Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przybywa "ryczałtowców" - wybieramy proste i niskie podatki

Wśród podatników płacących ryczałt w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą najwięcej rozlicza się z fiskusem za pomocą stawek: 8,5 proc., 5,5 proc. oraz 3 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(alonzo76ok/CC/Flickr)

Liczba _ ryczałtowców _ od kilku lat systematycznie wzrasta. Głównie za sprawą wynajmujących prywatnie mieszkania, których niska stawka podatku zachęciła do zalegalizowania zarobków z najmu. Wybór tej formy opodatkowania może być też podyktowany jej prostotą.

Z najnowszych danych Ministerstwa Finansów, dotyczących ryczałtu ewidencjonowanego za 2011 r., wynika, że ta forma rozliczeń z fiskusem cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością – liczba podatników płacących ryczałt od 2006 r. systematycznie wzrasta. W 2006 r. płaciło go ponad 656 tys. podatników, natomiast w 2011 r. liczba _ ryczałtowców _ wzrosła do 835,5 tysięcy. W samym 2011 r. liczba płacących ryczałt zwiększyła się w porównaniu z 2010 r. o 44,4 tys. podatników, czyli o prawie 5,6 proc.

Liczba podatników, którzy płacą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Liczba podatników w 2009 r. Liczba podatników w 2010 r. Liczba podatników w 2011 r.
Źródło: Ministerstwo Finansów
Zryczałtowany podatek od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej 542 005 547 692 544 478
Zryczałtowany podatek od przychodów z tytułu najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze 190 755 243 397 291 036

Należy jednak pamiętać, że liczba ta obejmuje zarówno prowadzących działalność gospodarczą, jak i osoby, które zajmują się tzw. najmem okazjonalnym, czyli wynajmują prywatnie swoje mieszkania. I to właśnie ta druga grupa w dużej mierze wpływa na wzrost ogólnej liczby ryczałtowców. O ile bowiem w 2010 r. wzrosła względem 2009 r. liczba zarówno przedsiębiorców na ryczałcie, jak i osób uzyskujących dochody z tytułu najmu, o tyle w 2011 r. w stosunku do 2010 r. więcej było osób płacących ryczałt z tytułu najmu (wzrost o 47,6 tys. osób), ale liczba przedsiębiorców na ryczałcie obniżyła się o 3,2 tys. podatników.

Wzrost liczby osób uzyskujących przychodu z najmu jest szczególnie silny w ostatnich dwóch latach, co należy powiązać ze zmianą przepisów w 2009 r. – od 2010 r. nie obowiązuje już bowiem 20-proc. stawka za najem, stosowana niegdyś od nadwyżki przychodów ponad 4 tys. euro. Pozostał tylko niski, 8,5-proc. podatek, co zachęciło wiele osób do zarejestrowania umów najmu i tym samym zalegalizowania zarobków z tego tytułu.

Wśród podatników płacących ryczałt w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą najwięcej rozlicza się z fiskusem za pomocą stawek: 8,5 proc. (188,6 tys. podatników, zajmujących się m.in. działalnością usługową), 5,5 proc. (181,7 tys.; działalność wytwórcza i budowlana) i 3 proc. (173 tys.; działalność gastronomiczna i usługowa w zakresie handlu). Najmniej podatników płaciło ryczałt według najwyższej, 20-proc. stawki (431; działalność wykonywana osobiście w ramach wolnych zawodów). Przy czym osoby prowadzące działalność opodatkowaną stawką 5,5 proc. uzyskały największe przychody, bo w sumie aż 17,8 mld złotych. W przypadku działalności opodatkowanej stawkami 8,5 proc. i 3 proc. przychody były już znacząco mniejsze i wyniosły odpowiednio 8,6 mld zł i 8,2 mld złotych.

Czytaj więcej w Money.pl
Kiedy opłaca się rozliczać ryczałtem Główną zaletą jest brak wymogu prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, a jedynie ewidencję przychodów, środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
Zaliczka na podatek dochodowy. Uważaj na zmiany Od 2012 roku zmieniają się zasady wyliczania i opłacania zaliczki za ostatni miesiąc lub kwartał.
Jednorazowa amortyzacja także dla osobówek Jednorazowa amortyzacja nie jest przeznaczona dla samochodów osobowych. Mogą z niej skorzystać tylko osoby posiadające samochód ciężarowy. Ale są wyjątki.
Tagi: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ryczałt, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, podatki, baza wiedzy, gospodarka polska, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz