Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Reforma podatków. Rząd zastawił pułapkę na przedsiębiorców

Reforma podatków. Rząd zastawił pułapkę na przedsiębiorców

Ze stawki 9 proc. CIT skorzysta mały odsetek polskich przedsiębiorców. Fot. Jacek Bereźnicki
Ze stawki 9 proc. CIT skorzysta mały odsetek polskich przedsiębiorców.

Obniżenie stawki podatku CIT do 9 proc. dla małych firm brzmi atrakcyjnie, ale w przepisach ukryto liczne pułapki - ostrzegają eksperci. Uważają, że pozostałe zmiany w podatkach przyniosą więcej szkody niż pożytku.

jak pisze "Rzeczpospolita", uchwalone hurtowo w zeszłym tygodniu zmiany podatkowe zajmują aż 200 stron maszynopisu. Pojawiły się zupełnie nowe podatki, ale niektóre zmiany miały być korzystne dla przedsiębiorców. Niestety jest z tym problem.

"Więcej paliwa na rozwój i inwestycje" obiecywał premier Mateusz Morawiecki w przypadku obniżenia stawki podatku CIT do 9 proc. Skorzystać mają "przedsiębiorcy, którzy nie osiągną więcej niż 5 mln zł obrotu".

Wideo: represyjne przepisy, nieprzyjazne państwo dla przedsiębiorców


W rzeczywistości podatek ten jest przeznaczony wyłącznie dla spółek kapitałowych działających w ramach prawa handlowego, czyli spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnych i komandytowo-akcyjnych.Niestety dodatkowo zaostrzono warunki skorzystania z tej stawki, przez co korzyści mogą odnieść tylko niektóre firmy.

"Rzeczpospolita" wskazuje, że warunki ulgi będą ostrzejsze i bardziej skomplikowane, a spółka może stracić prawo do niższego podatku już w trakcie roku. Wtedy zamiast 9 proc. zapłaci fiskusowi 19 proc. od dochodu i to za cały rok.

Czytaj też: Przedsiębiorcy coraz bardziej na łasce fiskusa. Rząd obiecuje odwilż, ale dokręca śrubę

Pierwszą pułapką jest limit obrotów uprawniających do ulgowej stawki. Jak wyjaśnia gazeta, nowe przepisy mówią, że 9-proc. podatek zapłacą firmy, których przychody nie przekraczają 1,2 mln euro rocznie.

- Nie ma tu zastrzeżenia, że należy liczyć je razem z VAT. Ustawodawcy chodzi więc o kwotę netto - mówi gazecie Monika Lewandowska, doradca podatkowy, starszy menedżer w Crido. - Wychodzi, po przeliczeniu na złotówki, prawie 1 mln zł różnicy - dodaje.

Doradca podatkowy podkreśla, że spółki, które chcą skorzystać z obniżonej stawki, muszą na bieżąco kontrolować wysokość swoich przychodów, "bo może się okazać, że mieszczą się w jednym limicie, a w drugim już nie".

Kolejną pułapką są ograniczenia dla spółek, do których wnoszony jest aport. - W przyszłym roku aport powyżej 10 tys. euro spowoduje konieczność zapłaty 19-proc. podatku. Ulgę straci też spółka, która go wniosła - wyjaśnia Konrad Turzyński, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP.

Czytaj też: Obniżka CIT do 9 proc. tylko dla wybranych. Część małych spółek zapłaci wyższy podatek niż dziś

To jeszcze nie koniec komplikacji. Jeśli spółka, która "załapie się" na preferencyjny CIT, część dochodu uzyska z kapitałów, na przykład ze sprzedaży papierów wartościowych, będzie musiała zapłacić od tego 19 proc. podatek. Dotychczas płaciła 15 proc. CIT od dochodu z dowolnego źródła.

Już teraz z preferencyjnej stawki podatku CIT korzysta niewiele firm. W 2017 r. ze stawki 15 proc. CIT skorzystało tylko 119 tys. spółek. Po zaostrzeniu przepisów może ich być jeszcze mniej. Tymczasem Ministerstwo Finansów szacuje, że z nowej stawki CIT będzie mogło skorzystać 440 tys. podatników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Remek
2018-11-14 18:19
Panie Leszku zmienił się Pan z ekonomisty w propagandystę szkoda?
jox
2018-11-01 13:12
Obniżka CIT dla firm które CITu nie płacą, obniżka ZUS dla firm, które mają tak mały przychód, że lepiej jest nie mieć firmy, bo koszt kartki papieru do drukarki cię pogrąży i w praktyce takie firmy nie istnieją. Zabrali podręczniki, dali z łaską 300zł, czyli zabrali 500-600zł, dali 300zł. Ani jeden lek nie podlega pod "darmowe leki dla kobiet w ciąży". I tak dalej.

Nie wiem, dla kogo pracuje sprostytuowany bankster Morawiecki, ale na pewno nie dla Polski.
Nat
2018-10-31 19:02
Ale chyba cit jest właśnie dla takich firm więc o co
wam chodzi
Pokaż wszystkie komentarze (16)