Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przez kurs euro mniej przedsiębiorców w przyszłym roku skorzysta z uproszczeń podatkowych

4
Podziel się:

W przyszłym roku mniej przedsiębiorców będzie mogło prowadzić uproszczoną księgę i płacić zryczałtowany podatek. Z powodu spadku kursu euro obniżyły się wynikające z przepisów limity – informuje "Rzeczpospolita".

Kurs z 1 października ma duże znaczenie dla części przedsiębiorców
Kurs z 1 października ma duże znaczenie dla części przedsiębiorców (Bartosz Wawryszuk)
bEIIojuJ

W przyszłym roku mniej przedsiębiorców będzie mogło prowadzić uproszczoną księgę i płacić zryczałtowany podatek. Z powodu spadku kursu euro obniżyły się wynikające z przepisów limity – informuje "Rzeczpospolita".

Zgodnie z ustawą o rachunkowości pełną księgę muszą prowadzić firmy, których przychody wyniosły przynajmniej 2 mln euro (oblicza się po średnim kursie euro ogłoszonym przez NBP na pierwszy dzień października roku poprzedzającego rok obrotowy) – wyjaśnia "Rz".

W tym roku w tym dniu wynosił on 4,2795 zł, co oznacza, że w 2019 r. księgi rachunkowe będą musieli prowadzić wszyscy przedsiębiorcy, których przychody z 2018 r. wyniosły co najmniej 8 559 000 zł. Pozostali mogą prowadzić księgę przychodów i rozchodów.

bEIIojuL
Zobacz także: Rząd przygotowuje przedsiębiorców na brexit

Spadł też limit dla przedsiębiorców, którzy chcą płacić zryczałtowany podatek – jest on przewidziany tylko dla przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają równowartości 250 tys. euro. W przyszłym roku do ryczałtu będą mieć prawo przedsiębiorcy, których przychody w 2018 r. nie przekroczą 1 069 875 zł. Poprzednio limit był wyższy, wynosił 1 078 425 zł.

bEIIojuR

Limit dotyczy również firm, które chcą skorzystać z udogodnień dla tzw. małych podatników. Maja prawo do niższej stawki CIT – dziś wynosi 15 proc., za rok ma spaść do 9 proc. Mali podatnicy mogą się rozliczać z urzędem skarbowym co kwartał, jak też korzystać z jednorazowej amortyzacji.

Limit przychodów dla małych podatników to 1,2 mln euro. Z przywilejów skorzystają firmy, których przychody w 2018 r. nie przekroczą 5 135 000 zł. Rok wcześniej kwota ta była o 41 tys. zł wyższa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bEIIojvm
przedsiębiorcy
wiadomości
KOMENTARZE
(4)
sT
3 lata temu
o to już wiem dlaczego kurs jełro taki niski
precognitions
3 lata temu
Plusem jest to, że wszyscy wiedzą jaki będzie kurs ojro w przyszłym roku. :))
noszkwa
3 lata temu
[QUOTE] Z powodu spadku kursu euro [/QUOTE] Gdzie ten kurs spadł?
bEIIojvn
m-53
3 lata temu
Co za bzdetna informacja. Zmiana progu wynosi 0,8%. Śmiech na sali. Każda firma, która chce pozostać na KPPiR ma tą świadomość i nie balansuje na krawędzi bo wie, że wystawienie jednej faktury lub drobna zmiana kursu euro może ją przenieść na pełną księgowość. Odpowiednie wcześniej część działalności przenosi się do nowo powstałej firmy.