Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
13.02.2006 13:00

Przepisy o kasach do poprawki

Z powodu błędów w Rozporządzeniu Ministra Finansów przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność w 2005 roku muszą instalować kasy fiskalne niezależnie od wysokości osiąganych obrotów.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Z powodu błędów w Rozporządzeniu Ministra Finansów przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność w 2005 roku muszą instalować kasy fiskalne niezależnie od wysokości osiąganych obrotów. *
Obowiązek instalowania kas dotyczył do tej pory podatników, których obroty przekroczyły w roku podatkowym 20 tysięcy złotych. Wprowadzane pospiesznie w grudniu ubiegłego roku przepisy okazały się jednak niedopracowane, przez co objęły obowiązkiem ewidencjonowania wszystkich, którzy rozpoczęli działalność w roku 2005.
Rozporządzenie z 6 grudnia 2005 r. w sprawie kas rejestrujących, nowelizujące poprzednie przepisy, (DzU z 2005 r. nr 242, poz. 2043) wprowadzono, by przedłużyć dotychczasowe zwolnienia. Takie, przynajmniej, były zamierzenia ustawodawcy. W efekcie jednak zamiast ułatwić życie części podatników, wprowadziło ono dodatkowe obowiązki.
O rozporządzeniu głośno było pod koniec ubiegłego roku, wprowadzane było w dużym pośpiechu, by przedłużyć zwolnienie z obowiązku stosowania kas dla grup podatników świadczących drobne usługi. Gdyby nowelizacji nie wprowadzono, kasy rejestrujące musieliby stosować między innymi dorożkarze, rikszarze, a nawet babcie klozetowe.
Jednak pośpiech przy legalizacji niekorzystnie odbił się na jakości ustanowionych przepisów. W ustępie 7 paragrafu 1 Rozporządzenia zastrzeżono, że zwolnień, nie stosuje się do podatników, dla których określone zostały terminy rozpoczęcia ewidencjonowania zgodnie z § 3 ust. 4-7, czyli, między innymi, tych, którzy rozpoczęli działalność w roku 2005 (paragraf 3 ustęp 5 rozporządzenia).
Ministerstwo Finansów, po licznych publikacjach prasowych, wydało oświadczenie, w którym zapewnia, że wadliwa konstrukcja prawna mogła wprowadzić w błąd podatników, którzy rozpoczęli działalność w 2005r., jednak zamiarem ustawodawcy nie było rozszerzenie obowiązku wprowadzenia kas dla tej grupy podatników. Minister Finansów zapewnia też, że w przyszłym tygodniu podpisane zostanie rozporządzenie, które do czasu wejścia w życie nowych przepisów przywróci zakres zwolnień obowiązujących na mocy rozporządzenia z 2004r. Pozostaje pytanie, kto zrekompensuje koszty wprowadzenia kas tym przedsiębiorcom, którzy zastosowali się do terminów przewidzianych w obarczonym błędami prawie.

Tagi: vat, wiadomości, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz