Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rekordowe wpływy z podatku. Poznaliśmy plan Rostowskiego

0
Podziel się:

W przyszłym roku rząd chce pozyskać z podatku CIT aż trzy miliardy złotych więcej niż w tym roku.

Rekordowe wpływy z podatku. Poznaliśmy plan Rostowskiego
(PAP/Radek Pietruszka)

Dziś Sejm zajmie się projektem budżetu na 2013 rok. Ustawa zakłada wzrost wpływów z tytułu podatku CIT o trzy miliardy złotych, czyli o ponad 11 procent w stosunku do 2012 roku. Tymczasem w przyszłym roku dynamika wzrostu PKB ma zwolnić do 2,2 procent. Bezrobocie ma sięgnąć poziomu 13 procent. Skąd więc tak optymistyczne założenia i czy to oznacza, że rząd zamierza głębiej sięgnąć do kieszeni przedsiębiorców?

- _ Wzrost wpływów z CIT to wynik zmian systemowych _– wyjaśnia prof. Dariusz Rosati, przewodniczący komisji finansów publicznych. - _ Poczynając od tego roku likwiduje się obowiązek opłacania w grudniu tak zwanej podwójnej zaliczki - _dodaje.

Do tej pory przedsiębiorstwa płaciły podwójną zaliczkę za listopad w ostatnim miesiącu roku. Nie płaciły jej za to w styczniu za grudzień poprzedniego roku. Teraz ma się to zmienić. Dlatego dopiero w styczniu 2013 roku do kasy państwa wpłynie około 2,4 mld złotych tytułem zaliczki za ostatni miesiąc 2012 roku.

Ten rok będzie rekordowy

Przyszłoroczne wpływy z tytułu podatku od osób prawnych (CIT) mają być rekordowe. Zgodnie z założeniami ministerstwa finansów wyniosą 29,64 mld złotych. To dokładnie o 3 mld więcej, niż w tym roku i o prawie 5 mld zł więcej niż zebrano w roku ubiegłym.

|

źródło: lata 2005-2011 sprawozdanie z wykonania ustawy budżetowej, 2012 - ustawa budżetowa, 2013 - projekt ustawy budżetowej |
| --- |

- _ To jednorazowy wzrost, oczywiście czysto księgowy, ale pojawi się jako wpływ do budżetu _– tłumaczy prof. Dariusz Rosati. - _ Na wyższe wpływy złożą się też inne, mniejsze zmiany, takie jak przepisy uszczelniające wykorzystanie samochodów służbowych do użytku prywatnego. Czeka nas jeszcze zaostrzenie prawa do korzystania ze zwolnień w podatkach w przypadku wypłat z tytułu dywidendy między osobami prawnymi _.

Zdaniem przewodniczącego komisji finansów publicznych wpływy z CIT w 2013 roku mogą wynieść zakładane 29,6 mld złotych, nawet biorąc pod uwagę czekające nas spowolnienie gospodarcze i wzrost stopy bezrobocia.

Prognozy są zbyt optymistyczne

Innego zdania są eksperci BCC. Według prof. Stanisława Gomułki i Witolda Michałka - autorów opinii do projektu budżetu na 2013 rok - założone w ustawie wzrosty dochodów podatkowych są zawyżone. _ _

_ Czytaj więceJ: *Koniec z ulgami podatkowymi. Tak Tusk dotrzymuje słowa * Posłowie wzięli się za majstrowanie przy PIT. Pomysły rządu będą kosztowały pół miliarda złotych. Nawet zakładając, że przewidywany wzrost podatku CIT wyniesie 7,6 procent po wyeliminowaniu skutków zmian systemowych wynikających ze zniesienia obowiązku opłacania tzw. podwójnej zaliczki w grudniu 2012 i pojawienia się zwiększonych dochodów w styczniu 2013 uważamy, że w świetle coraz trudniejszych warunków zewnętrznych dla polskiej gospodarki, powodujących presję w dół na marżę zysku, prognoza jest zawyżona _ – piszą ekonomiści BCC.

Ich opinię podzielają przedsiębiorcy. - _ Obecny rok był rokiem zmian strukturalnych w firmach, koniecznych do przeniesienia się z warunków ostrej konkurencji w latach 2008 - 2011 do warunków bardzo ostrej konkurencji. Będzie trudno o osiągnięcie zakładanych przez rząd wpływów. Większość naszych kontrahentów przewiduje spowolnienie konsumpcji _– argumentuje Marcin Gruchała, prezes spółki logistycznej VGL Group.

W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Wskazują oni, że w drugim kwartale tego roku, zyski brutto przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 49 osób zmalały w ujęciu rocznym o blisko jedną trzecią. _ Przy słabej presji płacowej oraz problemach finansowych przedsiębiorstw w budownictwie, czy też załamaniu się popytu w branży motoryzacyjnej oznaczać to może, że wpływy z podatku CIT mogą być niższe niż zakłada się w Ustawie z tytułu ponownego ponoszenia strat przez przedsiębiorstwa jeszcze w 2012 roku _ - czytamy w stanowisku TEP.

Pomoże NBP?

- _ Prognozy rządowe są przeszacowane. Wygląda na to, że dochody z CIT są założone zbyt optymistycznie. Obawiam się, że o kilka miliardów złotych - ocenia Ryszard Petru, prezes Towarzystwa Ekonomistów Polskich. - Projekt budżetu zakłada, że zyski firm będą większe albo, że gospodarka będzie się szybciej rozwijała . _ Ale takie błędy się zdarzają i to budżetu nie wywróci - _mówi. _

Jak pokazuje praktyka, zapisany w ustawie budżetowej poziom wpływów z tytułu podatku CIT nie zawsze był zbieżny z jej ostatecznym wykonaniem. Money.pl sprawdził, jak wyglądało to w latach 2005-2011. W 2007 roku wystąpił duży, bo ponad 11-procentowy rozdźwięk in plus. Trzy lata później w budżecie nie doszacowano jednak dochodów z tytułu tego podatku na ponad 17 procent, czyli aż 4,5 mld złotych. W pozostałych latach różnice pomiędzy projektem a wykonaniem budżetu były niewielkie lub prawie niezauważalne.

Wpływy z CIT założone w budżecie i faktycznie osiągnięte (w mld zł)
Rok Ustawa budżetowa Wykonanie ustawy budżetowej Zmiana (proc.)
Źródło: sprawozdania z wykonania ustawy budżetowej
2005 14,69 15,76 7,30
2006 20,13 19,34 -3,92
2007 22,07 24,54 11,21
2008 27,15 27,16 0,04
2009 24,00 24,16 0,65
2010 26,30 21,77 -17,22
2011 24,80 24,86 0,25

Ryszard Petru nie obawia się konieczności nowelizowania budżetu. - _ Niedobór rzędu kilku miliardów złotych nie jest niebezpieczny. Może zostać zneutralizowany choćby przez zysk NBP _ - tłumaczy. W założeniach do przyszłorocznego budżetu wpisano niewielką kwotę zysku przekazywanego do kasy państwa przez NBP - 400 mln złotych. Samo ministerstwo finansów twierdzi, że jest to bardzo bezpieczny poziom i można się spodziewać, że zysk będzie wyższy, ale jednocześnie_ znacząco _niższy, niż 8 mld przekazane w 2012 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Deficyt w 2013 r. wyniesie 35 miliardów złotych Jutro rząd ma zająć się projektem ustawy budżetowej na przyszły rok.
Te przepisy uderzą w spółki. Zmiany już od... Spółki komandytowo-akcyjne staną się podatnikami CIT od 1 stycznia 2013 roku.
Budżet na 2013 rok będzie "bardzo trudny" Przyszłoroczny budżet będzie bardzo trudny - powiedział minister finansów Jacek Rostowski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)