Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Przez kurs euro mniej przedsiębiorców w przyszłym roku skorzysta z uproszczeń podatkowych

Przez kurs euro mniej przedsiębiorców w przyszłym roku skorzysta z uproszczeń podatkowych

Kurs z 1 października ma duże znaczenie dla części przedsiębiorców Fot. Bartosz Wawryszuk
Kurs z 1 października ma duże znaczenie dla części przedsiębiorców

W przyszłym roku mniej przedsiębiorców będzie mogło prowadzić uproszczoną księgę i płacić zryczałtowany podatek. Z powodu spadku kursu euro obniżyły się wynikające z przepisów limity – informuje "Rzeczpospolita".

Zgodnie z ustawą o rachunkowości pełną księgę muszą prowadzić firmy, których przychody wyniosły przynajmniej 2 mln euro (oblicza się po średnim kursie euro ogłoszonym przez NBP na pierwszy dzień października roku poprzedzającego rok obrotowy) – wyjaśnia "Rz".

W tym roku w tym dniu wynosił on 4,2795 zł, co oznacza, że w 2019 r. księgi rachunkowe będą musieli prowadzić wszyscy przedsiębiorcy, których przychody z 2018 r. wyniosły co najmniej 8 559 000 zł. Pozostali mogą prowadzić księgę przychodów i rozchodów.

Rząd przygotowuje przedsiębiorców na brexit


 

Czytaj też: To koniec wzrostu cen paliw. Putin dogadał się z szejkami

Spadł też limit dla przedsiębiorców, którzy chcą płacić zryczałtowany podatek – jest on przewidziany tylko dla przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają równowartości 250 tys. euro. W przyszłym roku do ryczałtu będą mieć prawo przedsiębiorcy, których przychody w 2018 r. nie przekroczą 1 069 875 zł. Poprzednio limit był wyższy, wynosił 1 078 425 zł.

Limit dotyczy również firm, które chcą skorzystać z udogodnień dla tzw. małych podatników. Maja prawo do niższej stawki CIT – dziś wynosi 15 proc., za rok ma spaść do 9 proc. Mali podatnicy mogą się rozliczać z urzędem skarbowym co kwartał, jak też korzystać z jednorazowej amortyzacji.

Limit przychodów dla małych podatników to 1,2 mln euro. Z przywilejów skorzystają firmy, których przychody w 2018 r. nie przekroczą 5 135 000 zł. Rok wcześniej kwota ta była o 41 tys. zł wyższa.

Czytaj też: Ropa, gaz, prąd i żywność drożeją. Inflacja może osiągnąć najwyższy poziom od 6 lat

 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
sT
2018-10-19 20:25
o to już wiem dlaczego kurs jełro taki niski
precognitions
2018-10-07 07:51
Plusem jest to, że wszyscy wiedzą jaki będzie kurs ojro w przyszłym roku. :))
noszkwa
2018-10-05 09:35

Z powodu spadku kursu euro


Gdzie ten kurs spadł?
Pokaż wszystkie komentarze (4)