasiłek dla bezrobotnych, przedsiębiorcy, kraj, podatki, unia, msp, czołówki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, baza wiedzy, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz