Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Składki ZUS dla influencera. Zmiana dla blogerów w rozliczaniu się z fiskusem

Składki ZUS dla influencera. Zmiana dla blogerów w rozliczaniu się z fiskusem

Zmiany oznaczają więcej formalności dla zleceniodawców i niższe wynagrodzenie dla blogerów Fot. pixabay/ CC0 Public Domain
Zmiany oznaczają więcej formalności dla zleceniodawców i niższe wynagrodzenie dla blogerów

Bloger czy youtuber reklamujący produkty w sieci jest w opinii fiskusa zleceniobiorcą. Oznacza to, że jego wynagrodzenie będzie pomniejszone o składki ZUS, ale za to będzie mógł odliczyć 20 proc. kosztów.

Według skarbówki pieniądze zarobione przez blogerów na reklamowaniu produktów to przychód z działalności wykonywanej osobiście, do której stosuje się przepisy o zleceniu. To zmiana, ponieważ we wcześniejszych interpretacjach skarbówka uznawała, że to przychody z tzw. innych źródeł. O sprawie napisała "Rzeczpospolita".

O interpretację przepisów poprosił serwis, który pośredniczy między influencerami i reklamodawcami. Płacą mu firmy, które chcą się zareklamować w internecie, a serwis zleca prowadzenie kampanii influencerom. Ci z kolei wrzucają określoną treść na swojego bloga, kanał na Youtube, czy konto w mediach społecznościowych. Serwis chciał wiedzieć, jak rozliczać wynagrodzenie, które im za to wypłaca.

Zobacz też: czym skutkuje skasowanie danych i kont w internecie?

 

 

Okazuje się, że tu nastąpiła zmiana i trzeba stosować przepisy o zleceniu. Co to w praktyce oznacza? Serwis jest płatnikiem i musi w ciągu roku odprowadzić do urzędu skarbowego zaliczki na PIT. Po zakończeniu roku musi wystawić zleceniobiorcy informację na druku PIT-11, a nie jak wcześniej PIT-8c. Musi też odprowadzić składki na ZUS. Dla serwisu oznacza to więcej formalności.

Bloger natomiast zapłaci podatek według stawek 18 i 32 proc. Jednak jego wynagrodzenie będzie pomniejszone o składki na ZUS. W zamian uzyska możliwość odliczenia od przychodów zryczałtowanych 20 proc. kosztów.

internet, podatki, blogerzy, reklama w internecie
Czytaj także
Polecane galerie
Mistrz Polikarp
2017-11-06 01:45
Czy zus to fiskus ?
hophop
2017-10-22 02:07
Ustawy o uzywaniu ' mozgu ' nalezy stworzyc gdyz to cos co dzis brakuje urzednikom. Drodzy urzednicy ! mozg to takie cos w glowie co jest dzis zapomnianym organem.
typ
2017-10-21 13:03
hahahahahahahahahahaah, takie coś tylko w polandii
Pokaż wszystkie komentarze (13)