Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
przedsiębiorcy
05.10.2018 07:21

Przez kurs euro mniej przedsiębiorców w przyszłym roku skorzysta z uproszczeń podatkowych

W przyszłym roku mniej przedsiębiorców będzie mogło prowadzić uproszczoną księgę i płacić zryczałtowany podatek. Z powodu spadku kursu euro obniżyły się wynikające z przepisów limity – informuje "Rzeczpospolita".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)
Kurs z 1 października ma duże znaczenie dla części przedsiębiorców

W przyszłym roku mniej przedsiębiorców będzie mogło prowadzić uproszczoną księgę i płacić zryczałtowany podatek. Z powodu spadku kursu euro obniżyły się wynikające z przepisów limity – informuje "Rzeczpospolita".

Zgodnie z ustawą o rachunkowości pełną księgę muszą prowadzić firmy, których przychody wyniosły przynajmniej 2 mln euro (oblicza się po średnim kursie euro ogłoszonym przez NBP na pierwszy dzień października roku poprzedzającego rok obrotowy) – wyjaśnia "Rz".

W tym roku w tym dniu wynosił on 4,2795 zł, co oznacza, że w 2019 r. księgi rachunkowe będą musieli prowadzić wszyscy przedsiębiorcy, których przychody z 2018 r. wyniosły co najmniej 8 559 000 zł. Pozostali mogą prowadzić księgę przychodów i rozchodów.

Rząd przygotowuje przedsiębiorców na brexit

Spadł też limit dla przedsiębiorców, którzy chcą płacić zryczałtowany podatek – jest on przewidziany tylko dla przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają równowartości 250 tys. euro. W przyszłym roku do ryczałtu będą mieć prawo przedsiębiorcy, których przychody w 2018 r. nie przekroczą 1 069 875 zł. Poprzednio limit był wyższy, wynosił 1 078 425 zł.

Limit dotyczy również firm, które chcą skorzystać z udogodnień dla tzw. małych podatników. Maja prawo do niższej stawki CIT – dziś wynosi 15 proc., za rok ma spaść do 9 proc. Mali podatnicy mogą się rozliczać z urzędem skarbowym co kwartał, jak też korzystać z jednorazowej amortyzacji.

Limit przychodów dla małych podatników to 1,2 mln euro. Z przywilejów skorzystają firmy, których przychody w 2018 r. nie przekroczą 5 135 000 zł. Rok wcześniej kwota ta była o 41 tys. zł wyższa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: przedsiębiorcy, kurs euro, wiadomości, gospodarka, porady, podatki, baza wiedzy, porady prawne, prawo, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-10-2018

m-53Co za bzdetna informacja. Zmiana progu wynosi 0,8%. Śmiech na sali. Każda firma, która chce pozostać na KPPiR ma tą świadomość i nie balansuje na … Czytaj całość

05-10-2018

noszkwa[QUOTE] Z powodu spadku kursu euro [/QUOTE] Gdzie ten kurs spadł?

07-10-2018

precognitionsPlusem jest to, że wszyscy wiedzą jaki będzie kurs ojro w przyszłym roku. :))

Rozwiń komentarze (4)